მინიატურულ ნამუშევართა გამოფენა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ კულტურის ცენტრში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
17 ნოემბერს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ კულტურის ცენტრის მხარდაჭერითა და საქართველოს მხატვართა კავშირი ინიციატივით, ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში გაიხსნა თბილისელი სომეხი მხატვრების მერუჟან შაუმიანის და გოჰარ ჰაკობიანის მინიატურულ ნამუშევართა შესანიშნავი გამოფენა. გახსნის ცერემონიას ესწრებოდნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი, სულიერი მამები, საქართველოს სომხური არასამთავრობო ორგანიზაციები ხელმძღვანელები, ინტელიგენციის წარმომადგენლები, მინიატურულ ნამუშევართა თაყვანისმცემლები და დამფასებლები.
ღონისძიება გახსნა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ კულტურის ცენტრის კოორდინატორმა ლევონ ჩიდილიანმა. მან მიულოცა გამოფენის ავტორებს უნიკალური ნაშრომების შექმნა და საზოგადოების წინაშე წარდგენა. საქართველოს სომეხ მხატვართა კავშირის თავმჯდომარემ მერუჟან შაუმიანმა მისასალმებელ სიტყვაში მინიატურა შეაფასა როგორც სიტყვა ღმრთისა, ადამიანისადმი მიმართული, ასევე ადამიანის ლოცვა. მან არქიტექტურას, ხაჩქარსა და მინიატურას უწოდა ის სასწაულმოქმედებები, რომელიც სომხურმა ხელოვნებამ უბოძა სამყაროს.
ისტორიოგრაფიის შემცვლელი მინიატურის განვითარების საინტერესო გზა წარმოადგინა საქართველოს სომეხი ინტელიგენციის თბილისის ორგანიზაციის თავმჯდომარემ ენოქ თადევოსიანმა.
სომეხი მინიატურისტების მოსალოცად იყო მოსული საქართველოს ლეიბორისტული პარტიის თავმჯდომარე შალვა ნათელაშვილი. მან მინიატურას უწოდა ქრისტიანული ცივილიზაციის მაღალი დონე, სომხებისა და ქართველები ხელოვნებათა დაახლოებას კი - ჭეშმარიტი გზა, რომელსაც მივყავართ მეგობრობის გაძლიერებისკენ.
მინიატურებს მაღალი შეფასება მისცეს ასევე პოეტმა მარინა მოსესოვა-კირაკოსიანმა და ექიმმა ლუარა აბრამიანმა.
მინიატურა პასპორტი და საგზური, რომელსაც ხალხი მიჰყავს ცივილიზებულ სამყაროში, ვინაიდან ის დამწერლობის შექმნასთან ერთად შექმნილი და ათასწლეულების განმავლობაში შემონახული და ცივილიზაციამდე მოსული ხელოვნებაა, - აღნიშნა გამოფენის ავტორმა გოჰარ ჰაკობიანმა და მადლობა მოახსენა დამსწრეებს მისი ნამუშევრების ასეთი მაღალი შეფასებისათვის.
ღონისძიების დასასრულს დამსწრეებს მისი კურთხევა უბოძა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. ეპარქიის ლიდერი სიტყვაში შეეხო მინიატურის სომხურ სკოლებს, სარგის პიწაკსა და თოროს როსლინს, მერუჟან შაუმიანის და გოჰარ ჰაკობიანის ნამუშევრებს კი უწოდა ჭეშმარიტი ხელოვნების ნიმუშები. ეპარქიის ლიდერმა განაცხადა, რომ ქართველებისა და სომხები ხელოვნებ ღვთაებრივია, ვინაიდან ზეციდან მოდის კედლის მხატვრობის, მინიატურის საყოველთაო ბუნება, იქ კი, სადაც სილამაზე იქმნება, ღმერთია დამსწრე, იქ სადაც ღმერთია, იქ ეკლესიაა. ეკლესია ხალხია, მისი შვილები, რომლებიც ქმნიან სასწაულებს, დაასრულა წინამძღვარმა.
წმიდა მამის შეთავაზებით, 30 ნოემბერს ნინოწმინდის რაიონის ღარსლიან კულტურის სახლის გახსნა შედგება ამ მინიატურული ნამუშევრების გამოფენით. გოჰარ ჰაკობიანისა და მერუჟან შაუმიანის მინიატურულ ნამუშევართა გამოფენა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრი გაგრძელდება 28 ნოემბრამდე.

Выставка работ в жанре миниатюры в центре «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
17 ноября, при поддержке центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии и по инициативе Союза армянских художников Грузии, в зале им. Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» открылась великолепная выставка работ в жанре миниатюры армянских художников Тбилиси Меружана Шаумяна и Гоар Акопян. На торжественном открытии присутствовали предводитель Епархии ААЦ в Грузии, духовные лица, руководители армянских общественных организаций Грузии, деятели искусства, интеллигенция, поклонники и ценители жанра миниатюры.
Открыв мероприятие, координатор центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян поздравил авторов выставки в связи с созданием неповторимых работ и представлением их широкой общественности. Председатель Союза армянских художников Грузии Меружан Шаумян в своем приветствии оценил жанр миниатюры как слово Божие, направленное к человеку, и как молитву человека, обращенную к Богу. Он назвал архитектуру, хачкары и миниатюру теми чудесными творениями, которые армянское искусство дало миру.
Председатель Союза армянской интеллигенции Грузии Енок Тадевосян представил отображенный в библиографии интересный путь развития миниатюры.
Поздравить армянских миниатюристов в связи с выставкой пришел лидер Лейбористской партии Грузии Шалва Нателашвили. Докладчик назвал миниатюру отражением высокого уровня христианской цивилизации, а сближение искусств двух народов счел истинным путем, ведущим к укреплению армяно-грузинской дружбы.
В представлении поэтессы Марины Мосесовой-Киракосян и врача Луары Абрамян скрупулезно и тщательно созданные миниатюры являются плодом широкого воображения и творческого мышления.
По словам автора выставки Гоар Акопян, которая выразила свою благодарность присутствующим за столь высокую оценку ее работ и творческого подхода, миниатюра является пасспортом и путевкой, отправляющей людей в цивилизованный мир, так как это искусство зрелой цивилизации, родившееся после создания письменности и сохранившееся в течение тысячелетий.
По завершении мероприятия глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян направил свое благословение присутствующим. В своем слове оценки предводитель Епархии, вспомнив школы армянской миниатюры, Саркиса Пицака и Тороса Рослина, назвал работы Меружана Шаумяна и Гоар Акопян настоящими произведениями искусства. Глава Епархии ААЦ в Грузии отметил, что армянское и грузинское искусство имеют божественное начало, так как с давних пор известна общность миниатюры и фрески, а где создается красота, там присутствие Бога, а где присутствует Бог, там и Церковь. Церковь – это люди, ее дети, которые создают подобные чудеса, - заключил Его Преосвященство.
По предложению Его Преосвященства, 30 ноября открытие дома культуры Гарсляна в Ниноцминда будет отмечено выставкой данных работ в жанре миниатюры. Выставка работ в жанре миниатюры Меружана Шаумяна и Гоар Акопян в центре «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии продлится до 28-го ноября.