ცნობილი სომეხი ქველმოქმედის - მიქაელ არამიანცის 170-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი საზეიმო ღონისძიებები, რომლებიც დაიწყო ქველმოქმედის მშობლიურ არცახში, გაგრძელდა ერევანში და დასრულდა მისი მოღვაწეობის ძირითად ადგილას - თბილისში, ქალაქში, რომლის საპატიო მოქალაქე გახლდათ ცნობილი მეცენატი.
ქველმოქმედის დაბადების დღეს - 4 მაისს, თბილისში საიუბილეო ღონისძიებები დაიწყო სურბ ეჯმიაწინ ეკლესიაში მ.არამიანცის სულის მოსახსენიებელი პანაშვიდით. შემდგომ საქართველოში სომეხთა ეპარქიის ცენტრში „ჰაიარტუნ“ შედგა ხსოვნის საღამო, სადაც გაიმართა დიდი მეცენატის ცხოვრებისა და მოღვაწეობის ამსახველი ფოტოგამოფენა. საიუბილეო საღამო გახსნა „ლორვა ძორ“ კავშირის თავმჯდომარემ, სომხეთის რესპუბლიკის სახელმწიფო ენის პალატის ხელმძღვანელმა, ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორმა, პროფესორმა სერგო ერიციანმა. მან წარადგინა არამიანცის ქალიშვილის შვილთაშვილი - ალექსანდრე ჯანოეფი და misi meuRle ანა, რომლებიც ჩამობრძანდნენ ლონდონიდან და მონაწილეობას იღებენ საიბილეო ღონისძიებებში. შემდგომ მან ისაუბრა ერის ღირსეული შვილების ქველმოქმედებების შესახებ. გამომსვლელებმა - საქართველოს სომეხი ინტელიგენციის თბილისის ორგანიზაციის თავმჯდომარე ენოქ თადევოსიანი, საქართველოს პრეზიდენტის მრჩეველი ვან ბაიბურთიანი, ჯურნალისტი სამველ პოღოსიანი, მადლიერებით გაიხსენეს სომხური წარმომავლობის მეცენატთა ზოგადსაკაცობრიო მნიშვნელობის მოღვაწეობა. საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს პირველმა მდივანმა არტაკ kალაჩიანმა დამსწრეებს აცნობა, რომ საელჩოს ინიციატივით ამ დღეებში თბილისში, მაჩაბლის # 4 სახლის კედელზე, სადაც ცხოვრობდა დიდი ქველმოქმედი, გაიხსნება მემორიალური დაფა. „მიქაელ არამიანცი: ცხოვრებისა და მოღვაწეობის ეპიზოდები“ წიგნის ავტორმა - ვაჰე აnთანესიანმა ისაუბრა მეცენატის შესახებ წიგნის დაწერის მის განზრახვასა და იმ მხარდაჭერაზე, რომელიც აღმოუჩინეს მას ინიციატივის განხორციელებისა და აღნიშნული წიგნის გამოქვეყნების საქმეში. დამსწრეებმა დიდი ინტერესით უყურეს ვიდეოფილმს, რომელიც სერგო ერიციანის სცენარის საფუძველზე გადაიღო ოპერატორმა სამველ გალოიანმა. დასასრულს საქართველოში სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა აკურთხა დამსწრეები, მაღალი შეფასება მისცა ღონისძებას და ხაზი გაუსვა სომხური წარმომავლობის ქველმოქმედთა ხსოვნის დიდებასა და მათი ზოგადსაკაცობრიო მნიშვნელობის ქველმოქმედებათა ამბების თაობებისათვის გადაცემის საჭიროებას. ცერემონიას ესწრებოდა სრ ქალაქ ახთალას მერი ჰაიკაზ ხაჩიკინი, მისი წინადადებით გადაწყდა, რომ თბილისის სომეხ მეცენატთა საფლავის ქვები განთავსდეს ხოჯივანქის სომეხ მწერალთა და საზოგადო მოღვაწეთა პანთეონში. ღონისძიება დასრულდა სტუმრებისა და დამსწრეების მომლოცველობით თბილისის სომეხ მწერალთა და საზოგადო მოღვაწეთა პანთეონში. |

Празднование 170-летия со дня рождения прославленного благодетеля армянского народа Микаэла Арамянца стартовало в Арцахе, в месте рождения мецената, продолжилось в Ереване и завершилось в месте его основной деятельности - в городе Тбилиси, почетным гражданином которого был меценат. 4 мая, в день рождения благодетеля ,
юбилейные мероприятия в Тбилиси начались в церкви Сурб Эчмиадзин с молитвы за упокой души М. Арамянца. После, в центре культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии состоялся вечер памяти, где была представлена фотовыставка, рассказывающая о жизни и деятельности великого мецената. Юбилейный вечер открыл председатель патриотического союза “Лорва дзор” (“Лорийское ущелье”), руководитель Палаты государственного языка РА, доктор филологических наук, профессор Серго Ерицян. Он представил провнука дочери Арамянца Александра и его супруге Анну Джаноевых, которые приняли участие в юбилейных мероприятиях, а также говорил о благотворительной деятельности выдающихся армян. Председатель Тбилисского отделения Союза армянской интеллигенции Грузии Енок Татевосян, советник президента Грузии Ван Байбуртян, журналист Самвел Погосян с благодарностью вспомнили деятельность общечеловеческого значения армянского мецената, и подчеркнули необходимость передачи ее последующим поколениям, как пример для подражания. Первый секретарь посольства РА в Грузии Артак Калачян сообщил, что, по инициативе посольства, скоро откроется мемориальная доска на стене дома, расположенного на улице Мачабели 4 города Тбилиси, где жил армянский меценат. Автор книги «Эпизоды из жизни и деятельности Михаила Арамянца» Ваге Антанесян поведал об идее написания о благодетеле и о той поддержке, которая была оказана в издании этой книги. Присутствующие с интересом посмотрели фильм «Михаил Арамянц - армянин с большим сердцем», который был снят оператором Самвелом Галояном по сценарию Серго Ерицяна. В конце глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян благословил аудиторию и дал вечеру свою оценку. Он подчеркнул необходимость уважать память армянских благодетелей и воспитать поколение на их примере. По предложению присутствующего на мероприятии Айказа Хачикяна, мэра города Ахтала РА, было принято решение переместить надгробные плиты армянских меценатов Тбилиси в пантеон «Ходживанк». Мероприятие закончилось паломничеством гостей и присутствующих к Тбилисскому пантеону армянских писателей и общественных деятелей “Ходживанк”. |