საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდობის საქმეთა განყოფილების შემეცნებითი და თანამშრომლობითი მომლოცველობა სომხეთსა და არცახში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
arcakh
2013 წლის 24-28 ოქტომბერს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის მომლოცველთა ჯგუფი, სრ სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ხელმძღვანელობით და საქართველოს სომეხთა ეპაქიის წინამძღვრის ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის კურხევით, შემეცნებითი და თანამშრომლობითი ვიზიტით იმყოფებოდა სომხეთსა და არცახში. მომლოცველობა ორგანიზებული იყო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდობის საქმეთა განყოფილების ხელმძღვანელის დიაკვან გევორგ ანტონიანის მიერ. მომლოცველთა შემადგენლობაში იყვნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის თანამშრომლები, ახალგაზრდები თბილისიდან, ახალციხიდან, ბათუმდან და მარნეულიდან. მომლოცველთა შორის იყო ცნობილი ამერიკელი სომეხი პოეტი სონა ვანი.
24 ოქტომბერს მომლოცველთა ჯგუფი  თბილისიდან ერევანში გაემგზავრა. გზად, მათ ტავუშის რეგიონის ჰაღარწინის მონასტერში მონაწილეობა მიიღეს დილის ღვთისმსახურებაში,IMGP4116 შეხვდნენ სამონასტრო კომპლექსის მონაზონს არქიმანდრიტ არისტაკეს აივაზიანს. წმიდა მამამ მომლოცველებს წარუდგინა მონასტრის ისტორია და ესაუბრა ბოლო წლების განმავლობაში შესრულებულ სარემონტო სამუშაოების შესახებ.
ერევანში, სრ სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროში, შედგა შეხვედრა სამინისტროს თანამდებობოს პირებთან.
IMGP4136
მეორე დღეს მომლოცველები ეწვივნენ წმიდა რიფსიმესა და წმიდა გაიანეს ტაძრებს და წმიდა ეჯმიაწინის მთავარ საკათედრო ტაძარს, სადაც მათ მიიღეს ეპისკოპოს არტაკ ტიგრანიანისა და ეპისკოპოს ბაგრატ გალასტანიანის კურთხევა.
IMGP4183 შემდეგი გაჩერება იყო ხორ ვირაპის მონასტერი. აქ მომლოცველებს დახვდა ღვდელმონაზონი არის ტონოიანი, IMGP4316მომლოცველთა ჯგუფმა მადლიერების ლოცვა აღავლინა და გაემგზავრა არცახისკენ. არცახში ისინი ესტუმრნენ ეპარქიის შუშის რეზიდენციას და შეხვდნენ თემის წინამძღვარს არქიეპისკოპოს პარგევ მარტიროსიანს. ეპარქიის ლიდერი მიესალმა სტუმრებს და მოუწოდა   არცახისა და საქართველოს ახალგაზრდებს, რომ ურთიერთვიზიტები გაგრძელონ და კავშირი გაამყარონ.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ლიდერმა მისი ძმური სიყვარული გაუზიარა არქიეპისკოპოს პარგევ მარტიროსიანს და აჩუქა თბილისელი სომეხი მხატვრის თენგიზ მიკოიანცის ნახატი „ძველი თბილისის“ გამოსახულებით.
26 ოქტომბერს დილით მომლოცველები შუშიში ეწვივნენ არცახის კულტურისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს. გაიმართა შეხვედრა მინისტრ ნარინე აღაბალიანთან. შეხვედრას ესწრებოდა ასევე მინისტრის მოადგილე გაიანე გრიგორიანი.
IMGP4337
მინისტრი აღაბალიანი მიესალმა სტუმრებს და წარმოუდგინა არცახში და მის გარეთ შესრულებული კულტურული საქმიანობა და ახალგაზრდობის საკითხებით სახელმწიფო პოლიტიკა. კულტურის მინისტრმა თავის სიტყვაში განაცხადა, რომ მსგავსი ვიზიტები მისასალმებელი და მნიშვნელოვანია, სომხეთის ფარგლებს გარეთ მცხოვრები სომხებსა და სამშობლოს შორის კავშირების შესანარჩუნებლად.
IMGP4838"მხოლოდ გამარჯვებით არ უნდა დავკმაყოფილდეთ,   უნდა შევინარჩუნოთ ეს გამარჯვება. სამშობლოში არსებობს სხვადასხვა სახის პრობლემა. ახალგაზრდებამდე უნდა მივიყვანოთ ის იდეა, რომ ჩვენ კიდევ ბევრი გვაქვს გასაკეთებელი, და ამ მხრივ მნიშვნელოვანია კულტურის როლი", - განაცხადა მინისტრმა. მან ხაზი გაუსვა ხელოვნების სხვადასხვა დარგის - ტურიზმისა და გამოყენებითი ხელოვნების განვითარებას და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს ამ მხრივაც შესთავაზა თანამშრომლობა, შესაბამისი სპეციალისტებით უზრუნველყოფით.
