ოვანეს თუმანიანისა და კომიტას ვარდაპეტის 150-ე წლისთავთან დაკავშირებით საქართველოს სომეხთა სათემო საიუბილეო საბჭომ მუშაობა დაიწყო PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
12018 წლის 21 ნოემბერს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ჯინიშიანის სხოვნის სახელობის დარბაზში,  საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის,  ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის თავმჯდომარეობით, ოვანეს თუმანიანისა და კომიტას ვარდაპეტის 150-ე წლის იუბილეებისადმი მიძღვნილი ღონისძიებების საკოორდინაციო სათემო საბჭოს პირველი სხდომა გაიმართა.
სხდომას ესწრებოდნენ საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს მდივანი არტურ სარგსიანი, თბილისის სათემო სტრუქტურების ხელმძღვანელები, ახალციხისა და ახალქალაქის წარმომადგენლები.
საუფლო ლოცვის შემდეგ, ეპარქიის წინამძღვარმა აღნიშნა, რომ წელიწადი საიუბილეოა,  და სომხური ლიტერატურისა და კულტურის დიდებულთა ოვანეს თუმანიანისა და კომიტას ვარდაპეტის  დაბადების 150-ე წლის იუბილეებისადმი მიძღვნილი ღონისძიებები ჩატარდება ასევე საქართველოში- 20181121 122808თბილისში, ბათუმში, რუსთავში, ახალციხეში, ახალქალაქში, ნინოწმინდასა და სომხებით დასახლებულ სხვა ადგილებში.
ღონისძიებების მიზანია სომხური არქაული კულტურისა და ხელოვნების კიდევ ერთხელ განზოგადებით, საქართველოს საზოგადოებას საქართველოში მცხოვრებ ეროვნულ და რელიგიურ თემებს ისევე როგორც სომხურ თემს გააცნოს სომხური ლიტერატურისა და კულტურის ეს ორი დიდებული.
მეუფემ  იუბილეების სათანადოდ აღნიშვნისათვის შერჩეული საბჭოს შემადგენლობა წარადგინა, რომელშიც შედიან თბილისის სომხური სათვისტომოს სხვადასხვა სტრუქტურის, ისევე როგორც სომხებით დასახლებული რაიონების წარმომადგენლები.
20181121 122455ამის შემდეგ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის პრესსამსახურის ხელმძღვანელის მიერ დაწვრილებით იქნა წარმოდგენილი იმ მასშტაბური ღონისძიებების პროექტი, რომელიც მოიცავს ოვანეს თუმანიანის ზღაპრებისა და ოთხტაეპიანი ლექსების თარგმნას, გამოცემას და პრეზენტაციას, ოვანეს თუმანიანისა და კომიტას ვარდაპეტისადმი მიძღვნილ სამხატვრო საღამოებს, თეატრალურ წარმოდგენებს, სომეხი და ქართველი მწერლების შეხვედრებსა და გამოფენებს. ღონისძიებები ჩატარდება საქართველოს სომეხთა ეპარქიის კულტურულ-საგანმანათლებლო და ახალგაზრდული ცენტრების, თბილისის „ოვანეს თუმანიანის სახლი“ სამეცნიერო, კულტურული ცენტრის, ახალციხისა და ახალქალაქის ახალგაზრდული 20181121 1228040ცენტრების, სათემო სტრუქტურების, პეტროს ადამიანის სახელობის სომხური სახელმწიფო დრამატული თეატრის, „ვრასტან“ გაზეთის, სომხური სკოლების ძალებით, საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს, საქართველოს განათლებისა და კულტურის სამინისტროს, საქართველოს სამოქალაქო ინტეგრაციისა და შემწყნარებლობის სამინისტროს,  საქართველოსა და სომხეთის მწერალთა კავშირების, ერევანის ოვანეს თუმანიანის სახლ-მუზეუმსა და თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის კონსერვატორიასთან თანამშრომლობით.
პროექტის განხილვა საინტერესო იყო, გაჯერებული უამრავი შევსებით, რომელიც საბჭოს წევრების მიერ გაკეთდა.
