| „სამშობლოს ძახილი“: საქართველოს სომეხ მწერალთა გამოფენა ერევანში |
28 აპრილს სომხეთის მწერალთა კავშირის საგამოფენო დარბაზში შედგა „სამშობლოს ძახილი“ გამოფენის გახსნის ცერემონიალი. გამოფენა ორგანიზებული იყო სომხეთის დიასპორის სამინისტროსა და სომეხთა სამოციქულო წმინდა მართლმადიდებელი ეკლესიის „ჰაიარტუნ" კულტურული ცენტრის მხარდაჭერით. გამოფენა ემსახურება სომხურ-ქართული მეგობრობის განმტკიცებას.
გამოფენის გახსნას ესწრებოდნენ სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტი სერჟ სარგსიანი, დიასპორის მინისრტი ჰრანუშ ჰაკობიანი, ერევნის მერი ტარონ მარგარიანი, სომხური ეპარქიის წინამძღვარი ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი, ინტელგენციის წარმომადგენლები, სახელწიფო მოღვაწენი. „ასეთი გამოფენის ორგანიზება ძალზედ მნიშვნელოვანია საქართველოს სომეხ მხატვართათვის. დაბადების ადგილი სხვაა, სამშობლო კი - სრულიად სხვა რამ. სამშობლო ჩვენ გვკვებავს სულიერად“, - თქვა გამოფენის მანაწილემ, მხატვარმა მასის მხითარიანმა და მადლიერება გამოუხატა დიასპორის მინისტრს ასეთი ღონისძიების ორგანიზებისათვის. „ძალზედ მნიშვნელოვანია და სიმბოლური, რომ გახსნის ცერემონიალს დაესწრო სომხეთის პრეზიდენტი სერჟ სარგსიანი. როცა ქვეყნის პრეზიდენტი მიდის გამოფენაზე, ოპერაში და სიმფონიური მიუსიკის კონცერტზე, მას ბევრი ჰბაძავს. მაგით ხალხი სწავლობს“, - დასძინა მან. ყურადსაღებია ის, რომ სრ პრეზიდენტი სერჟ სარგსიანი დიდი ინტერესით გაეცნო ყველა წარმოდგენილ ნამუშევარს და ესაუბრა თვითოეულ მხატვარს. აღვნიშნოთ, რომ გამოფენაზე წარმოდგენილი იყო 22 მხატვრის ნამუშევარი. სხვადასხაგვარია მუშაობის ტექნიკა და ნამუშევართა თემატიკა. ეს არ იყო საქართველოს სომეხ მხატვართა პირველი ერთობლივი გამოფენა. 2011 წ. შეიქმნა საქართველოს სომეხ მხატვართა კავშირი, რომელიც აერთიანებს თბილისის, ბათუმის, ახალციხის სამხატვრო სკოლათა წარმოამადგენლებს და წარმოადგენს სომხურ ხელოვნებას. |

| «По зову родины»: В Ереване открылась выставка художников-армян Грузии |
В выставочном зале Союза художников Армении 28 апреля прошла церемония открытия выставки под названием «По зову родины». Выставка организована при содействии министерства Диаспоры Армении, культурного, образовательного и молодежного центра «Айартун» епархии Армянской Апостольской церкви в Грузии и направлена на укрепление армяно-грузинской дружбы.
На открытии выставки присутствовали президент Армении Серж Саргсян, министр Диаспоры Армении Грануш Акопян, мэр Еревана Тарон Маркарян, глава епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии епископ Вазген Мирзаханян, представители интеллигенции и другие официальные лица. «Организация подобной выставки – очень важное событие для художников-армян Грузии. Ведь место рождения – это одно, а родина – совсем другое. Родина питает нас духовно», - сказал участник выставки, художник Маис Мхитарян, выразив при этом глубокую благодарность министру Диаспоры Грануш Акопян за организацию подобного мероприятия. «Очень важно и символично, что на открытии присутствовал президент Армении Серж Саргсян. Когда глава государства приходит на выставку, оперу или концерт симфонической музыки, за ним следуют многие другие. Это образовывает нацию», - добавил он. Отметим, что президент Серж Саргсян внимательно ознакомился со всеми представленными работами, побеседовал с каждым из художников. Добавим, что на выставке представлены по три работы 22 художников-армян, проживающих в Грузии. Тематика работ и техника исполнения самая разнообразная. Это не первая совместная выставка армянских художников Грузии в Ереване. В сентябре 2011 г. был создан Союз армянских художников Грузии, который объединяет представителей художественных школ Тбилиси, Батуми, Ахалцха, Ахлкалака и активно пропагандирует армянское искусство.