წმიდა მამამ მაღალი შეფასება მისცა ბოლო წლებში საქართველოს სომეხთა ეპარქიასა და არცახს შორის დამყარებულ კავშირს, ხაზი გაუსვა ახალგაზრდების, კულტურის სფეროს წარმომადგენლების, პედაგოგების ურთიერთვიზიტებსა და თანამშრომლობას, ასევე აღნიშნა, რომ არცახი და იერუსალიმი არის ის ადგილები, სადაც კვლავ დაბრუნების სურვილი გიჩნდება.
შეხვედრის დროს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის განყოფილებათა დირექტორებმა წარმოადგინეს განყოფილებების მოღვაწეობის მთავარი მიზნები და ამოცანები და გამოთქვეს სხვადასხვა პროგრამებში ეპარქიის მონაწილეობის მზადყოფნა.
IMGP4380
შემდეგ შედგა საჩუქრების გაცვლა. ეპარქიის წინამძღვარმა მინისტრს გადასცა საქართველოს ცნობილი მინიატურისტის მერუჟან შაუმიანის ნამუშევარი.
შეხვედრა დასრულდა წმიდა მამის კურთხევით.
მომლოცველთა ჯგუფი გაემართა შუშის ხელოვნების ცენტრისკენ, რომელიც თავის დროზე იყო ჩვენი ეროვნული ქველმოქმედის და საზოგადო   მოღვაწის მიქაელ არამიანცის სახლი და არცახის ომის შემდგომ საჭირო დონეზე გარემონტდა. ხელოვნების ცენტრში გამოფენილი იყო ხალიჩები და სამველ ქავადიანის ტილოები.
ხელოვნების ცენტრის შემდეგ მომლოცველები გაემგზავრნენ განძასარის სამონასტრო კომპლექსში, სადაც მათ დახვდა კომპლექსის სულიერი მოძღვარი მამა გრიგორი. მისასალმებელი სიტყვის შემდეგ წმიდა მამის ხელმძრვანელობით აღავლინეს მადლიერების ლოცვა. შუშიში დაბრუნების გზაზე მომლოცველები ეწვივნენ არცახის სიმბოლოს - „ჩვენ ვართ ჩვენი მთები“ ("ბაბუა- ბებიას") მემორიალს და ისიამოვნეს ღამის სტეფანაკერტის სილამაზით.
27 ოქტომბერს მომლოცველთა ჯგუფმა „ღაზანჩეცოც სურბ ფრკიჩ“ (წმინდა მაცხოვრის) ეკლესიაში  მონაწილეობა მიიღო წმიდა წირვაში. წირვა აღავლინა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. წირვის შემდეგ შუშის რეზიდენციაში ისინი მიიღო არცახის ეპარქიის წინამძღვარმა არქიეპისკოპოსმა პარგევ მარტიროსიანმა, ეწვივნენ არცახის გმირული ბრძოლის გმირთა მუზეუმს, შემდეგ მონაწილეობა მიიღეს არცახის მწერალთა კავშირის თავმჯდომარის ვარდან ჰაკობიანის ორგანიზებულ სონა ვანისადმი მიძღვნილ ლიტერატურულ საღამოში. ამავე დღეს მომლოცველებმა მონაწილეობა მიიღეს მყრ კულტურისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ორგანიზებულ კულტურულ ღონისძებაში.
IMGP481628 ოქტომბერს მომლოცველებმა, არქიეპისკოპოს პარგევ მარტიროსიანისა და ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის ხელმძღვანელობით, ყვავილებით შეამკეს არცახის გმირული ბრძოლის გმირთა მემორიალი და ლოცვა აღავლინეს მათი სულების სიმშვიდისათვის.  IMGP4464
იმავე დღეს მომლოცველთა ჯგუფი სტეფანაკერტში შეხვდა მყრ პრეზიდენტ ბაკო საჰაკიანს. შეხვედრა დაიწყო პრეზიდენტის მისასალმებელი სიტყვით. პრეზიდენტმა აღნიშნა, რომ მნიშვნელოვანია ასეთ პროგრამებში უფრო მეტი ახალგაზრდის ჩართვა, რათა უფრო მჭიდრო იყოს მათი კავშირი სამშობლოსთან, ასევე მუშაობა არცახის შესაბამის სტრუქტურებთან იყოს მკაფიოდ კოორდინირებული და მეტად ეფექტური. პრეზიდენტმა ასევე ისაუბრა ბოლო წლებში არცახის მიღწევებსა და არსებული პრობლემების შესახებ.
