არცახის სახელმწიფო სიმღერის გუნდმა კონცერტი გამართა „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიაში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
11 აგვისტოსთბილისის სურბ ეჯმიაწინ ეკლესიაში, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის ხელმძღვანელობით აღევლინა წმიდა წირვა, რომლის საიდუმლო იყო ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის მიძინების დღესასწაულის მარხვის დაწყება. საკვირაო ღვთისმსახურებას, თბილისელ სომეხ მორწმუნეებთან ერთად, ესწრებოდნენ სტეფანაკერტიდან ჩამოსული არცახის სახელმწიფო სიმღერის გუნდის წევრები.
წირვის დასასრულს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა წარადგინა არცახის სახელმწიფო სიმღერის გუნდი, მიესალმა სტუმრების ჩამობრძანებას და წაახალისა მათი - სურბ ეჯმიაწინ ეკლესიაში კომიტასის ნაწარმოებებით გამოსვლის სურვილი.
გუნდის მხატვრული ხელმძღვანელი და დირიჟორი ნინა გრიგორიანი მიესალმა დამსწრეებს და აღნიშნა, რომ ჯერ კიდევ სტუდენტობის წლებში მას მონაწილეობა აქვს მიღებული თბილისის სახელმწიფო კონსერვატორიაში გამართულ კონცერტში და მას იდეა გაუჩნდა აუცილებლად ემღერა თბილისის სომხურ ეკლესიაში. მან მადლიერების სიტყვით მიმართა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს ამ შესაძლებლობის მიცემისა და როგორც არცახის სახელმწიფო გუნდის მხატვრულ ხელმძღვანელს თბილისის სურბ ეჯმიაწინ ეკლესიაში კონცერტით გამოსვლისათვის.
არცახის სახელმწიფო გუნდი ჩამოყალიბდა არცახის ომის მძიმე დღეებში, 1991 წელს. ფესვებით ყარაბახელი, დაბადებით მოსკოველი მუსიკოსის ნინა გრიგორიანის ინიციატივით შექმნილმა მცირერიცხოვანმა ჯგუფმა გამოიარა ჩამოყალიბების რთული და ძნელი გზა და არსებობა შეინარჩუნა მხოლოდ ენთუზიაზმით და ეროვნული სულისკვეთების გრძნობით, მაგრამმაღალი კულტურიმსოფლიოს წინაშე წარდგომის დიდმა სურვილმა და შრომითმა სიჯიუტემ მალე შედეგი გამოიღო და უკვე ჩამოყალიბებული სიმღერის გუნდი ცნობილიქნა როგორც არცახის საგუნდო კაპელა, შეძენილი საშემსრულებლო მაღალი დონე და აშკარა პროფესიონალიზმი გახდა საფუძველი კაპელისთვის არცახის სახელმწიფო სიმღერის გუნდის სტატუსის მინიჭებისა.
შემდგარი გუნდმა, რომლის რეპერტუარში მსოფლიოკლასიკური და სასულიერო მუსიკის ნიმუშებია, სამხატვრო ხელმძღვანელისა და დირიჟორი ნინა გრიგორიანიხელმძღვანელობით, მონაწილეობა მიიღო სხვადასხვა საერთაშორისო კონკურსებზე და ფესტივალებზე. ჯერ კიდევ 2003 წელს სიმღერის სახელმწიფო გუნდი ბარსელონაში გამოვიდა კლასიკური სიმღერის მრავალხმოვანი შესრულებით და დაიმსახურა ოქროს მედალი, ხოლო 2009 წელს ავსტრიის საერთაშორისო შეჯიბრ-ფესტივალიდან დაბრუნდა ვერცხლის მედლით.
თბილისის სურბ ეჯმიაწინ ეკლესიაში შემდგარი კონცერტის დროს გუნდის მიერ კომიტასის ნაწარმოებების ოთხხმოვანმა ბრწყინვალე შესრულებამ დაიმსახურა მაყურებლის თბილი მიღება და მხურვალე ოვაციები.
