არცახის მასწავლებლები სტუმრობდნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
7-9აგვისტოსთბილისში სტუმრობდა სტეფანაკერტის რამოდენიმე სკოლის მასწავლებელი. მოგზაურობა თბილისის ღირშესანიშნაობების დასათვალიერებლად ორგანიზებული იყო საქართველოს დედაქალაქში რამოდენიმეჯერ ნამყოფი სტეფანაკერტის მე-2 სკოლის სომხურ ენსა და ლიტერატურის მასწავლებლის ანაჰიტ მესროპიანის მიერ.
სტეფანაკერტიდან ჩამოსულ ორ ათეულზე მეტ მასწავლებელს საკუთარ სახლში უმასპინძლა ყოველთვის ეკლესიის გვერდით მდგომმა, მორწმუნე გევორგიანების ოჯახმა. სამი დღის განმავლობაში, არცახელმა სტუმრებმა ისიამოვნეს ქალბატონ ვიოლეტასა და ამ ოჯახის სხვა წევრების სითბოთი და სტუმართმოყვარეობით.
პედაგოგებდახვდნენ და თბილისში ყოფნის დღეების საინტერესოდ და შინაარსიანად გატარებას ხელი შეუწყვეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სოციალური საკითხებით პასუხისმგებელმა მიქაელ ავაგიანმა და სამეურნეო და სამშენებლო - სარემონტო სამუშაოების საკითხებით დირექტორმა კარენ ერიციანმა.
პედაგოგები ტური თბილისში დაიწყო სომეხ მწერალთა და საზოგადო მოღვაწეთა ხოჯივანქის პანთეონიდან. შემდეგ სტუმრები გაემგზავრნენ საქართველოს ისტორიულ- კულტურულ ცენტრ ქალაქ მცხეთაში, ავიდნენ ნარიყალას ციხე-სიმაგრეში, იყვნენ სამების საკათედრო ტაძარში.
არახის მასწავლებლები მიიღო და თოჯინების უნიკალური თამაში წარმოადგინა დავთიანების თოჯინების კულტურის სახლის მფლობელმა ჟანა დავთიანმა. მინერალური წყლების აბანოთუბანმა, ძველმა თბილისმა სტუმრებს გაახსენა თბილისის დაფუძნების ისტორია და მისი დამაარსებლის ვახტანგ გორგასლის შესახებ, დაათვალიერეს თბილისის სომხური კულტურული ძეგლები, დაესწრნენ თბილისის სურბ ეჯმიაწინის ეკლესიაში წირვას.
პედაგოგები იყვნენ მთაწმინდის პარკში, აღფრთოვანებულები დარჩნენ საღამოს ქალაქის მშვენიერებით. მათი მოგზაურობა თბილისშიდასრულდა არცახელი მასწავლებლების საპატივცემულოდ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სახელით გამართული ვახშმით.
წარუშლელი შთაბეჭდილებები, ნათელი მოგონებები და მადლიერების ღრმაგრძნობით მასწავლებლებ დაბრუნდნენ მშობლიურ არცახში.

Учителя из Арцаха гостили в Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
С 7-ого по 9-ое августа, в Тбилиси гостили учителя нескольких школ Степанакерта. Экскурсию с целью посещения достопримечательностей Тбилиси организовала педагог армянского языка и литературы в школе № 2 города Степанакерта Анаит Месропян, уже несколько раз побывавшая в столице Грузии.
Прибывших из Степанакерта более двух десятков педагогов в своем доме приняла верующая семья Геворкянов, которая всегда оказывает поддержку церкви. Почти три дня арцахские гости наслаждались теплом и гостеприимством г-жи Виолетты и других членов этой семьи.
Ответственный по социальным вопросам в Епархии ААЦ в Грузии Михаил Авакян и Карен Ерицян, заведующий по вопросам строительства и ремонта, встретили педагогов и способствовали тому, чтобы дни, проведенные в Тбилиси, стали интересными и значимыми.
Тур учителей по Тбилиси начался с Тбилисского пантеона армянских писателей и общественных деятелей “Ходживанк”. После гости посетили грузинский историко-культурный центр – город Мцхета, поднялись к крепости-замку Нарикала, побывали в Храме Пресвятой Троицы.
Жанна Давтян - хозяйка кукольного дома культуры «Гари Давтян», приняла учителей из Арцаха и показала неповторимую игру кукол. А район серных бань, старый город, напомнил гостям об истории создания Тбилиси и его основателе Вахтанге Горгасали; они также посмотрели армянские культурные памятники Тбилиси и приняли участие в Святой Литургии, проведенной в церкви Сурб Эчмиадзин.
Учителя побывали в парке Мтацминда и насладились красотой вечернего города. Их путешествие в Тбилиси закончилось ужином, который дала Епархия ААЦ в Грузии в честь гостей из Арцаха.
С неизгладимыми впечатлениями, яркими воспоминаниями и глубоким чувством благодарности учителя вернулись в родной Арцах.