„თანდოიანც სურბ ასტვაწაწინ“ ეკლესიის საკითხზე სასამართლო პროცესი გრძელდება PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12018 წლის 24 ოქტომბერს, თბილისის საქალაქო სასამართლოში, მოსამართლე ნანა ჭიჭილეიშვილის თავმჯდომარეობით, „თანდოიანც სურბ ასტვაწაწინ“ ეკლესიის საკითხზე მორიგი სასამართლო სხდომა გაიმართა- საქართველოს სომეხთა ეპარქია საქართველოს საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს წინააღმდეგ.
სასამართლო სხდომას ესწრებოდნენ როგორც მოსარჩელე მხარე, ასევე საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოსა და ეკონომიკის სამინისტროს უფლებამოსილი წარმომადგენლები. მესამე მხარედ წარმოდგენილი იყო საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია.
სასამართლო სხდომა მოპასუხე მხარეების სამი ადვოკატის გამოსვლებით წარიმართა, რომლებიც შემდეგი პოზიციით გამოვიდნენ:
ა. საჯარო რეესტრი გამოვიდა- შეწყდეს საჯარო რეესტრის მიმართ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სარჩელის განხილვა, არგუმენტად მოიყვანა ის, რომ „თანდოიანც სურბ ასტვაწაწინ“ ეკლესია საკუთრების უფლებით საქართველოს სახელმწიფოს ეკუთვნოდა და საჯარო რეესტრმა, თითქოს კანონის რომელიმე მუხლის დარღვევის გარეშე, ის საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის საპატრიარქოს საკუთრებად დაარეგისტრირა. შესაბამისად ადვოკატის შეთავაზება იყო ამ საკითხის განხილვიდან ამოღება.
ბ. საქართველოს ეკონომიკის სამინისტროს წარმომადგენელი გამოვიდა-„თანდოიანც სურბ ასტვაწაწინ“ ეკლესიის სახელმწიფო საკუთრებიდან ამოღების შესახებ დადგენილების გაუქმების და ეკლესიის საქართველოს სომეხთა ეპარქიისთვის დაბრუნების მოთხოვნასთან დაკავშირებით, აღნიშნა, რომ ეს საკითხიც ამოღებული უნდა იქნას განხილვიდან. ადვოკატის განმარტებით, თითქოს საქართვლოს სომეხთა ეპარქიას „თანდოიანც სურბ ასტვაწაწინ“ ეკლესიის მიმართ, იურიდიულ მესაკუთრედ ყოფნის რაიმე საფუძველი არ გააჩნია, გარდა ამისა საქართველოში მოქმედი კანონმდებლობის თანახმად, სასულიერო და კულტურული ძეგლები პრივატიზაციას არ ექვემდებარება, შესაბამისად საქართველოს სომეხთა ეპარქიისთვის მისი არდაბრუნების შემთხვევაში, ეპარქია მის პრივატიზებას ვერ შეძლებს.
მიუხედავად ამისა საჭიროდ ვთვლით შეგახსენოთ, რომ სხვა რელიგიური თემებისგან განსხვავებით, საქართველოს მართლმადიდებელ ეკლესიას საქართველოს ტერიტორიაზე აქვს პრივატიზებული საკუთარი ეკლესიები და ტერიტორიები.
გ. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წარდგენილი მოთხოვნა იმის თაობაზე, რომ სხვა საკულტო შენობების მსგავსად „თანდოიანც სურბ ასტვაწაწინ“ ეკლესიაც ჩამორთმეულ იქნა საბჭოთა ხელისუფლების მიერ, და იგი უნდა დაუბრუნდეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიას, მოპასუხე საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის ადვოკატმა განაცხადა, რომ საბჭოთა ხელისუფლების მხრიდან ჩამორთმეული იყო მხოლოდ ეკლესიის შემორჩენილი ნაწილი, ხოლო საქართველოს მართლმადიდებელ  ეკლესიას მიაჩნია, რომ რამდენიმე საუკუნის წინ მაგ ადგილას, ეკლესიის საძირკველში ქართული ეკლესია ყოფილა, ამრიგად, „თანდოიანც სურბ ასტვაწაწინი“ საქართველოს საპატრიარქოს საკუთრებაა. ისიც დასძინა, რომ საქართველოს ტერიტორიაზე არსებული ყველა კულტურული და რელიგიური ნაგებობა საქართველოს საკუთრებაა.
