განძაში აღინიშნა ტერიანული პოეზიის დღე PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
28 ივლისს ნინოწმინდის რაიონის სოფელ განძაში აღინიშნა ტერიანული პოეზიის ტრადიციული დღე. ჯავახეთის მშვენიერ მხარეში დაბადებული სიყვარულის, თავისუფლების, თანასწორობისა და ძმობის მგოსანი პოეტი ვაჰან ტერიანი (ვაჰან სუქიასის ძე ტერ-გრიგორიანი) უსაზღვრო სიყვარულით იყო დაკავშირებული მის მშობლიურ სოფელ განძასთან, ენატრებოდა მშობლიური მხარე.
ისევ და ისევ, უკვე ორმოცდამეექვსედ, განძაში შეიკრიბნენ მისი პოეზიის დამფასებლები და გულშემატკივრები, რათა პატივი მიეგოთ სამშობლოს, ძმობისა და თანასწორობის მგოსან პოეტის ნიჭისა და პოეზიისთვის.
ტერიანული პოეზიის ტრადიციული დღე დაიწყო 1840 წლს აგებულ სურბ კარაპეტ ეკლესიაში წმიდა წირვით, რომელიც აღავლინა ნინოწმინდისა და მიმდებარე სოფლების სომხების სულიერმა მოძღვარმა მღვდელმა არმაშ პოღოსიანმა. ახალციხის რაიონის „სურბ გრიგორ ლუსავორუჩ“ ეკლესიის სულიერი მოძღვრის დეკანოზ ეღიშე ჰარუთიუნიანის ხელმძღვანელობით წირვას ესწრებოდნენ მომლოცველები მეზობელი რაიონებიდან. წირვის დროს ასევე იქადაგა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სამცხე ჯავახეთისა და წალკის რაიონის სომხების საერთო ეპარქიალურმა ვიკარიუსმა მღვდელმონაზონმა ბაბგენ სალბიანმა.
ღვთისმსახურების დასასრულს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძრვრის ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის საპატიო მონაწილეობით გადახდილიქნა ვაჰან ტერიანის სულის მოსახსენიებელი პანაშვიდი.
და თითქოს წმიდა ღვთისმსახურება და მონაწილეთა ლოცვა ხელი შეუწყო უწყვეტი ძლიერი წვიმის გადაღებას, და შესაძლებელი გახდა ტერიანის პოეზიის დღისადმი მიძღვნილი საზეიმო ღონისძიების ჩატარება ღია ცის ქვეშ, გაშლილ მინდორზე. ეკლესიაში ღვთისმსახურების დასრულების შემდეგ მონაწილეებმა მოინახულეს ეკლესიის მახლობლად მდებარე ვაჰან ტერიანის სახლ მუზეუმი და 1859 წელს ვაჰან ტერიანის პაპის - მღვდელ მამა გრიგორის ხელმძღვანელობითა და მფარველობით აშენებული ეკლესია.
შუადღისას დაიწყო ტერიანის დღესასწაულისადმი მიძღვნილი ცერემონია, რომლის წამყვანი იყო საქართველოს სომეხ მწერალთა „ვერნატუნ“ კავშირის თავმჯდომარე ჟორა სნხჩიანი. ჩამოსულ სტუმრებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართა ნინოწმინდის რაიონის გამგეობის თავმჯდომარემ გაგიკ ღარსლიანმა. სიტყვით გამოვიდნენ სრ ეროვნული კრების ვიცე სპიკერი ჰერმინე ნაღდალიანი, საქართველოს კულტურის მინისტრის მოადგილე მანანა ბერიკაშვილი. მათ ისაუბრეს ვაჰან ტერიანზე, როგორც მოქალაქეზე, პოეტზე, თავდადებულ და მგრძნობიარე ადამიანზე, რომელმაც მთელი ცხოვრება მიუძღვნა საზოგადოებრივ საქმესა და მშობლიური ქვეყნის ბედს.
სიტყვით გამოვიდნენ სრ მწერალთა კავშირის თავმჯდომარე ლევონ ანანიანი, „ტერიან“ კავშირის თავმჯდომარე არუშან ჰაკობიანი, ტერიანის სახლ-მუზეუმის დირექტორი ვაღარშაკ თანგამიანი, ტერიანის გვარის წარმომადგენელი ჰმაიაკ გრიგორიანი, გაზეთ „ვრასტანის“ რედაქტორი ვან ბაიბურთიანი, მწერალი სილვა სიფანუჰი და სხვები.იყო წინადადება, შემდგომში ტერიანის პოეზიის დღე აღნიშნოს ასევე ორი მეზობელი ქვეყნების ლიტერატურული პრემიებით დაჯილდოების ცერემონიალით.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოს პარლამენტის დეპუტატები რუსლან პოღოსიანი, ჰენზელ მკოიანი, სამველ პეტროსიანი, ნოდარ დუმბაძის ქალიშვილი ქეთევან დუმბაძე, ნინოწმინდისა და ახალქალაქის საკრებულოს თავმჯდომარეები, ახალქალაქის რაიონის გამგეობის თავმჯდომარე ედუარდ აღასარიანი, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სამეურვეო საბჭოს წევრები სამველ აღეკიანი, არამ სანოსიანი და რაფიკ აღაჯანიანი.