დასასრულს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძრვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა მისი კურთხევა უბოძა დამსწრეებს და თბილი სიტყვებით მიმართა გუნდის ხელმძღვანელსა და წევრებს. წინამძღვარმა გუნდს უწოდა არცახის კულტურის დესპანი კავკასიაში და შესთავაზა არცახის კულტურის სამინისტროსთან ერთად ერთობლივი ფართო საკონცერტო პროგრამით თბილისში გამოსვლა.
გუნდის გამოსვლას მიესალმა საქართველოს სომეხ მუსიკოსთა კავშირის თავმჯდომარე არტემ კირაკოზოვი, პოეტესა მარინა მოსესოვა-კირაკოსიანმა კი სტუმრებს აჩუქა ლაქსი „ჰაიასტან“.

Государственный хор Арцаха дал концерт в церкви Сурб Эчмиадзин города Тбилиси PDF Печать E-mail
11 августа, в церкви Сурб Эчмиадзин города Тбилиси, под предводительством главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, была проведена Святая Литургия в честь Масленицы Успенского поста. На воскресной Литургии, в числе армянских верующих Тбилиси, присутствовали прибывшие из Степанакерта члены государственного хора Арцаха.
По окончании Литургии глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян представил государственный хор Арцаха, поприветствовал приезд гостей и поощрил их желание выступить с исполнением произведений Комитаса под сводами церкви Сурб Эчмиадзин.
Художественный руководитель хора и дирижер Нина Григорян, поприветствовав присутствующих, вспомнила, что еще в студенческие годы она участвовала в концерте, состоявшемся в Тбилисской государственной консерватории, и тогда ей пришла в голову мысль обязательно спеть в армянской церкви Тбилиси. Как художественный руководитель государственного хора Арцаха, она поблагодарила предводителя Епархии ААЦ в Грузии за предоставление такой возможности выступить с концертом под сводами церкви Сурб Эчмиадзин города Тбилиси.
Государственный хор Арцаха был образован в тяжелые дни карабахской войны, в 1991 году. Немногочисленный хор, созданный по инициативе музыкантши Нины Григорян, которая по происхождению карабахская и по месту рождения москвичка, прошел сложный и тяжелый путь формирования, поддерживая свое существование лишь чувством вдохновения и национального энтузиазма. Однако большое желание предстать с высокой культурой перед миром и упорство в труде быстро дали свои результаты, и теперь полноценный хор признан хоровой капеллой Арцаха, а приобретенный высокий уровень исполнения и очевидный профессионализм стали основой для предоставления капелле статуса государственного хора Арцаха.
Сформированный хор, в репертуаре которого образцы классической и духовной музыки мира, под руководством художественного руководителя и дирижера Нины Григорян, принимал участие в разных международных конкурсах и фестивалях. Еще в 2003 году, выступив в Барселоне с многоголосным исполнением классических песен, государственный хор удостаивается золотой медали, а в 2009 году с состоявшегося в Австрии международного конкурса-фестиваля возвращается с серебряной медалью.
Во время концерта, который был дан в Тбилисской церкви Сурб Эчмиадзин, Арцахский государственный хор великолепно исполнил произведения Комитаса в четыре голоса и удостоился теплого приема и бурных аплодисментов армянского зрителя Грузии.
В конце глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян благословил присутствующих и адресовал теплые слова оценки руководителю и членам хора. Глава епархии назвал хор послом культуры Арцаха на Кавказе и предложил совместно с министерством культуры Арцаха организовать выступления государственного хора Арцаха в Тбилиси с широкой концертной программой.
Выступление хора поприветствовал председатель Союза армянских музыкантов в Грузии Артем Киракозов, а поэтесса Марина Мосесова- Киракосян подарила гостям свое стихотворение «Армения».