გივი შაჰნაზარის საიუბილეო საღამო „ოვანეს თუმანიანის სახლი“ ცენტრში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A2018 წლის 14 დეკემბერს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ოვანეს თუმანიანის სახლი“ სამეცნიერო კულტურულ ცენტრში გაიმართა პოეტისა და მთარგმნელის, საქართველოსა და სომხეთის რესპუბლიკის მწერალთა კავშირების საპატიო წევრის, საქართველოს „ღირსების“ ორდენის მფლობელისა და სომხეთის მოვსეს ხორენაცი ორდენოსნის, მაჩაბლის პრემიის ლაურეატის გივი შაჰნაზარის დაბადების 85-ე წლისადმი მიძღვნილი საღამო.
ყველა მომხსენებელმა თავის სიტყვაში აღნიშნა - გივი შაჰნაზარი გენიალური პიროვნებაა, რომლის ადამიანური მაგალითითა და 20181214 194724ხელოვნებით თაობები გაიზარდა. მისი განუმეორებელი თარგმანები სომხურიდან, რუსულიდან, აბხაზურიდან, ოსურიდან მხოლოდ თარგმანები არაა, არამედ პოეტური სიტყვაა, განუმეორებელი სტილი, სიტყვების სწორი და შესაბამისი შერჩევა, რაც თარგმანს ორიგინალის შესაბამისს ხდის. ცნობილი პოეტისა, და მთარგმნელის უმაღლესი თარგმანების წყალობით, 20181214 191523ქართველი მკითხველის სამაგიდო წიგნი გახდა ნაჰაპეტ ქუჩაკის ჰაირენები,  ნაწყვეტები გრიგორ ნარეკაცის „ტრაგედიის მატიანე“-დან, საიათნოვას, პარუირ სევაკის, ამო საიანის, სილვა კაპუტიკიანის ლექსები.
დარბაზი გაჯერებული იყო დადებითი ემოციით, სიყვარულითა და სითბოთი. პოეტისა და მთარგმნელის პატივისცემა და მადლიერება მისი სიკეთის, მდიდარი შემოქმედებითი სამყაროს, სომხური და ქართული ლიტერატურების დაახლოვებისთვის წითელი ძაფივით გადიოდა ყველა გამომსვლელის სიტყვაში.
სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოში, რუბენ სადოიანმა იუბილე მიულოცა, მრავალწლიანი შემოქმედებითი საქმიანობა უსურვა იუბილარს, ვინც ასევე სომხურ-ქართული მეგობრობის გზამკვლევია. მილოცვით გამოვიდა  საქართველოს 20181214 190930საპატრიარქოს წმიდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტის რექტორმა სერგო ვარდოსანიძემ. სომხეთის რესპუბლიკის კულტურის მინისტრის მრჩეველმა არუსიაკ ტერჩანიანმა კულტურის მინისტრის ლილით მაკუნცის მილოცვა გადასცა.
20181214 190032შთამბეჭდავი და მაღალი მხატვრულობით იყო გაჯერებული გივი შაჰნაზარის  ქართული თარგმანების კითხვა და თანმხლები მუსიკა.
ღონისძიების შეჯამებით, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა დააფასა  გივი შაჰნაზარი, ვინც დღეს სომხებისა და ქართველების ათასწლეულების მეგობრობის სიმბოლოა. უკანასკნელმა გივი შაჰნაზარი საქართველოს სომხების მამამთავრად და ორი ქრისტიანი ერის დამაკავშირებელ მყარ ხიდად წარადგინა.
სითბოთი იყო გაჯერებული მთარგმნელობითი ხელოვნების დამსახურებული მოღვაწის, გივი შაჰნაზარის სამადლობელი სიტყვა. საღამო საქართველოს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის თავმჯდომარემ, პროფესორმა ემა ახტიანმა წაიყვანა.

Юбилейный вечер Гиви Шахназара в центре «Дом Ованеса Туманяна» PDF Печать E-mail
A14 декабря 2018 года в научно-культурном центре «Дом Ованеса Туманяна» Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии состоялся юбилейный вечер, посвященный 85-летию поэта-переводчика Гиви Шахназара, почетного члена Союза писателей Грузии и Республики Армения, награжденного орденом Чести Грузии, медалью Мовсеса Хоренаци Республики Армения, лауреата премии Мачабели.
Гиви Шахназар - гениальная личность, на примере его человечности и искусства воспитывалось молодое поколение. Его неповторимые переводы с армянского, русского, абхазского, осетинского языков, это не просто переводы, а поэтическое слово, особый стиль, 20181214 194724правильный и своевременный выбор, что делает перевод гармоничным и созвучным с подлинником, отмечали в своих выступлениях докладчики.
20181214 191523Благодаря бесценным переводам известного поэта-переводчика Гиви Шахназара, на стол грузинского читателя легли произведения «Айрены» Наапета Кучака, отрывки из «Книги скорби» Григора Нарекаци, произведения Паруйра Севака, Саят-Новы, Амо Сагяна, Сильвы Капутикян.
Зал был наполнен положительными эмоциями и любовью. Восхваление богатого творческого мира поэта-переводчика и признательность за его доброту и деятельность, за сближение армянской и грузинской литературы, звучало в речах всех выступающих.
Рубен Садоян, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Грузии, поздравил юбиляра, который также является маяком армяно-грузинской дружбы, и пожелал ему долгой творческой деятельности. Советник министра культуры Республики Армения Арусяк Терчанян передала 20181214 190930поздравительное послание министра культуры РА Лилит Макунца. Также юбиляра поздравил Серго Вардосанидзе, ректор духовной академии 20181214 190032им. Адрея Первозванного Грузинской Православной Церкви.
С высоким художественным мастерством были прочитаны переведенные Гиви Шахназаром произведения, сопровождающиеся музыкой.
В завершении вечера Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, высоко оценил творчество и деятельность Гиви Шахназара, который является символом тысячелетней дружбы между армянским и грузинским народами. Предводитель Епархии представил Гиви Шахназара как патриарха грузинских армян, как крепко скованный мост между двумя христианскими народами.
Большой любовью и теплотой была наполнена благодарственная речь величайшего мастера переводческого искусства, Гиви Шахназара.
Юбилейный вечер вела председатель армянского научно-исследовательского центра Грузии, профессора Эмма Ахтян.