ახლად დანიშნული მღვდლის პირველი საღმრთო ლიტურგია განძის „სურბ კარაპეტ“ ეკლესიაში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
DSC 75562018 წლის 26 აგვისტოს, ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის სარტყლის აღმოჩენის ხსენების დღეს   ხალხმრავლობა იყო  ჯავახეთის სოფელ განძის „სურბ კარაპეტ“ ეკლესიაში. ხალხი მოსული იყო არა მხოლოდ სადღესასწაულო საღმრთო ლიტურგიაზე დასასწრებად, არამედ იმ წირვაზე დასასწრებად, რომელიც აღავლინა ახლად დანიშნულმა მღვდლმა გევორგ ასატრიანმა.  DSC 7388
მიმდინარე წლის პირველი აგვისტოდან საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში მსახურებაშია დანიშნული მამა გევორგი. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანის განკარგულებით დაინიშნა ნინოწმინდის რაიონის სოფელ განძის „სურბ კარაპეტ“ ეკლესიის და მიმდებარე თემების სულიერ მოძღვრად.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანის საპატიო წინამძღოლობით მამა გევორგმა პირველი წირვა აღავლინა. ესწრებოდნენ  ნინოწმინდის მერი ანივარდ მოსოიანი, რაიონის საკრებულოს თავმჯდომარე სმბატ კიურეღიანი, ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტის კულტურის, განათლების, სპორტისა და ახალგაზრდობის საკითხთა სამსახურის უფროსი ჟორა სნხჩიანი, რაიონის გამგეობის განყოფილებების და სამსახურების ხელმძღვანელები.
წირვის შემდეგ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა,  მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსმა  ვაზგენ მირზახანიანმა მორწმუნეებს და რაიონის ხელმძღვანელობას წარუდგინა ახლად დანიშნული მღვდელი გევორგ ასატრიანი, როგორც გამოცდილი, ღვთისმოსავი და პასუხისმგებლობის მქონე პირი, ვინც ოჯახით უკვე DSC 7542დასახლდა სოფელ განძაში,  იგი თემთან ერთად არის და უნდა გაიზიაროს მისი ავ-კარგი დღეები.
ეპარქიის წინამძღვარმა დააფასა ასევე ნინოწმინდისა და მიმდებარე სოფლების სულიერი მოძღვრის, ღირსი მღვდლის არმაშ პოღოსიანის 11 წლის სულიერი მსახურება და ახლად დანიშნული  მღვდლისადმი მისი ძმური მხარდაჭერა.   DSC 7545
წირვა გაიმართა ნინოწმინდის „სურბ სარგის“ ეკლესიის მგალობელთა გუნდის გალობით, წირვის უშუალო მონაწილე იყო მღვდელი არმაშ პოღოსიანი, დიაკვან ათანას კირაკოსიანის თანხლებით.
მწირველმა მღვდელმა მამა გევორგმა სათანადოდ იქადაგა, მადლიერება გამოუხატა სრულიად სომეხთა კათოლიკოსსს,  უწმინდესსა და უნეტარესს  გარეგინ მეორეს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღავრს,  მის ყოვლადუსამღვდელოესობას, ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანს, ნინოწმინდის სულიერ მოძღვარს, რაიონის ხელმძღვანელობას, განძისა და მიმდებარე თემების მცხოვრებლებს და მორწმუნეებს წარუდგინა დღის საიდუმლო.
წირვის დასასრულს რაიონის ხელმძღვანელებმა მადლიერება გამოუხატეს ეპარქიის წინამძღვარს, რაიონში მეორე მღვდლის დანიშვნისთვის, მას კეთილი მსახურება უსურვეს,  ასევე გადასცეს საქართველოს პარლამენტის დეპუტატის, ჰენზელ მკოიანის მილოცვა და კეთილი სურვილები.

Первая литургия новоизбранного духовного отца была проведена в церкви Сурб Карапет села Гандза PDF Печать E-mail
DSC 755626 августа 2018 года, в связи с праздником Обретения Пояса Святой Богородицы, было многолюдно в церкви Сурб Карапет села Гандза в Джавахети. Жители села пришли не только  принять участие в святой праздничной литургии, но и послушать первую литургию новоизбранного духовного отца Геворга Асатряна.
Духовный отец Геворг Асатрян был призван на духовную службу в Епархию ААЦ в Грузии 1 августа текущего года, а по настоянию DSC 7388Главы Епархии ААЦ в Грузии был назначен духовным пастырем церкви Сурб Карапет села Гандза Ниноцминдского района и близлежащих сельских общин.
Во главе с Предводителем Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященством Епископом Вазгеном Мирзаханяном, на первой литургии достопочтенного отца Геворга Асатряна присутствовали мэр г. Ниноцминда Анивард Мосоян, председатель районного собрания Смбат Кюрегян, начальник службы по вопросам культуры, образования, спорта и молодежи Ниноцминдского муниципалитета Жора Снхчян, руководители районных отделов и служб.
Перед началом литургии Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян представил новоизбранного духовного DSC 7542отца Геворга Асатряна верующим и руководству района, как опытную, ответственную и благочестивую личность, который уже с семьей обосновался в селе Гандза и вместе с общиной разделяет хорошие и тяжелые дни. Глава Епархии оценил также духовную 11-летнюю службу благочестивого духовного отца г. Ниноцминда и данного района Армаша Погосяна и его  братскую заботу о новом духовном отце.DSC 7545
Литургия прошла под песнопения духовного хора Сурб Саркис г. Ниноцминда, при участии духовного отца Армаша Погосяна и дьякона Атанаса Киракосяна. Геворг Асатрян по достоинству провел проповедь и выразил свою сыновью благодарность Его Святейшеству Верховному Патриарху и Католикосу всех армян Гарегину II, Предводителю Епархии ААЦ в Грузии, Епископу Вазгену Мирзаханяну, духовному пастырю г. Ниноцминда, руководству района, общинам близлежащих деревень и села Гандза, всем верующим, и рассказал о таинстве дня – празднике Обретения Пояса Святой Богородицы.
В завершении литургии, руководители района поблагодарили Предводителя Епархии ААЦ в Грузии в связи с назначением второго духовного пастыря в районе и пообещали поддерживать новоизбранного духовного отца, и пожелали ему доброй службы, а также передали поздравления и пожелания от имени депутата парламента Грузии Энзела Мкояна.