აშუღი ჰავასის სიმღერის დღესასწაული აიაზმაში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A112018 წლის 2  სექტემბერს, წალკის რაიონის სოფელ აიაზმაში    ხალხური სიმღერის ზეიმი გაიმართა, რომელიც მიეძღვნა ამ სოფლის მკვიდრის გუსან ჰავასის (არმენაკ პარსამის ძე მარკოსიანი) ხელოვნებას.   ტრადიციული ზეიმი ასევე სომხური ვოკალური  ხელოვნების  განდიდება იყო.1
გუსანმა ჰავასიმ დაწერა 2000 სიმღერა და 1500 ტაეპი, მელოდიები,   შემოქმედებით გამოეხმაურა თავისი ეპოქის ყველა საკითხს. მისი ნააზრევი ყოველთვის ახლებურად გამოიხატებოდა სამშობლოს, მშობლიური სოფლის, საყვარელი არსებისადმი მიძღვნილი სიმღერებით  და ლექსებით.
სოფლის მიმდებარე ტერიტორიაზე შეკრებილი ხალხი  აქ იყო მოსული გუსანური სიმღერის ხიბლით დასატკბობად, რომ ერთხელაც შეეგრძნო ამ მიწა-წყლით შთაგონებული და ამ ხალხის წიაღიდან გამოსული ჰავასის შექმნილი სიმღერა და ტაეპები, მუსიკა და ლექსებით გადმოცემული იდეები.
2ცერემონიას ესწრებოდნენ წალკის რაიონის საკრებულოს თავმჯდომარე   ირაკლი გიგინეიშვილი,   წალკის მუნიციპალიტეტის მერი ილია საბაძე, საქართველოს სომეხ მწერალთა   "ვერნატუნ" კავშირის თავმჯდომარე   ჟორა სნხჩიანი, პოეტი ალბერტ ისოიანი, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის  "ჰაიარტუნ" ცენტრის შემოქმედებითი ჯგუფები, ევგენია მარკოსიანის ხელმძღვანელობით. დღესასწაულს ესწრებოდნენ გუსან ჰავასის    ნათესავები.3
დღესასწაულის დაწყებამდე საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წალკის რაიონის თემების სულიერმა მოძღვარმა ღირსმა მღვდელმა ღევონდ თოფაშიანმა და დიაკვანმა კამო თაზაიანმა ჰავასის მემორიალთან პარაკლისი აღავლინეს.
საზეიმო დღესასწაული გახსნა  წალკის მუნიციპალიტეტის  კულტურის, სპორტისა და ჯანდაცვის კომიტეტის თავმჯდომარემ, იური ხეჩოიანმა,      რომელმაც თავის გამოსვლაში ხაზი გაუსვა იმას, რომ დღესასწაულს საფუძველი ჩაეყარა 1991 წელს,   ტრადიციად იქცა და ყოველწლიურად ტარდება 4სომხეთის საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის სახალხო არტისტის გუსან ჰავასის ზეიმი,   გასცდა თემის ფარგლებს, იქცა რეგიონალური მასშტაბის ზეიმად, ასევე სომხურ-ქართული მეგობრობის გამოხატულებად, რომელსაც ესწრებიან მაღალი თანამდებობის პირები, სტუმრები  საქართველოსა და 5სომხეთის სხვადასხვა რაიონებიდან, აშუღური სიმღერის თაყვანისმცემლები თბილისიდან და ერევნიდან.
გამომსვლელებმა  დააფასეს სამი წლის ასაკში ჩუტყვავილას შედეგად უსინათლოდ დარჩენილი, მაგრამ   ცხოვრებისადმი ოპტიმისტურად განწყობილი დიდი გუსანის მსოფლმხედველობა და მდიდარი შინაგან სამყარო, სიმღერით გამოხატული მისი ფილოსოფიური და  დიდაქტიკური  ლექსები, რომლებიც დღესაც აქტუალურია და გაჯერებული სიყვარულით,    ერებს შორის მეგობრობით, პატრიოტიზმის და მეგობრობის იდეებით.
