საქართველოში სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ" კულტურის ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში 23 თებერვალს გაიხსნა თანამედროვე ქართველ მხატვართა ნამუშევრების გამოფენა. გამოფენა ერთობლივად მომზადდა საქართველოს სომეხ მხატვართა კავშირისა და საქართველოს მხატვართა კავშირის მიერ, "ჰაიარტუნ" კულტურის ცენტრის მხარდაჭერით. საგამოფენო დარბაზში წარმოდგენილია ცნობილი ქართველი მხატვრების - ამირან კუპრავას, ანგელინა დამენიას, ბრუნო ვეფხვაძის, გია მარკოზაშვილის, გელა ფილაურის, გურამ ცერცვაძის,
გია რევაზიშვილის, თამარ სულხანიშვილის, თემური დვალიშვილის, მერაბ გაბუნიას, მალხაზ რჩეულიშვილის, პაატა კლდიაშვილის, ჯოვანი ვეფხვაძის, ტატიანა პაპისაშვილის, ომარი კაჭკაჭიშვილის ორმოცამდე ნამუშევარი, რომელთაგან თითოეული მდიდარი წარმოსახვით, ფერთა უნიკალური კომბინაციით და საშემსრულებლო დიდი ოსტატობით შექმნილი მხატვრის ჩანაფიქრისა და შინაგანი ემოციის გამოსახულებაა. გამოფენის გახსნას ესწრებოდნენ საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ჰოვანეს მანუკიანი, საქართველოს პრეზიდენტის მრჩეველი ვან ბაიბურთიანი, საქართველოს პარლამენტის წევრი რუსლან პოღოსიანი, კავკასიის მუსულმანთა შეიხის ულ ისლამ ფაშაზადეს წარმომადგენელი საქართველოში ახუნდ ალი ალიევი, საქართველოს კულტურის მინისტრის მრჩეველი იური მეჩითოვი, ქართველი და სომეხი ცნობილი მხატვრები, საზოგადოებრიობის წარმომადგენლები. გამოფენა გახსნა საქართველოში სომეხთა ეოპარქიის „ჰაიარტუნ" კულტურის ცენტრის კოორდინატორმა ლევონ ჩიდილიანმა და ხაზი გაუსვა იმას, რომ ასეთი ღონისძიებები მიზნად ისახავს სომეხთა და ქართველთა მეგობრობის განმტკიცებას. შემდეგ საქართველოს სომეხ მწერალთა კავშირის თავმჯდომარემ მერუჟან შაუმიანმა დეტალურად წარადგინა გამოფენის მონაწილე ქართველი მხატვრები, მიესალმა ქართველთა და სომეხთა მდიდარი კულტურის წარმოჩენის, კულტურული ურთიერთობების განვითარების მიზნით სომხური კულტურის სახლის მოღვაწეობას. გამოფენის გახსნას მიესალმნენ საქართველოს მხატვართა კავშირის თავმჯდომარე გურამ ცერცვაძე, პოეტი-მთარგმნელი გივი შაჰნაზარი, მხატვარი ჯოვანი ვეფხვაძე. ყველა გამომსვლელმა ისაუბრა ერთობლივი კულტურული ღონისძიებების ჩატარების საჭიროებაზე, ხზი გაესვა სომხეთში ქართველი მხატვრებისა და საქართველოში სომეხი მხატვრების ნამუშევრების ჩვენებით სომხურ-ქართული მრავალსაუკუნოვანი მეგობრობის განვითარებისა და გაღრმავების მხარდაჭერის იდეას. თავის მადლიერებისა და კურთხევის სიტყვაში საქართველოში სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა ისაუბრა იმ მხატვრული უნიკალური კოლორიტის შესახებ, რომელმაც თანდაყოლილ ნიჭთან ჰარმონიით მსოფლიოს მისცა ნიკო ფიროსმანი, ლადო გუდიაშვილი, გიორგი ბაშინჯაღიანი, ალექსანდრე ბაჟბეუკ მელიქოვი, გაიანე ხაჩატრიანი და დამსწრეებს მოუწოდა ხელი შეუწყონ სომხურ-ქართული მეგობრობის ოქროს ხიდის გამყარებას. თანამედროვე ქართველ მხატვართა ნამუშევრების გამოფენა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ კულტურის ცენტრში გაგრძელდება 7 მარტამდე. |

Выставка работ современных грузинских художников в центре культуры «Айартун» Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии PDF Печать E-mail
830394 338024972980988 463837213 o
23 февраля 2013 года, в зале имени «Галуста Гюльбенкяна» Центра Армянской Культуры «Айартун» Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии открылась выставка работ современных грузинских художников. Ее совместно организовали Союз армянских художников Грузии и Союз художников Грузии при поддержке центра культуры «Айартун». На выставке были представлены почти 40 творческих работ известных грузинских художников, это были: Амиран Куправа, Ангелина Дамения, Бруно Вепхвадзе,
859414 338025196314299 2080008243 o
Гиа Маркозашвили, Гела Пилаури, Гурам Церцвадзе, Гиа Ревазишвии, Тамара Сулханишвили, Темур Двалишвили, Мераб Габуния, Малхаз Рчеулишвили, Паата Клдиашвили, Джованни Вепхвадзе, Татьяна Паписашвили, Омар Качкачишвили. Каждая из картин была отображением богатого воображения, уникального сочетания цветов, высокого мастерства, идей и внутреннего мира художника. На открытии выставки присутствовали Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Грузии Ованес Манукян, советник президента Грузии Ван Байбуртян, депутат парламента Грузии Руслан Погосян, Руководитель представительства Управления мусульман Кавказа в Грузии, Ахунд Али Алиев, Советник министра культуры Грузии Юрий Мечитов, известные армянские и грузинские художники, представители общественности и поклонники искусства.
Выставку открыл координатор центра культуры «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян и подчеркнул, что организация подобного рода мероприятий способствует большему укреплению армяно-грузинской дружбы.
В своем выступлении председатель Союза армянских художников Грузии Меружан Шаумян обстоятельно представил принимающих участие в выставке грузинских художников, он приветствовал деятельность армянского дома культуры, направленную на развитие взаимоотношений в сфере культуры и представление богатой культуры армянского и грузинского народов.
Открытие выставки приветствовали председатель Союза художников Грузии Гурам Церцвадзе, поэт и переводчик Гиви Шахназари, художник Джованни Вепхвадзе. Все выступающие говорили о необходимости проведения совместных культурных мероприятий, а также подчеркнули, что организация выставок грузинских художников в Армении и армянских художников в Грузии будет способствовать укреплению и развитию многовековой армяно-грузинской дружбы.
Со словом благословения и оценки выступил глава Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Епископ говорил о том неповторимом художественном колорите города Тбилиси, который вместе с врожденным талантом смог породить таких гениальных художников, как Нико Пиросмани, Ладо Гудиашвили, Александр Бажбеук- Меликов, Гаянэ Хачатурян, а также призвал присутствующих внести свой вклад в укрепление золотого моста армяно-грузинской дружбы.
Выставка работ современных грузинских художников в ценре культуры «Айартун» Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии продлится до 7 марта.