გადაწყდა, საბჭოს წევრებმა საბჭოს სამდივნოს ადგილზე დაგეგმილი ღონისძიებების პროგრამა ელექტრონული ფორმით გაუგზავნონ. ასევე გადაწყდა, რომ მომდევნო სხდომა მოწვეულ იქნას დეკემბრის თვის პირველ ნახევარში.
საიუბილეო ღონისძიებები საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში 2019 წლის 19 თებერვალს, ოვანეს თუმანიანის დაბადების დღეს, სომეხ მწერალთა და საზოგადო მოღვაწეთა პანთეონში ვიზიტით და ყოველთა სომეხთა პოეტის საფლავის ყვავილებით შემკობით დაიწყება.

В связи с 150-летием Ов. Туманяна и архимандрита Комитаса юбилейная комиссия общин грузинских армян приступила к работе PDF Печать E-mail
121 ноября 2018 года, в зале имени Вардана Джинишяна центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии, под председательством Главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, состоялось первое заседание координационной общинной комиссии, посвященное мероприятиям к 150-летию юбилея великого армянского поэта и писателя Ов. Туманяна и архимандрита Комитаса.
На заседании присутствовали первый секретарь посольства Республики Армения в Грузии Артур Саргсян, руководители тбилисских общинных структур, представители из Ахалкалаки и Ахалцихе. После прочтения молитвы «Отче наш», Предводитель Епархии сказал, 20181121 122808что поскольку это юбилейный год, мероприятия, посвященные 150-летнему юбилею великих деятелей литературы и культуры Ов. Туманяну и Комитасу, будут проводиться также в Грузии, в частности, в городах Тбилиси, Батуми, Рустави, Ахалцихе, Ахалкалаки, Ниноцминда, и в других армянонаселенных местах.
Цель мероприятий состоит в том, чтобы ознакомить грузинское общество и религиозные общины, а также еще раз представить армянскому сообществу двух великих деятелей армянской литературы и культуры и популяризировать древнюю армянскую культуру и искусство.
Для надлежащего празднования юбилея, Его Преосвященство, Епископ Вазген Мирзаханян представил членов юбилейной комиссии, в которую 20181121 122455входят представители общинных структур тбилисских армян, а также представители из разных регионов армянонаселенных мест Грузии.
Затем председатель информационной службы Епархии ААЦ в Грузии по очереди представила проект тех масштабных мероприятий, в которые входят следующие активности: переводы на грузинский язык Туманяновских сказок и четверостиший,  издательство данных книг и презентации, художественные вечера, посвященные Ованесу Туманяну и Комитасу, театральные представления, встречи с армянскими и грузинскими писателями и поэтами, а также выставки. Мероприятия будут осуществляться в сотрудничестве с культурно-просветительским и молодежным центром  Епархии ААЦ в Грузии, научно-культурным центром «Дом Ованеса Туманяна», молодежными центрами г. Ахалцихе и г. Ахалкалаки, общинными структурами, тбилисским государственным армянским театром им. П. Адамяна, газетой «Врастан», силами армянских школ, при поддержке посольства Республики Армения в Грузии, Министерства образования и культуры Грузии, Министерства по вопросам примирения и гражданской интеграции Грузии, Союзов 20181121 1228040писателей Армении и Грузии, дома-музея Ов. Туманяна в Ереване, Тбилисской консерватории им. Вано Сараджишвили.
Обсуждение проекта было интересным, насыщенным разными предложениями и дополнениями, которые вносили в проект члены комиссии.  Было принято решение в электронном виде направить членам комиссии программы мероприятий, которые будут проводиться на местах. Также было решено провести следующее заседание в первой половине декабря.
Юбилейные мероприятия в армянской общине Грузии начнутся с 19 февраля 2019 года, в день рождения великого поэта Ованеса Туманяна, с посещения Ходживанского пантеона армянских писателей и общественных деятелей, и возложения цветов на могилу всеармянского поэта Ованеса Туманяна.