გაზაფხულისადმი მიძღვნილი ზეიმი საქართველოში სომეხთა ეპარქიის ცენტრში "ჰაიარტუნ" PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
12002 364443503672468 1975743744 n
19 აპრილს საქართველოში სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში შედგა წმინდა მოვსეს ხორენაცის სახელობის საბავშვო ბაღის აღსაზრდელების მორიგი ღონისძიება - მიძღვნილი გაზაფხულისადმი. ღონისძიებას ესწრებოდნენ ქალაქ ბათუმში სომხეთის რესპუბლიკის გენერალური კონსული არამ გრიგორიანი, რუსეთში მცხოვრები ქველმოქმედი არტურ სააკოვი, ქალიშვილთან ერთად, ეკლესიის სულიერი მამები, თბილისის სომხური სკოლების პედაგოგები, მშობლები, სტუმრები.
ღონისძიება გახსნა ცენტრის განათლების განყოფილების პასუხისმგებელმა წმინდა მოვსეს ხორენაცის სახელობის საბავშვო ბაღის გამგემ ევგენია მარკოსიანმა, მან მიულოცა დამსწრეებს ჩვენი უფალის - იესო ქრისტეს წმინდა აღდგომა, მათ უსურვა გაზაფხულის მხიარული განწყობა, მადლიერების სიტყვით მიმართა ქველმოქმედებს ნელსონ პეტროსიანს და არამ სიმონიანს, ვისი წყალობითაც მოღვაწეობს ცენტრის საბავშვო ბაღი, ღონისძიების სპონსორს ასია უსოევას, ვისი წყალობითაც მოირთო და გალამაზდა დარბაზი. გამგემ მხარდაჭერისთვის მადლობა მოახსენა ყველა მშობელს. ლამაზად გამოწყობილმა პატარებმა, მათი ლექსებით, სიმღერით, ცეკვითა და ლამაზი მოძრაობებით აღფრთოვანეს დამსწრეები.
არტურ სააკოვმა ღონისძიების ორგანიზატორებსა და ბავშვებს მიულოცა გაზაფხულის ლამაზი დღესასწაული, მან სიხარულით აღნიშნა, რომ პატარების გამოსვლები ცენტრის აღმზრდელობითი დიდი სამუშაოს დასტურია. სრ გენერალურმა კონსულმა ბათუმში ბატონმა არამ გრიგორიანმა მაღალი შეფასება მისცა იმ სამუშაოს, რომელიც ახალგაზრდა პედაგოგების ძალისხმევით ტარდება საგანმანათლებლო ცენტრში და თავისი წვლილი შეაქვს სომეხი ბავშვის აღზრდის ეროვნულ საქმეში.
ყველა გამომსვლელმა - „არევიკ“ ფონდის ხელმძღვანელმა ემა ახტიანმა, 103-ე სკოლის სასწავლო ნაწილის გამგემ ჰასმიკ პაპიკიანმა, საკვირაო სკოლის სომხური ენის მასწავლებელმა როზა ზორაბიანმა აღნიშნეს, რომ თბილისში მცხოვრებ სომეხ ბავშვს აქვს საბავშვო ბაღი, სადაც საფუძველი ეყრება მის სომხური განათლების მიღებას.
საქართველოში სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა აკურთხა დამსწრეები, მაღალი შეფასება მისცა საბავშვო ბაღის აღმზრდელების - ლალა გევორგიანის, ნარინე ღუშჩიანის, დიაკვან გევორგ ანტონიანის, ჰოვანეს შაჰნაზარიანის სამუშაოს, რომლებიც სასწავლო ნაწილის პასუხისმგებლის ევგენა მარკოსიანის ხელმძღვანელობით სომეხ ბავშვებს ასწავლიან არა მხოლოდ სომხურ ანბანს, სიმღერასა და ცეკვას, არამედ მათ უვითარებენ ქცევის ნორმებსა და მათ კარგ ადამიანებად ზრდas.
კარგი გემოვნებით ორგანიზებულმა გაზაფხულის ამ ლამაზმა ზეიმმა გაზაფხულის სუნთქვა და განწყობა აჩუქა ყველა დამსწრეს.

Праздник, посвященный весне, в центре культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
19 апреля, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии состоялось очередное мероприятие учеников детского сада им. Св. Мовсеса Хоренаци, посвященное весне. На празднике присутствовали генеральный консул РА в Батуми Арам Григорян, проживающий в России меценат Артур Сааков вместе с дочерью, духовные отцы церкви, учителя армянских школ города Тбилиси, родители и гости.
Мероприятие открыла ответственная за образовательный отдел центра, директор детского сада им. Св. Мовсеса Хоренаци Евгения Маркосян, она поздравила собравшихся со Светлым Христовым Воскресением и пожелала присутствующим радостного пробуждения и прекрасного весеннего настроения. Она поблагодарила благодетелей центра Нельсона Петросяна, Арама Симоняна, благодаря которым работает детский сад, и спонсора мероприятия Асю Усоеву, благодаря которой был замечательно украшен зал. Директор выразила свою благодарность всем родителям за их поддержку. Дети в разноцветных костюмах были действительно похожи на цветы, они стихами, песнями, танцами и красивыми движениями привели в восторг аудиторию.
Поздравив организаторов и детей с замечательным мероприятием в честь весны, Артур Сааков радостно отметил, что прекрасные выступления детей стали свидетельством большой воспитательной работы центра. Генеральный консул РА в Батуми Арам Григорян похвалил ту работу, которая осуществляется благодаря усилиям молодых педагогов в этом образовательном центре, содействуя воспитанию армянских детей в армянском духе.
Председатель фонда «Аревик» Эмма Ахтян, завуч школы № 103 Асмик Папикян, педагог армянского языка в воскресной школе Роза Зограбян отметили, что у армян проживающих в Тбилиси появился детский сад на родном языке, где закладывается основа направления армянских детей в армянские школы и сохранения образования на родном языке.
Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян благословил всех собравшихся и высоко оценил педагогов детского сада Лалу Геворкян, Нарине Кущян, духовного смотрителя дьякона Геворга Антоняна, Ованеса Шахназаряна, которые во главе с ответственной за образовательный отдел Евгенией Маркосян учат детей не только буквам, песням, танцам, но и правилам и нормам поведения и воспитывают хороших людей для будущего.