შეხვედრა მიმდინარეობდა კითხვა-პასუხის პრინციპი და დასრულდა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძრვრის კმაყოფილების სიტყვით. "არცახდიდი მნიშვნელობა ენიჭება ეროვნული სახის შენარჩუნების საქმეში. საქართველოს სომეხი მოსახლეობა მზადაა არცახის საკეთილდღეოდ ძალისხმევა არ დაიშუროს ეკლესიის მეშვეობით
IMGP5061
და მეტი გააკეთოს არცახის საკითხის სამართლიანად გადასაწყვეტად“, - განაცხადა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძრვრმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა.
ეპარქიის წინამძრვარმა პრეზიდენტს გადასცა თბილისელი ცნობილი მხატვრის თენგიზ მიკოიანცის ძველი თბილისის გამოსახულებით ერთ-ერთი საუკეთესო ნამუშევარი.IMGP4630
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის მომლოცველთა ჯგუფი სტუმრობდა არცახის ეპარქიის წინამძრვრის სტეფანაკერტის რეზიდენციაში.
მომლოცველებმა იხილეს ის წინსვლა, რომელიც არსებობს არცახში, ყველგან   გარემონტებული  გზები, ომის კვალისგან გათავისუფლებული ქალაქები და სოფლები , ხალხში ჭარბობდა მხიარული განწყობა.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიამ, ეპარქიის წინამძღვრის ვაზგენ მირზახანიანის სახით, საპასუხო ვიზიტით მოიწვია არცახის კულტურისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტრო, მწერალთა კავშირი და არცახის სასულიერო დასი. მოწვევა დიდი სიამოვნებით მიიღეს.

Ознаменовавшее сотрудничество ознакомительное паломничество в Армению и Арцах отдела по делам молодежи Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
arcakh
C 24-28 октября 2013 года группа паломников Епархии ААЦ в Грузии, при финансовой поддержке Министерства спорта и по делам молодежи Республики Армения, и под руководством и с благословения предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, пребывала в Армении и Арцахе с ознакомительным и партнерским визитом. Паломничество организовал отдел по делам молодежи Епархии ААЦ в Грузии, во главе заведующим отдела дьяконом Геворгом Антоняном. В составе паломников были сотрудники Епархии ААЦ в Грузии, молодежь из Тбилиси, Ахалцихе, Батуми и Марнеули. Среди паломников также была известная американская армянка, поэтесса Сона Ван.
Группа паломников 24 октября направилась из Тбилиси в Ереван. По дороге они приняли участие в утренней службе, которая проходила в монастыре Агардзин региона Тавуш, и встретились с настоятелем монастырского комплекса Архимандритом Аристакесом Айвазяном.IMGP4116Его Высокопреподобие представил паломникам историю монастыря и восстановительные работы, осуществленные за последние годы.
Уже в Ереване, в Министерстве Республики Армении по вопросам спорта и молодежи состоялась встреча с должностними лицами министерства.
IMGP4136
На следующий день паломники посетили монастырь Св. Рипсиме, монастырь Св. Гаянэ и Кафедральный Собор Св. Эчмиадзина, где их благословили Его Преосвященство, Епископ Тер Артак Тигранян и Его Преосвященство, Епископ Тер Баграт Галастян.
IMGP4183
Следующей остановкой стал монастырь Хор Вирап. Здесь паломников встретил настоятель монастыря иеромонах Арис Тоноян. IMGP4316
После благодарственного молебна группа паломников Епархии ААЦ  в Грузии отправилась в Арцах. В Арцахе они гостили в резиденции епархии в Шуши и встретились с главой Епархии Его Высокопреосвященством, Архиепископом Паргевом Мартиросяном. Предводитель Епархии произнес слово приветствия и представил деятельность Епархии. Направив свое благословение паломникам, он поощрил армянскую молодежь Грузии и Арцаха продолжить взаимными визитами укрепление обоюдной связи. Глава Епархии ААЦ в Грузии выразил свою братскую любовь к Архиепископу Паргеву Мартиросяну и на память о визите вручил работу армянского художника Тбилиси Тенгиза Микоянца с изображением «Старого Тифлиса».
Утром 26-го октября, в Шуши, паломники гостили в Министерстве культуры и по делам молодежи Арцаха. Состоялась встреча с министром Нарине Агабалян. На встрече также присутствовала заместитель министра Гаянэ Григорян. IMGP4337
Министр Агабалян поприветствовала гостей, представила культурную деятельность, которая осуществляется в Арцахе и за его пределами, а также государственную политику по делам молодежи. Министр культуры в своем слове отметила, что подобные визиты приветствуются и они важны для сохранения связи между отечеством и армянами, живущими за его пределами. «Мы не должны удовлетворяться одной победой, а мы должны сохранить эту победу. На Родине есть множество разных проблем. Надо донести до молодежи ту мысль, что нам еще многое предстоит сделать. И в связи с этим роль культуры велика», - сказала министр.
