საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წარმომადგენელმა მონაწილეობა მიიღო ახალგაზრდა ლიდერთა სტამბულის სემინარში „გორიზ 2013 " PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
Stambul
2013 წლის 31 ოქტომბრიდან 3 ნოემბრამდე სომეხთა სამოციქულო წმიდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქიის იურიდიულ საკითხთა, სახელმწიფოსთან ურთიერთობებისა და რელიგიათშორისი თანამშრომლობის განყოფილების ხელმძღვანელმა ლევონ ისახანიანმა მონაწილეობა მიიღო სომხური დიასპორის ახალგაზრდა ლიდერთა სემინარში „გორიზ 2013", რომელიც ჩატარდა თურქეთის ქალაქ სტამბულში. სემინარი ორგანიზებული იყო სომეხთა საქველმოქმედო საერთო კავშირის (სსსკ) მიერ, ჰრანტ დინქის სახელობის ფონდთან თანამშრომლობით.
სემინარის ფარგლებში მონაწილეები გაეცნენ თურქეთში სომხური სათვისტომოს სტორია და არსებულ მდგომარეობას, თურქეთის სომხურ მოსახლეობას, განიხილეს როგორც პოლიტიკური და სამართლებრივი ხასიათის, ასევე მემკვიდრეობის შენარჩუნების, თანამშრომლობის საკითხები. მოეწყო შეხვედრები „აგოს“, „მარმარა“ და „ჟამანაკ“ (უძველესი სომხური გაზეთი, რომელიც გამოდის უწყვეტად) სომხური გაზეთების, „არას“ სომხური სტამბის, „ახალი რადიო“ სომხური რადიოს, „ნორ ზართონქ“ არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლებს, „გეტრონაგან“ სომხური სკოლის დირექტორს.
ცალკე სესიები მიეძღვნა სომხური რელიგიური ფონდების და მათი ქონების, თურქეთ სომხური ბეჭდვითი მედიის, დასავლეთ სომხეთში სომხურ მემკვიდრეობის საკითხებს. მოეწყო შეხვედრა ფრანგ ჟურნალისტებთან, „სომხური აჩრდილი თურქეთში“ წიგნის ავტორებთან - ლორ მარშანსა და გიომ პერიესთან.
2 ნოემბერს სესიის მონაწილეები დაესწრნენ კონფერენციას „გამაჰმადიანებული სომხები თურქეთში“, რომელიც ჩატარდა ბოსფორის უნივერსიტეტში. კონფერენციის მუშაობაში მონაწილეობა მიიღეს როგორც თურქეთის, ასევე უცხო ქვეყნების ცნობილმა თურქმა, ქურთმა, სომეხმა და სხვა ისტორიკოსებმა.
3 ნოემბერს, კვირას, სემინარის მონაწილეებმა მოინახულეს სტამბულის ერთ-ერთ სასაფლაოზე დაკრძალული ჰრანტ დინის საფლავი, კონსტანტინოპოლის სომეხთა საპატრიარქოს საკათედრო „სურბ ასტვაწაწინ“ ეკლესიაში დაესწრნენ წმიდა წირვას, რის შემდეგ გაეცნენ სტამბულის სომხებით დასახლებულ უბანს - ქუმქაფს.
აღსანიშნავია, რომ თურქეთის სომხურ სათვისტომოში, საქართველოს სომხური სათვისტომოს მსგავსად, ჯერ კიდევ არსებობს მოუგვარებელი ქონებრივი საკითხები, რომლებიც, ვიმედოვნებთ, ახლო მომავალში იქნება გადაწყვეტილი.

Представитель Епархии ААЦ в Грузии принял участие в семинаре молодых лидеров армянской диаспоры «Гориз 2013» в Стамбуле PDF Печать E-mail
Stambul
31 октября - 3 ноября 2013 г. Левон Исаханян - Руководитель отдела по правовым вопросам, отношениям с государственными органами и межрелигиозному сотрудничеству Епархии ААЦ в Грузии, принял участие в семинаре молодых лидеров армянской диаспоры «Гориз 2013», организованном в Стамбуле, Турция. Семинар был организован Армянским Всеобщим Благотворительным Союзом (AGBU), в сотрудничестве с Фондом имени Гранта Динка.
В рамках семинара участники ознакомились с историей и современным положением армянской общины Турции, армянским наследием Турции, обсудили вопросы политического и правового характера, а также сотрудничества в деле сохранения данного наследия. Были организованы встречи с представителями армяно-язычных газет Агос, Мармара и Жаманак (наиболее старая армяно-язычная газета, печатающаяся без перерыва), армянским печатным домом Арас, директором армянской школы «Гетронаган», представителями армянского радио «Нор радио» и общественной организации «Нор Зартонк».
Отдельные сессии были посвящены вопросам Армянских религиозных фондов и их имущественных вопросов, Армянской печатной прессы в Турции, армянскому наследию в Западной Армении. Была организована встреча с французскими журналистами, авторами книги «Армянский призрак Турции» - Лором Маршан и Гийомом Перрие.
2 ноября участники семинара приняли участие в конференции «Исламизированные армяне в Турции», организованной в Университете Босфора, с участием видных турецких, курдских, армянских и т.д. историков, как из Турции, так и из-за рубежа.
В воскресенье 3 ноября участники посетили одно из армянских кладбищ Стамбула и могилу Гранта Динка, участвовали в Святой Литургии в Кафедральном Соборе Армянской Патриархии Константинополя «Сурб Аствацацин», после чего ознакомились с местом компактного проживания армян в Стамбуле - кварталом Кумкапи.
Следует отметить, что у Армянской общины Турции, также как и у Армянской общины Грузии, все-еще имеются неразрешенные имущественные вопросы, которые, надеемся, в скором будущем будут разрешены.