საქართველოში სომეხთა ეპარქიის წარმომადგენლებმა მონაწილეობა მიიღეს რელიგიისა და აღმსარებლობის თავისუფლების თემაზე რეგიონულ კონფერენციაში |
2013 წლის 29-30 მაისს საქართველოში სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი წმინდა ეკლესიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა და ეპარქიის იურიდიული განყოფილების უფროსმა ლევონ ისახანიანმა მონაწილეობა მიიღეს რელიგიისა და აღმსარებლობის თავისუფლების თემაზე რეგიონალურ კონფერენციაში. კონფერენციაში ასევე მონაწილეობდნენ: დელეგაცია სომხეთიდან, საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის საპატრიარქოს წარმომადგენლები, საქართველოს სახელმწიფო უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილე ქალბატონი თამარ კინწურაშვილი, საქართველოს განათლების მინისტრის მოადგილე ბატონი დავით ზურაბიშვილი, საქართველოს სახალხო დამცველის (ომბუდსმენის) ოფისთან არსებული ტოლერანტობის ცენტრის ხელმძღვანელი ბატონი ბექა მინდიაშვილი, ასევე საქართველოს სახელმწიფო დაწესებულებების, არასამთავრობო და რელიგიური ორგანიზაციების წარმომადგენლები. წმიდა ეჯმიაწინიდან კონფერენციაში მონაწილეობის მისაღებად ჩამოსული იყო არქიმანდრიტი შაჰე ანანიანი. კონფერენცია ორგანიზებული იყო უმცირესობათა საკითხების ევროპული ცენტრის, გაეროს ადამიანის უფლებათა დაცვის უმაღლესი კომისრის ოფისის და ნიდერლანდების საელჩოს მიერ. კონფერენცია გახსნეს უმცირესობათა საკითხების ევროპული ცენტრის რეგიონალური ოფისის ხელმძღვანელმა ქალბატონმა ევა ჩილინსკიმ, სამხრეთ კავკასიაში გაეროს ადამიანის უფლებათა დაცვის უმაღლესი კომისრის ოფისის უფროსმა მრჩეველმა ვლადიმერ შკოლნიკოვმა და საქართველოში ნიდერლანდების ელჩის მოადგილემ ქალბატონმა ანჟელ სამურამ. კონფერენციაზე მოხსენებებით გამოვიდნენ რეინტეგრაციის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ბატონი პაატა ზაქარეიშვილი, გაეროს სპეციალური მომხსენებელი რელიგიის თავისუფლებისა და რწმენის საკითხებში ბატონი ჰაინერ ბილეფელდი და სხვ. საქართველოში სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი წმინდა ეკლესიის წინამძღვარი ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი თავის გამოსვლაში შეეხო სომხურ და ქართულ ეკლესიათაშორის ურთიერთობებს. არქიმანდრიტმა შაჰე ანანიანმა ხაზი გაუსვა სომხური ეკლესიის როლს სომხეთში რელიგიის თავისუფლების შენარჩუნების საქმეში. ლევონ ისახანიანმა წარმოადგინა მოხსენება საქართველოში სომეხთა ეპარქიისა და მისი აქტუალური პრობლემების შესახებ, ასევე საქართველოს მთავრობისთვის წარმოადგინა პრობლემატური საკითხების მოგვარების რეკომენდაციები, ისეთები, როგორებიცაა საბჭოთა პერიოდში ჩამორთმეული სომხური ეკლესიების სომეხთა ეპარქიისთვის დაბრუნება და საქართველოს ყველა რელიგიური ორგანიზაციის პროპორციული დაფინანსების მექანიზმის შემუშავების საჭიროება. |

Представители Армянской Епархии в Грузии приняли участие в региональной конференции по вопросам свободы религии и вероисповедания PDF Печать E-mail
m-j
29-30 мая 2013 года Предводитель Епархии Армянской Апостольской Православной Святой Церкви в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян и Глава Юридического Отдела Епархии и Советник Главы Епархии – Левон Исаханян
приняли участие в региональной конференции по вопросам свободы религии и вероисповедания, в которой также участвовали делегация из Армении, представители Патриархии Грузинской Православной Церкви, заместитель Секретаря совета государственной безопасности Грузии, г-жа Тамар Кинцурашвили, заместитель Министра образования Грузии, г-н Давид Зурабишвили, Руководитель центра толерантности при Офисе Народного Защитника (Омбудсмена) Грузии, г-н Бека Миндиашвили, а также представители государственных учреждений и религиозных и неправительственных организаций Грузии. Из Первопрестольного Святого Эчмиадзина для участия в конференции прибыл Архимандрит Шаге Ананян.
Конференция была организована Европейским Центром по Вопросам Меньшинств, Офисом Верховного Комиссара ООН по Правам Человека и Посольством Нидерландов.
Конференцию открыли руководитель регионального офиса Европейского Центра по Вопросам Меньшинств, г-жа Ева Чилински, Старший Советник по Правам Человека в Закавказье при Офисе Верховного Комиссара ООН по Правам Человека, г-н Владимир Школьников и Заместитель Посла Нидерландов в Грузии, г-жа Анджель Самура.
На конференции с докладами выступили Государственный Министр Грузии по Вопросам Реинтеграции, г-н Паата Закареишвили, Специальный Докладчик ООН по Вопросу о Свободе Религии и Убеждений, г-н Хайнер Билефельд, и др.
Предводитель Армянской Епархии, Его Преосвященство Епископ Вазген в своем выступлении коснулся вопроса межцерковных отношений между Армянской и Грузинской церквями. Архимандрит Шаге отметил роль Армянской церкви в деле поддержания свободы вероисповедания в Армении.
Левон Исаханян представил доклад об Армянской Епархии в Грузии и об актуальных проблемах, беспокоящих Епархию, а также представил рекомендации правительству Грузии, направленные на урегулирование проблематичных вопросов, каковыми являются возвращение конфискованных в Советский период армянских храмов Армянской Епархии и необходимость разработки механизма пропорционального финансирования всех религиозных организаций в Грузии.