IMGP4838
Она подчеркнула развитие разных отраслей искусства - туризма и прикладного искусства, и предложила главе Епархии ААЦ в Грузии также сотрудничать в этой области, предоставляя соответствующих специалистов.
Его Преосвященство высоко оценил установившуюся в последние годы связь между Епархией ААЦ в Грузии  и Арцахом, подчеркнув взаимные визиты и сотрудничество молодежи, деятелей культуры, педагогов, и также отметил, что Арцах и Ерусалим – это те места, куда хочется вернуться вновь.
Во время встречи главы отделов Епархии ААЦ в Грузии представили главные задачи и проблемы деятельности отделов, и объявили о готовности Епархии принять участие в различных программах.
IMGP4380
После этого состоялся обмен подарками. Предводитель Епархии вручил министру одну из работ известного художника-миниатюриста Грузии Меружана Шаумяна.
Встреча завершилась словом благословения Его Преосвященства.
Группа паломников направилась в сторону Центра искусств в Шуши, который в свое время был домом нашего национального мецената и общественного деятеля Микаела Арамянца, и должным образом был восстановлен после Арцахской войны. В Центре искусств были выставлены ковры и полотна Самвела Кавадяна.
IMGP4816
После Центра искусств паломники отправились в Гандзасарский монастырский комплекс, где их принял духовный пастырь комплекса священник Тер Григор. После его приветствия, под председательством Его Преосвященства был отслужен благодарственный молебен. На обратной дороге в Шуши паломники посетили символ Арцаха – памятник «Дедушка и бабушка» и насладились красотой  ночного Степанакерта. IMGP4464
27 октября группа паломников приняла участие в Святой Литургии, которая прошла в храме Казанчецоц Сурб Пркич города Шуши. Богослужение провел глава Епархии ААЦ в Грузии, Епископ Вазген Мирзаханян. После Литургии они гостили в резиденции в Шуши, у предводителя Арцахской Епархии, Его Высокопреосвященства Архиепископа Тер Паргева Мартиросяна, побывали в музее героев, погибших за свободу Арцаха, а потом приняли участие в литературном вечере, посвященном Соне Ван, который был организован по инициативе председателя Союза писателей Нагорно-Карабахской Республики Вардана Акопяна. Вечером того же дня паломники приняли участие в культурном мероприятии, организованном Министерством культуры и по делам молодежи Нагорно-Карабахской Республики.
IMGP5061
28 октября паломники, под предводительством Его Высокопреосвященства, Архиепископа Тер Паргева Мартиросяна и Его Преосвященства, Епископа Вазгена Мирзаханяна, возложили цветы к памятнику погибших за освобождение Арцаха и вознесли молитву за упокой их души.IMGP4630
В тот же день группа паломников встретилась в Степанакерте с президентом Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяном. Встреча началась со слова приветствия президента. Президент отметил, что важно в подобные программы вовлекать большее количество молодежи, дабы их связь с отечеством была еще крепче и работы с соответствующими структурами Арцаха были четко скоординированы и более эффективны. Президент также представил достижения Арцаха за последние годы и рассказал о насущных проблемах.
Встреча началась в формате вопросов и ответов, под конец которой глава Епархии ААЦ в Грузии выразил свое удовлетворение. «Арцах имеет колоссальное значение в деле сохранения армянской национальной идентичности. Армяне Грузии готовы во имя Арцаха посредством церкви вложить все свои усилия и сделать больше ради правого дела в Арцахе,» - отметил Его Преосвященство, Епископ Вазген Мирзаханян.
Глава Епархии подарил президенту НКР одну из лучших работ известного армянского художника Тбилиси Тенгиза Микоянца с изображением старого Тифлиса.
Группа паломников из Епархии ААЦ в Грузии гостила в резиденции главы Арцахской Епархии в Степанакерте.
Паломники получили много впечатлений, увидев тот прогресс, который имел место в Арцахе. Везде их встречали благоустроенные  дороги, освобожденные от следов войны города и деревни, а среди людей преобладало оживленное настроение.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископа Вазген Мирзаханян,  пригласила нанести ответный визит Министерство культуры и по делам молодежи Арцаха, союз писателей и духовных лиц Арцахской Епархии. Приглашение с удовольствием было принято.
Группа паломников с яркими и неизгладимыми впечатлениями вернулась в Тбилиси.
IMGP4145 IMGP4269 IMGP4938
Следующей остановкой стал монастырь Хор Вирап. Здесь паломников встретил настоятель монастыря иеромонах Арис Тоноян. После благодарственного молебна группа паломников Епархии ААЦ  в Грузии отправилась в Арцах. В Арцахе они гостили в резиденции епархии в Шуши