ვატიკანის ელჩის ვიზიტი საქართველოს სომეხთა ეპარქიის საეპისკოპოსოში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12018 წლის 29 ნოემბერს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი, თბილისის „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძარში ვატიკანის ელჩს  საქართველოში და სომხეთის რესპუბლიკაში, არქიეპისკოპოს ხოსე აველინო ბეტენკოურტს მასპინძლობდა.
ორმა მეუფემ „სურბ გევორგ“ ტაძარში ერთობლივად ილოცა, რის შემდეგაც ეპარქიის წინამძღვარმა სტუმარს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის დედა ტაძრის ისტორია და მისი დღევანდელი მისია გააცნო.
ვატიკანის ელჩთან საუბარი საეპისკოპოსოში გაგრძელდა.  ეპისკოპოსი ვაზგენი მიესალმა ვატიკანის ნუნციას  ვიზიტს, ამიერკავკასიაში მსახურობა მიულოცა და მსახურობის მისიაში წარმატებები უსურვა. ეპარქიის წინამძღვარმა დიდად დააფასა მთავარი საკათედრო წმინდა ეჯმიაწინის, ვატიკანის, ისევე როგორც ყოველთა სომეხთა კათოლიკოსისა და რომის პაპის ურთიერთობები,  რომელიც  ურთიერთპატივისცემასა და საეკლესიო მისიის 1ერთობლივ ხედვაზეა ფორმულირებული.
მეუფემ მადლობა გადაუხადა ვატიკანს, რომ სომეხთა გენოციდის აღიარებაში ერთ-ერთი პირველი იყო, რომ წმინდა გრიგორ განმანათლებლის და წმინდა გრიგორ ნარეკაცის ძეგლები დადგეს ვატიკანში და რომ წმინდა გრიგორ ნარეკაცი ზეციურ ვარდაპეტად გამოცხადდა.
არქიეპისკოპოსმა ხოსე ბეტენკოურტმა მეუფე ვაზგენს გულთბილი მიღებისათვის მადლობა გადაუხადა და მანაც აღნიშნა სომხური და რომაულ- კათოლიკური ეკლესიების მეგობრული და თბილი ურთიერთობა, რომელსაც საქმიანი ხასიათი აქვს.
ვატიკანის ელჩი მიესალმა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის და ლათინ კათოლიკეთა სამოციქულო ადმინისტრატორის, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა არქიეპისკოპოს ჯუზეპე პაზოტოს საქმიან და მეგობრულ ურთიერთობებს და იმედი გამოთქვა, რომ 2019 წლის 25 იანვარს თბილისის რომაულ- კათოლიკურ ეკლესიაში გასამართი ეკუმენური ლოცვა კიდევ უფრო გაათბობს ქრისტიანული უძველესი ეკლესიების  მორწმუნეებისა და სასულიერო დასის ურთიერთობებს.
შეხვედრისას ორი სასულიერო მსახური ასევე შეეხო საქართველოში ქრისტიანული ეკლესიებისათვის შემაშფოთებლ ძირითად საკითხებს, ისევე როგორც საქართველოში ჩატარებულ საპრეზიდენტო არჩევნებს. ეპარქიის წინამძღვარმა და ვატიკანის ელჩმა კმაყოფილება გამოთქვეს, რომ მიუხედავად წინასაარჩევნო პერიოდის დიდი ვნებათაღელვისა, არჩევნებმა მშვიდად ჩაიარა, რაც ქვეყნის მდგრადობის და კარგი მომავლის იმედს იძლევა.
შეხვედრისას ასევე ისაუბრეს ქრისტიანული რწმენის ძალაზე, რომელიც ორი ეკლესიის მიერ შექმნილი სასულიერო კულტურის დიდი სულისჩამდგმელი იყო, რომლითაც საუკუნეების მანძილზე ისწავლებოდნენ და იღზრდებოდნენ ორი ეკლესიის მიმდევრები.
შეხვედრის დასასრულს ვატიკანის ელჩმა მეუფე ვაზგენს გულთბილი მიღებისათვის მადლობა გადაუხადა, ვატიკანის ერთ-ერთი მუზეუმის შესახებ ალბომი გადასცა და ეპარქიის წინამძღვარი ახლო მომავალში ვატიკანის საელჩოში მიიწვია.

Визит посла Ватикана в предводительство Армянской Апостольской Церкви в Грузии PDF Печать E-mail
A129 ноября 2018 года, Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, в кафедральной церкви Сурб Геворг г. Тбилиси принял посла Ватикана в Грузии и Республике Армения, архиепископа Хосе Авеллино Бетенкурта.
Два духовных отца помолились вместе в церкви Сурб Геворг, а затем Предводитель Епархии ААЦ в Грузии представил гостю историю о первопрестольной церкви Епархии ААЦ в Грузии и рассказал о сегодняшней миссии армянской церкви.
Беседа с послом Ватикана была продолжена в предводительстве церкви. Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, поприветствовал визит посла Ватикана, поздравил его со службой в Закавказье и пожелал удачи в его служебной миссии. Глава Епархии высоко оценил взаимоотношения Первопрестольной Церкви Сурб Эчмиадзин с Ватиканом, а также между Католикосом Всех Армян и Папой Пимским, которые сформированы на взаимоуважении и всеобщем видении церковной миссии.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии выразил признательность Ватикану, который один из первых принял факт Геноцида армян, и что памятники великих армянских 1просветителей, Святого Григора Просветителя и Святого Григора Нарекаци, были возвышены в Ватикане, а также то, что Святой Григор Нарекаци был признан Архимандритом Вселенской Церкви.
Архиепископ Хосе Бетенкурт поблагодарил за теплый прием и также отметил дружеские отношения Армянской и Римской Католической Церквей, которые имеют практический характер. Посол Ватикана поприветствовал дружеские и практические отношения между Главой Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии, Его Преосвященством Епископом  Вазгеном Мирзаханяном, и руководителем администрации Римско-Католической Церкви, достопочтенным архиепископом Джузеппе Пазотти, и выразил надежду, что 25 января 2019 года экуменическая молитва в Римско-Католической Церкви г. Тбилиси, еще больше сблизит теплые взаимоотношения верующих двух христианских церквей и их священнослужителей.
На встрече духовные отцы двух церквей обсудили волнующие вопросы, касающиеся христианских церквей в Грузии, а также президентские выборы в Грузии. Глава Епархии ААЦ в Грузии и посол Ватикана выразили свое довольство тем, что хотя предвыборная компания была сложной, выборы в Грузии прошли мирно, что предвещает и дает надежду на стабильность и хорошее будущее страны.
На встрече духовные отцы говорили также о непоколебимой силе христианской веры, которая была большим вдохновением в создании духовной культуры двух церквей, с которой веками воспитывались и получали образование приверженцы двух церквей.
В завершении встречи посол Ватикана поблагодарил за теплый прием, подарил альбом об одном из музеев Ватикана, и пригласил Главу Епархии ААЦ в Грузии в ближайшее время посетить посольство Ватикана.