6კონცერტის წამყვანი გახლდათ იური ჰანესიანი. დაიწყო მხიარული საზეიმო კონცერტი - ქართული და სომხური სიმღერისა და ცეკვის   პროფესიონალური შესრულებებით, წალკის რაიონის შემოქმედებითი ჯგუფების შესრულებით. აიაზმაში ისევ გავრცელდა უკვდავი ჰავასის სიმღერის ჰანგები ნიჭიერი შემსრულებლების - ჰაიასტან ისპირიანის და ედუარდ თამარიანის შესრულებით. სომხური ცეკვა წარმოადგინა სოფელ ოზნის  ცეკვის ჯგუფმა. ზეიმში საზეიმო პროგრამით მონაწილეობა მიიღო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის "ჰაიარტუნ" ცენტრმა, სოლისტების - ჰენრიხ პეტროსიანის, აიდა ბაზოაინის, დოლისა და დუდუკის ჯგუფების, „ტარონ“    ცეკვის ანსამბლის ლამაზი შესრულებებით.

Праздник песни Гусана Аваси в Айазме PDF Печать E-mail
A112 сентября 2018 года, в селе Айазма Цалкского района отмечали праздник ашугской песни, посвященный Гусану Аваси (Арменак Парсамевич Маркосян), который родился в селе Айазма. Этот праздник был не только чествованием великого ашуга, но и традиционным преклонением перед армянской ашугской песней. 1
Гусан Аваси написал 2000 песен и 1500 четверостиший, он сочинял музыку и своим творчеством отвечал всем запросам своей эпохи. Его глубокие мысли всегда по-новому выражались в песнях и стихах, посвященных родине, возлюбленной и месту, где он родился.
Люди, которые собрались в очередной раз в окрестностях села, пришли еще раз, чтобы прочувствовать всю прелесть гусанской песни, восхититься песнями и мелодиями Гусана Аваси, который родился на этой земле и посредством своих песен и стихов выражал все, что он чувствовал и переживал.
В праздничной церемонии принимали участие председатель районного собрания г. Цалка Ираклий Гигинеишвили, мэр муниципалитета Цалка Илья Сабадзе, председатель Союза армянских писателей в Грузии «Вернатун» Жора Снхчян, художественные ансамбли центра «Айартун» Епархии ААЦ в 2Грузии во главе с Евгенией Маркосян. На мероприятии присутствовали родственники Гусана Аваси.
А до начала праздника, духовный пастырь армянских общин Цалкского района Епархии ААЦ в Грузии, достопочтенный отец Гевонд Топашян, и 3благочестивый дьякон Камо Тазаян, провели панихиду возле памятника Гусану Аваси.
Торжественный праздник открыл председатель комиссии муниципалитета г. Цалка по вопросам культуры, спорта и здравоохранения, Юра Хечоян, который в своем выступлении сказал, что этот праздник, традиция которого была заложена в 1991 году, отмечается ежегодно в сентябре и посвящается народному артисту Армянской СССР Гусану Аваси, уже давно стал праздником не только одной общины, но и праздником регионального масштаба, а также проявлением армяно-грузинской братской дружбы. В празднике, по традиции принимают участие 4высокопоставленные лица района, гости из разных районов Армении и Грузии, любители ашугской песни из Тбилиси и Еревана.
Все выступающие однозначно высоко оценили оптимистический взгляд Гусана Аваси на жизнь, его образное мышление и богатый внутренний мир, это в том случае, что Гусан Аваси еще в детстве, когда ему было 3 года, заболел корью и потерял зрение. В своих песнях он выражает те 5философские и поучительные стихи и четверостишия, которые и в наши дни сохраняют злободневность и насыщены высокими идеалами любви, братства, патриотизма и дружбы. Ведущий праздника Юрий Анесян объявлял одну за другой песни и мелодии, а художественные ансамбли песни и танца при районной администрации г. Цалка покорили всех своим профессионализмом, исполняя грузинские песни и танцы. И вновь в селе Айамза была слышна музыка и ашугская песня Гусана Аваси, которую исполняли с высоким мастерством 6талантливые певцы Айастан Испирян и Эдуард Тамарян. Армянские танцы исполняла танцевальная группа села Озни Цалкского района. На празднике с концертной программой выступил центр «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии, музыкальные номера исполнялли солисты Генрих Петросян и Аида Базоян, а также ансамбли дудуки и доли, танцевальный ансамбль «Тарон».
И радовался народ, наслаждаясь чарующей песней гусана, который смотрел глазами души, а разговаривал, слушая внутренний голос.
Праздник ашуга Аваси завершился в селе Айазме праздничным угощением, которое организовал местный муниципалитет.