საკვირაო სკოლის ღია გაკვეთილი თემაზე „სასუნცი დავით“ ოვანეს თუმანიანის სახლში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12018 წლის 22 დეკემბერს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ოვანეს თუმანიანის სახლი“ სამეცნიერო კულტურულ ცენტრში ჩატარდა 20181222 131645ეპარქიის „სურბ გრიგორ ნარეკაცი“ მშობლიური ენის სწავლების ერთდღიანი სკოლის ღია გაკვეთილი, თემაზე-  „დავით სასუნელი“ (სომხ. „სასუნცი დავით“).
გაკვეთილს ესწრებოდნენ ეპარქიის თანამშრომლები „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიის სულიერი მოძღვრის დამხმარე მოძღვარ, ღირს მღვდელ ტათევ მარუქიანთან ერთად, ასევე  პედაგოგები და მშობლები. საქართველოს სომეხთა DSC06895ეპარქიის განათლების განყოფილების დირექტორმა, ევგენია მარკოსიანმა ისაუბრა ერთდღიანი სკოლის სასწავლო პროგრამის გაფართოებაზე, რაც აღსაზრდელებს შესაძლებლობას აძლევს გაეცნონ სომხური ლიტერატურის საგანძურს, დაისწავლონ ნაწყვეტები და დაიზეპირონ ნიმუშები, 20181222 134411რომელიც მათ მთელი ცნობიერი ცხოვრების მანძილზე გაჰყვებათ.
პედაგოგმა თამარა გაბოიანმა 1000-წლიანი სომხური ეპოპეა მიმოიხილა, ისაუბრა ოვ. თუმანიანის მიერ ეპოსის დამუშავებაზე და ამ გაკვეთილის ამ 20181222 135042ცენტრში ჩატარებას ოვ. თუმანიანის 150-ე წლის იუბილესადმი მიძღვნილი უწოდა.
ერთდღიანი სკოლის აღსაზრდელებმა სომხურ ენაზე ისაუბრეს სომხური ეპოსის შინაარსზე, წაიკითხეს ნაწყვეტები და გაიხსენეს უფროსების თქმულებები „სასუნცი დავით“ ეპოსზე.
დამსწრეებმა  ერთმანეთს შთაბეჭდილებები გაუზიარეს გაკვეთილსა და ზოგადად საკვირაო სკოლაზე.
ღირსმა მღვდლმა ტათევ მარუქიანმა ერთდღიანი სკოლის 20181222 140618აღსაზრდელები დალოცა, რომლებიც მართალია უცხოენოვან განათლებას იღებენ, თუმცა უყვართ და აფასებენ საკუთარ მშობლიურ ენას, დამაფიქრებელ-ფილოსოფიური იდეებით მდიდარ სომხურ ლიტერატურას და მათ მშობლიურ ენაზე სწავლის, დასწავლის და ფიქრისკენ მოუწოდა.
აღსაზრდელებმა ცენტრის მასპინძელსა და გიდთან, გოჰარ მაზმანიანთან ერთად თუმანიანის სახლი შემოიარეს და მოისმინეს მისი ნაამბობი თუმანიანსა და მის სახლზე.

Открытый урок воскресной школы, посвященный Давиду Сасунскому, в доме Ованеса Туманяна PDF Печать E-mail
A122 декабря 2018 года, в научно-культурном центре «Дом Ованеса Туманяна» Епархии ААЦ в Грузии, состоялся открытый урок 20181222 131645однодневной школы по изучению родного языка им. Св. Григора Нарекаци, посвященный Давиду Сасунскому.
На открытом уроке присутствовали должностные лица Епархии вместе с помощником духовного пастыря церкви Сурб Эчмиадзин, достопочтенным отцом Татевом Марукяном, а также учителя, родители.
Евгения Маркосян, директор отдела образования Епархии ААЦ в Грузии, рассказала о расширении DSC06895образовательной программы однодневной школы, что дает воспитанникам однодневных школ возможность ознакомиться с богатой сокровищницей армянской литературы, они смогут читать и рассказывать отрывки из наилучших образцов произведений, которые будут сопутствовать им в дальнейшей сознательной жизни.20181222 134411
Тамара Габоян, педагог однодневной школы им. Св. Григора Нарекаци рассказала о 1000-летней армянской эпопее, а также о своеобразной обработке Ованес Туманяном эпоса «Давид Сасунци», и этот урок в центре «Дом 20181222 135042Ованеса Туманяна» назвала приуроченным 150-летнему юбилею великого поэта Ованеса Туманяна.
Воспитанники однодневной школы на красивом армянском языке представили сюжет армянского героического эпоса, наизусть рассказали отрывки из произведения и разные высказывания великих людей об эпосе «Давид Сасунский».
Своими впечатлениями об открытом уроке и воскресных школах поделились присутствующие в зале гости.
Достопочтенный отец, священник Татев Марукян, благословил воспитанников20181222 140618 однодневных школ, которые хотя и получают образование не на родном языке, но любят и ценят свой родной язык, богатую философскими мыслями и идеями армянскую литературу. Он призвал всех изучать родной язык, говорить и думать на армянском.
В сопровождении экскурсовода Гоар Мазманян, воспитанники однодневной школы осмотрели все комнаты «Дома Ованеса Туманяна», послушали рассказ о жизни и доме великого поэта.