დიდი პოეტის პოეზიის დღეს ესწრებოდნენ საქართველოში სრ საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ოვანეს მანუკიანი, სომხეთის რესპუბლიკის რესპუბლიკური პარტიის თავმჯდომარის მოადგილე მუშეღ ლალაიანი, სომხეთის მეცნიერებათა აკადემიის ისტორიის ინსტიტუტის დირექტორი აშოტ მელქონიანი, სრ დიასპორის სამინისტროს კავკასიის დეპარტამენტის გამგე ტარონ შაბოიანი, ბიზნესმენი და საზოგადო მოღვაწე გაგიკ აღაჯანიანი და სხვები.
ღონისძიებას მათი კურთხევა უბაძეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა და სამცხე-ჯავახეთის სომეხთა საერთო ეპარქიალურმა ვიკარიუსმა მღვდელმონაზონმა ბაბგენ სალბიანმა.
ტერიანის დღის სადღესასწაულო ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს განძის კულტურის სახლის, ნინოწმინდისა და ახალქალაქის რაიონების კულტურის სახლების სიმღერისა და ცეკვის ანსამბლებმა, ინდივიდუალურმა შემსრულებლებმა. ღონისძიებაზე სუფევდა ტერიანის სიყვარულის პოეზიის, სომხურ-ქართული მეგობრობის სულისკვეთება.

В селе Гандза отметили День поэзии Терьяна PDF Печать E-mail
28 июля, в селе Гандза Ниноцминдского района отметили традиционный День поэзии Терьяна. Родившийся в лоне прекрасного Джавахка апологет любви, свободы, равенства и братства - поэт Ваган Терьян (Ваган Сукиасович Тер-Григорян) был связан безграничной любовью с местом его рождения, селом Гандза, тосковал и скучал по родным местам. И вновь, уже в 46-ой раз, в селе Гандза собрались поклонники и ценители поэзии Терьяна, выразив свою любовь и почтение к поэзии и таланту поэта, воспевавшего отечество, братство и равенство.
Традиционный день поэзии Терьяна начался со Святой Литургии в построенном в 1840-ых гг храме Св. Карапета. Богослужение провел духовный пастырь района Ниноцминда и прилегающих деревень, священник Армаш Погосян. Под предводительством духовного пастыря храма Св. Григория Просветителя города Ахалцихе старшего священника Егише Арутюняна, паломники из соседних деревень приняли участие в Святой Литургии. Главный викарий Самцхе-Джавахетской Епархии ААЦ в Грузии архимандрит Бабкен Салбиян во время литургии прочел проповедь в честь праздника.
По завершении литургии, под предводительством главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна был отслужен молебен за упокой души Вагана Терьяна.
Словно Святая Литургия и молитва ее участников способствовали прекращению непрерывного проливного дождя, предоставив возможность начаться празднику на поле, под открытым небом, посвященному поэзии Терьяна. После окончания в церкви Святой Литургии участники посетили находящийся по соседству с церковью дом-музей Вагана Терьяна и церковь, построенную в 1859 году под руководством и при спонсировании священника Тер Григора – дедушки Вагана Терьяна.
После полудня начался праздник в честь Терьяна, ведущим которого был председатель Союза армянских писателей Грузии «Вернатун» Жора Снхчян. Председатель районного правления Ниноцминда Гагик Гарслян поприветствовал гостей, прибывших из Армении, Грузии и прилегающих деревень. Вице-спикер Национального Собрания РА Эрмине Нагдалян и заместитель министра культуры Грузии Манана Берикашвили выступили со словом. Они говорили о Вагане Терьяне – честном гражданине, великом поэте, самоотверженном и чувствительном человеке, который жил для других, полностью посвятив себя общественному делу и судьбе родной страны.
Председатель Союза писателей Армении Левон Ананян, председатель союза «Терьян» Арушан Акопян, директор дома-музея Терьяна Вагаршак Тангамян, представитель семьи Терьянов Амаяк Григорян, редактор газеты «Врастан» (Грузия) Ван Байбуртян, писательница Сильва Сипанухи и другие выступили с речью. Было выдвинуто предложение день поэзии Терьяна отмечать присуждением премий в сфере литературы двух стран.
Депутат парламента Грузии Руслан Погосян, Энзель Мкоян, Самвел Петросян, дочь Нодара Думбадзе - Кетеван Думбадзе, председатели сакребуло Ниноцминда и Ахалкалаки, гамгебели Ахалкалакского муниципалитета Эдуард Агасарян , члены Совета попечителей Епархии ААЦ в Грузии Самвел Агекян, Арам Саносян и Рафик Агаджанян приняли участие в мероприятии.
Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Грузии Ованес Манукян, заместитель председателя Республиканской партии РА Мушег Лалаян, директор Института истории Национальной академии наук Армении Ашот Мелконян, руководитель Кавказского отдела Министерства диаспоры РА Тарон Шагоян, бизнесмен и общественный деятель Гагит Агаджанян и другие прибыли в село Гандза для принятия участия в дне, посвященном творчеству великого поэта Вагана Терьяна.
Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян и главный викарий Самцхе-Джавахетской Епархии ААЦ в Грузии архимандрит Бабкен Салбиян благословили мероприятие.
Ансамбли и группы песни и танца, сольные исполнители дома культуры села Гандза, регионального дома культуры Ахалкалаки и Ниноцминда выступили на празднике в честь Терьяна. Дух любовной лирики Терьяна и армяно-грузинской дружбы царил на мероприятии.