ბრატისლავაში შემდგარი ევროპის სომხური კავშირების ფორუმის მე-15 ყრილობაში მონაწილეობდა ასევე საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წარმომადგენელი PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
isakhanyaneu
ბრატისლავაში 6-8 სექტემბერს შედგა ევროპის სომხური კავშირების ფორუმის /ესკფ/ მე-15 საიუბილეო ყრილობა. ყრილობაზე განიხილეს   ევროპის სომეხთა ლობისტური მოღვაწეობის განმტკიცების შესაძლებლობები. სომეხთა გენოციდის 100 წლისთავისადმი მიძღვნილ სამუშაოთა კოორდინირების გარდა, ყრილობამ ასევე იმუშავა ბოლო წლებში გაძლიერებული აზერბაიჯანულ-თურქული ლობის სამუშაოების გაუვნებელყოფის მიმართულებით. ესკფ-მა პირველად   განიხილ სომხეთის შიდა პოლიტიკური საკითხები. ყრილობაზე პირველად იქნა წარდგენილი   მსოფლიოს სხვადასხვა არმიაში ნამსახურევი სომეხი პროფესიონალი ოფიცრებისა და ვეტერანების კავშირის შექმნის წინადადება, მისი სამშობლოს დაცვის გასაძლიერებლად გამოყენების მიზნით. ყრილობას ესწრებოდნენ დელეგატები ევროპის 25 ქვეყნიდან, წარმომადგენლები, ასევე სტუმრები.
ესკფ-ს მე-15 ყრილობის მუშაობაში   პირველად მიიღო მონაწილეობა   საქართველოს სომხურმა სათვისტომომ. მას წარმოადგენდა სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი წმიდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქიის იურიდიული საკითხების, სახელმწიფოსთან ურთიერთობებისა და რელიგიათშორისი თანამშრომლობის განყოფილების ხელმძღვანელი ლევონ ისახანიანი. ყრილობის მუშაობას პირველად ესწრებოდნენ ესპანეთის მრავალრიცხოვანი სომხური სათვისტომოს წარმომადგენლები, დანიის სომხური სათვისტომოს წარმომადგენლები და ცნობილი სომხები რუსეთიდან, მათ შორის ყარაბაღის წარმომადგენელი მსხვილი ბიზნესმენი და ქველმოქმედი ლევონ ჰაირაპეტიანი.
უამრავ მისალმებებსა და მილოცვებს შორის ყრილობამ მიიღო მსოფლიოს ყველაზე ცნობილი სომეხის - შარლ აზნავურის მისალმება და მისი თანხმობა, რომ მისი სიმღერა „შენთვის, სომხეთო“   იქცეს ესკფ-ს ჰიმნად.

В 15-ом съезде Форума армянских союзов Европы, который прошел в Братиславе, принял участие представитель Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
isakhanyaneu
6-8 сентября в Братиславе прошел 15-й юбилейный съезд Форума армянских союзов Европы. На форуме обсуждались возможности усиления лоббистской деятельности армян Европы. Помимо координации работ в преддверии 100-летия Геноцида армян, форум занялся вопросом нейтрализации усилившейся в последнее время работы азербайджано-турецкого лоббинга. Форум армянских союзов Европы впервые обсудил вопросы внутриполитической ситуации в Армении. На конференции впервые было внесено предложение создать союз армянского профессионального офицерского состава и ветеранов, которые служили в разных странах мира, с целью их дальнейшей службы для усиления защиты родины. В конференции приняли участие представители делегаций из 25 стран Европы, а также разные гости.
В работе 15-ого съезда Форума армянских союзов Европы впервые приняла участие и армянская община Грузии. Ее представлял глава отдела по юридическим вопросам, взаимоотношениям с государством и межрелигиозному сотрудничеству Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии - Левон Исаханян. Впервые в работе форума приняли участие представители большой армянской общины Испании, делегаты армянской общины Дании и выдающиеся армяне России, в том числе крупный предприниматель и благодетель Левон Айрапетян, представляющий Карабах.
В числе многих приветствий и поздравлений, форум получил приветствие самого известного армянина мира - Шарля Азнавура и его согласие сделать гимном Форума армянских союзов Европы песню «Для тебя, Армения».