გამოთქმული მოსაზრების საწინააღმდეგოდ აღვნიშნავთ იმას, რომ ქართულ მხარეს, არანაირი სამეცნიერო და ფაქტობრივი დასაბუთება არ გააჩნია იმისა, რომ აღნიშნულ ადგილას ქართული ეკლესია ყოფილა. ხოლო რაც შეეხება, ხედვას, რომ საქართველოს ტერიტორიაზე არსებული ყველა კულტურული და რელიგიური ნაგებობა საქართველოს საკუთრებაა, აღვნიშნავთ, რომ ეს გამოთქმა ეროვნული და რელიგიური უმცირესობების მიმართ აშკარა დისკრიმინაციის გამოვლინებაა.
საქართველოს საპატრიარქოს ინტერესების დამცველმა ადვოკატმა აღნიშნა, რომ თუ კი დღეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიას დაუბრუნდება მათი მოთხოვნილი, მაშინ მოთხოვნებს წამოაყენებენ მუსლიმები თავიანთ მეჩეთებზე, ებრაელები თავიანთ სინაგოგებზე, ამ შემთხვევაში თითქოს სახელმწიფო მძიმე სიტუაციის წინაშე დადგება.
შესაძლოა ადვოკატები ინფორმირებულები არ იყვნენ, მაინც აღვნიშნავთ, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ მუსლიმურ თემს 150-ზე მეტი მეჩეთი, ხოლო ებრაულ თემს 25 სინაგოგა დაუბრუნა.
დ. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის მხრიდან წარდგენილ მოთხოვნაზე, რომ საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში ერთ დროს აშენებული, ხოლო ამჟამად ნახევრად დანგრეული და უმოქმედო სომხური ეკლესიები, რომლებიც ნანგრევებად იქცევა, სხვადასხვა ობიექტებად გარდაიქმნება და ქართულდება, საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის ადვოკატმა განაცხადა, რომ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის იმედი და მოთხოვნა, რომ ერთ დღეს ისინი შესაძლოა დაუბრუნდეს თავიანთ ნამდვილ მფლობელებს, მონაგონი, არარეალისტური და უპერსპექტივოა.
აღვნიშნოთ, რომ შემაშფოთებელია საქართველოს საპატრიარქოსა და მოპასუხე  მხარეების ადვოკატების მსგავსი მიდგომა ინტერესის საგნისადმი, სადაც ნათელი ხდება ეროვნული და რელიგიური დისკრიმინაციის გამოვლინება არა მხოლოდ სომხების, არამედ საქართველოში მცხოვრები სხვა ეროვნული და რელიგიური თემების მიმართ. საჯარო რეესტრის, ეკონომიკის სამინისტროს და საქართველოს საპატრიარქოს ადვოკატები უგულებელყოფენ იმას, რომ საქართველო საბჭოთა სისტემას საოკუპაციო რეჟიმად აფასებს. ფაქტიურად საოკუპაციო რეჟიმის უკანონო ქმედებებს, რელიგიური თემებისათვის ქონების ჩამორთმევასთან დაკავშირებით არა მხოლოდ არ გმობენ და ნაბიჯს არ დგამენ სამართლიანობის აღსადგენად, არამედ ისეთი შთაბეჭდილება რჩება, რომ რელიგიური თემების მიმართ საქართველოში გრძელდება დისკრიმინაციის გამოვლინებები.
აღვნიშნავთ, რომ ქართული ეკლესიისგან საბჭოთა წლებში ჩამორთმეული მთლიანი ქონება, და მეტიც საქართველოს მართლმადიდებელ ეკლესიას უკან დაუბრუნდა, ხოლო სხვა რელიგიური თემებისგან ჩამორთმეული ქონების საკითხი ჯერ კიდევ გადაუჭრელია.
მოპასუხე მხარემ თავისი დასმული საკითხების საპასუხოდ მოსარჩელე მხარისგან საფუძვლიანი არგუმენტების წარდგენა მოითხოვა. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ადვოკატები მზად იყვნენ საწინააღმდეგო საფუძვლიანი და არგუმენტირებული პასუხის გასაცემად, საფუძვლიანი მომზადების მიზნით  მოსამართლის მიერ შეთავაზებული იქნა სასამართლო სხდომის გადადება.
სასამართლოს გადაწყვეტილებითა და მხარეთა შეთანხმებით სასამართლო სხდომა გადაიდო.  შემდეგი სხდომა გაიმართება  2018 წლის 5 დეკემბერს,  11 სთ-ზე.

Судебный процесс по вопросу церкви Тандоянц Сурб Аствацацин продолжается PDF Печать E-mail
A124 октября 2018 года, в городском суде г. Тбилиси, под председательством судьи Наны Чичилеишвили, состоялось очередное судебное заседание по вопросу церкви Тандоянц Сурб Аствацацин – Епархия ААЦ в Грузии против Национального Агентства Публичного Реестра Грузии.
На судебном заседании присутствовали как сторона обвинения, так и полномочные представители Национального Агентства Публичного Реестра и Министерства Экономики.
