ამჯერადაც დაიცვეს ტრადიცია PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
3 სექტემბერს კვლავ "ღია კარის დღე" იყო გარი დავთიანის თოჯინების კულტურის სახლში. ეს ლამაზი ტრადიცია ჩამოყალიბდა წლების წინ და ეძღვნება თოჯინების გამოცდილი ოსტატის, უდროოდ გარდაცვლილი გარი დავთიანის ხსოვნას. 3 სექტემბერ გარი დავთიანის დაბადების დღე, ასევე თბილისში სომხურენოვანი თოჯინების თეატრი დაარსების დღე. 90-იანი წლების მძიმე დღეებში, როგორც სიმბოლო ცხოვრების მარადიულობისა, პროფესიით ინჟინერ-მექანიკოსის გარი დავთიანისა და მისი მეუღლის - ჟანა დავთიანის ჩანაფიქრით შეიქმნა პირველი თოჯინები, და თბილისის პეტროს ადამიანის სახელობის სომხურ სახელმწიფო დრამატულ თეატრში გაიმართა სომხური ხალხური „ქაჯ ნაზარ“ ზღაპრის წარმოდგენა.
პრემიერა შედგა 3 სექტემბერს და აი, ყოველი წლის 3 სექტემბერს, გარი დავთიანის თოჯინების კულტურის სახლში ეწყობა ღია კარის დღე. ამჯერადაც არ უღალატეს ტრადიციას. ისევ ხალხმრავლობა იყო გარი დავთიანის თოჯინების კულტურის სახლში, მოდიოდნენ ოსტატ გარის დაბადების და მისი შექმნილი საოჯახო თოჯინების თეატრის დაარსების დღის მოსალოცად.
ცერემონია გახსნა კულტურის სახლის დიასახლისმა ჟანა დავთიანმა. მან აღელვებულმა მადლიერების სიტყვით მიმართა ყველა დამსწრეს, ვინც იცნობდა ოსტატ გარის, ვისაც სმენია მასზე, ვინც პირველადაა თოჯინების ამ საოცარ სამყაროში, და ყველა მოვიდა ოსტატ გარის ხსოვნისადმი პატივის მისაგებად. ქალბატონმა ჟანამ ასევე აღნიშნა, რომ გარის სიცოცხლეში მის დაბადების დღეს ისეთი ხალხმრავლობა არ იყო ხოლმე, როგორც ახლაა.
ამ დღესთან დაკავშირებით ხსოვნის ბევრი სიტყვა ითქვა, ასევე ითქვა, რომ 3 სექტემბერი, როგორც თოჯინების თეატრი ღია კარის დღე, აღინიშნება ყოველთვის და საზეიმოდ.

И на этот раз традиция не была нарушена PDF Печать E-mail
3-го сентября в кукольном доме культуры «Гари Давтян» вновь прошел День открытых дверей. Эта прекрасная традиция была установлена много лет назад, она посвящена памяти безвременно ушедшего мастера, кукольника Гари Давтяна. 3-е сентября – день рождения Гари Давтяна, а также день основания кукольного театра в Тбилиси. В тяжелые и сложные дни 90-х гг., по инициативе по профессии инженера-механика Гари Давтяна и его супруги Жанны Давтян как символ продолжительности жизни были созданы первые куклы, и в Тбилисском Армянском Государственном Драматическом Театре им. Петроса Адамяна была представлена армянская народная сказка «Храбрый Назар».
Премьера состоялась 3 сентября. И вот каждый год 3-го сентября в кукольном доме культуры «Гари Давтян» организуется день открытых дверей. И на этот раз традиция не была нарушена. Вновь было многолюдно в кукольном доме культуры «Гари Давтян», приходили поздравить и отметить день рождения физически ушедшего, но духовно пребывающего с нами мастера Гари и созданного им семейного кукольного театра.
Хозяйка дома культуры Жанна Давтян открыла торжество. Она с волнением направила слова благодарности всем присутствующим, кто был знаком с мастером Гарри, кто знал о нем только по рассказам и согласно увиденному, кто впервые находится в этом чудесном мире кукол, однако приходят почтить память Мастера Гари. Г-жа Жанна также отметила, что даже при жизни Гари Давтяна в его день рождения не было так многолюдно, как теперь.
В честь торжественного дня были высказаны теплые слова памяти и было отмечено, что 3-го сентября в кукольном театре всегда будет торжественно проходить день открытых дверей.