ვანდალიზმი სომხური ისტორიული ეკლესიის მიმართ PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A1საქართველოში რაღაც მიზეზების გამო გრძელდება სომხური თემის მიერ საუკუნეების მანძილზე აშენებული საეკლესიო ნაგებობებიდან სომხური კვალის წაშლის ქმედებები.
ჯერ კიდევ 2014 წლის 10  დეკემბერს, საქართველოს 43280899 1851924774863165 5975297203869057024 nიმდროინდელი პრემიერ მინისტრის ირაკლი ღარიბაშვილისადმი მიმართულ N 1-207 წერილში, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის მიერ წარდგენილი იყო საქართველოს ტერიტორიაზე არსებული სომხური ეკლესიების სია, რომელშიც შედიოდა ასევე მე-19 საუკუნის შუა წლებში აშენებული, სოფელ დიღმის ,,სურბ კარმირ კირაკი“ სახელობის სომხური ეკლესია. ეკლესია საბჭოთა წყობის დამკვიდრებამდე მოქმედებდა. შემდეგ საკუთარი საქმიანობის განხორციელების შესაძლებლობა  დაკარგა. ეკლესია დღემდეა შემონახული.
ჯერ კიდევ 2003 წელს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი ცხონებულ 43305497 555851248180866 901707905391132672 nარქივმცოდნე სარგის დარჩინიანთან ერთად ეწვია ზემოთ აღნიშნულ ეკლესიას, თვითმხილველი გახდა შემორჩენილი სომხურენოვანი წარწერების და ფრესკების კვალისა, რომელიც გვარწმუნებს, რომ ეკლესია სომხურია. ეპარქიის წინამძღვარმა ისტორიულ ეკლესიაში ლოცვა აღავლინა და საგალობელი იგალობა.
სამწუხაროდ, ბოლო პერიოდში, ჩვენთვის გაურკვეველი პირების მიერ კვლავ დაიწყო სომხური 43390595 2125946267456935 8210667719675084800 nკვალის წაშლის ბარბაროსული ქმედებები. მორიგი ვანდალიზმის შედეგად განადგურდა ამ ეკლესიის სომხური კუთვნილების დამადასტურებელი ფრესკები, რომელიც დაიფარა გაჯის ფენით, ან ამოფხეკით განადგურდა.
საქართველოს სომეხთა ეპარქია დიდად აფასებს როგორც სომეხი ასევე სხვა ეროვნების პირებისა და უწყებების შეშფოთებას, მსგავსი ველურობის წინააღმდეგ პროტესტის გამოხატვას და ყველას მოუწოდებს მსგავს სიტუაციებში მიმართონ არა მხოლოდ ეპარქიას, არამედ  სახელმწიფოს შესაბამის სტრუქტურებსაც  რათა ყურადღება გაამახვილონ საქართველოში ძეგლთა განადგურების ამ დასაგმობი ტრადიციის წინააღმდეგ.
საქართველოს სომეხთა ეპარქია, ამ ქმედებას საქართველოში სომხური ისტორიულ-კულტურული მემკვიდრეობის მიმართ ვანდალიზმის გამოვლინებად აფასებს,  გმობს მსგავს ნაბიჯებს  და სახელმწიფო სათანადო უწყებებს ყურადღების მიქცევის და შესაბამისი ზომები მიღებისკენ მოუწოდებს.

Вандализм против армянской исторической церкви PDF Печать E-mail
A1В Грузии, по каким-то причинам продолжаются акты уничтожения армянского следа, в частности, построенных армянской общиной на протяжении веков церквей.
Еще 10 декабря 2014 года, в письме №1-207, направленном в те годы премьер-министру Ираклию Гарибашвили от имени Главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства43280899 1851924774863165 5975297203869057024 n Епископа Вазгена Мирзаханяна, был представлен список армянских церквей, находящихся на территории Грузии. В списке церквей также была армянская церковь «Сурб Кармир Кираки» (Святое Красное Воскресенье) в селе Дигоми, построенная в середине 19-ого века. Церковь функционировала до установления Советской Власти в Грузии, и была лишена возможности функционировать далее. Церковь до сих пор стоит в хорошем состоянии.
Еще в 2003 году, Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, вместе с блаженным архивоведом Саркисом Дарчиняном, посетил церковь «Сурб Кармир Кираки» и на месте воочию увидел сохраненные на армянском языке надписи и следы фресок, которые 43305497 555851248180866 901707905391132672 nподтверждают, что церковь армянская. Предводитель Епархии помолился и исполнил шараканы в исторической церкви.
К сожалению, в последнее время, неизвестные лица снова начали совершать варварские действия для уничтожения армянского следа. В результате акта вандализма, в церкви уничтожены фрески, 43390595 2125946267456935 8210667719675084800 nподтверждающие происхождение армянской церкви; фрески замазаны алебастром или уничтожены путем выдалбливания.
Епархия Армянской Апостольской Церкви в Грузии высоко оценивает озабоченность как отдельных армянских, так и других национальностей и личностей и структур, которые поднимают свой голос против такой свирепости и вандализма, и призывает всех в таких случаях не только обращаться в Епархию ААЦ в Грузии, но и обращать внимание соответствующих государственных органов Грузии на такие факты, связанные с порицательной традицией уничтожения памятников.
Епархия ААЦ в Грузии, оценивает подобные деяния как акт вандализма против армянского исторического и культурного наследия в Грузии, осуждает такие действия, привлекая внимание соответствующих органов власти для принятия соответствующих шагов.