В качестве третьей стороны представлена Грузинская Православная Церковь.
На судебном заседании выступили судебные защитники трех сторон, которые представили следующие позиции:
а) Публичный реестр: прекратить против Публичного реестра обсуждение жалобы Епархии ААЦ в Грузии, мотивируя, что по праву собственности церковь Тандоянц Сурб Аствацацин принадлежала грузинскому государству, и публичный реестр, якобы, без нарушения какого-либо пункта закона, зарегистрировал церковь как собственность Патриархии Грузинской Православной Церкви. И поэтому предложением защитника было снять этот вопрос с обсуждения.
б) Представитель Министерства Экономики Грузии выступил по поводу аннулирования решения снять церковь Тандоянц Сурб Аствацацин с государственной собственности и требования вернуть церковь Епархии ААЦ в Грузии, отметив, что этот вопрос также должен быть снят с обсуждения. Согласно заявлению защитника, якобы, Епархия ААЦ в Грузии не имеет никакого основания быть юридическим владельцем церкви, и кроме того, согласно действующему законодательству Грузии, духовные и культурные памятники не подлежат приватизации, поэтому, в случае если церковь не вернут Епархии ААЦ в Грузии, Епархия не сможет ее приватизировать.
Хотя, следует отметить, что в отличии от других религиозных общин, Грузинская Православная Церковь имеет на территории Грузии свои приватизированные церкви и территории.
в) Требование Епархии Армянской Апостольской  Церкви о том, что наряду с другими культовыми строениями, церковь Тандоянц Сурб Аствацацин также была конфискована Советской властью, и данная церковь также должна быть возвращена Епархии ААЦ в Грузии, ответчик – защитник Грузинской Православной Церкви объявил, что со стороны Советской власти была конфискована только стоячая часть церкви, а Грузинская Православная Церковь считает, что несколько веков назад, на месте этой церкви стояла грузинская церковь, и поэтому церковь Тандоянц Сурб Аствацацин – собственность Грузинской Патриархии. Добавив, что на территории Грузии все религиозные и культурные сооружения считаются собственностью Грузии.
В противовес данному мнению, отметим, что у грузинской стороны нет никакого научного и фактического обоснования, что на данном месте была грузинская церковь, а что касается точки зрения о том, что на грузинской территории все религиозные и культурные сооружения собственность Грузии, отметим, что такое выражение явное проявление дискриминации против национальных и религиозных меньшинств.
Защитник интересов Грузинской Патриархии отметил, что если сегодня вернуть требуемое Епархией ААЦ в Грузии, то свои требования представят мусульмане о своих мечетях, евреи – о своих синагогах, и в этом случае, государство столкнется с тяжелой ситуацией.
Возможно, адвокатам неизвестно, но отметим, что грузинское правительство вернуло мусульманской общине более 150 мечетей, а еврейской общине – 25 синагог.
г) Требование, которое представила Епархия ААЦ в Грузии, о том, что на разных территориях Грузии в свое время построенные, а сейчас полуразрушенные и понурые армянские церкви, которые превращаются в развалины, или же становятся другими объектами или грузинскими церквями, защитник Грузинской Православной Церкви объявил, что надежда и требование Епархии ААЦ в Грузии, что в один прекрасный день эти церкви будут возвращены их настоящим владельцам, это выдумка, нереально и бесперспективно.
Следует отметить, что такой подход к проблемному вопросу со стороны адвокатов Грузинской Православной Патриархии и ответчиков, вызывает озадаченность, здесь имеют место национальные и религиозные дискриминационные проявления не только к армянам, но и к другим национальным и религиозным общинам, проживающим в Грузии.
Судебные защитники Национального Реестра, Министерства Экономики и Грузинской Патриархии игнорируют тот факт, что Грузия советскую систему считает оккупационным режимом, фактически незаконные действия оккупационного режима, связанные с конфискованным имуществом религиозных общин, не только не осуждаются и делаются шаги для восстановления истины, а создают такое впечатление, что в отношении религиозных общин Грузии продолжается проявление дискриминации.
Следует отметить, что всё конфискованное во времена советской власти имущество грузинской церкви, было возвращено Грузинской Православной Церкви, а вопрос конфискованного имущества у других религиозных общин, продолжает оставаться нерешенным.
Сторона ответчика в ответ на поднятые вопросы от истца, потребовала предоставить обоснованные факты. И хотя, судебные защитники Епархии ААЦ в Грузии были готовы к противостоящему обоснованному и фактическому ответу, со стороны судьи было предложено перенести судебное заседание для более полной подготовки материалов по данным вопросам.
По решению суда и с согласия сторон, судебное заседание было перенесено. Следующее заседание состоится 5 декабря 2018 года в 11 часов.