ჯივანის დღის ზეიმი სოფელ კარწახში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
1ყოველი წლის ივლისის პირველ შაბათ დღეს  ახალქალაქის რაიონის სოფელ   კარწახში, დიდი აშუღის მშობლიურ სოფელში დიდი პომპეზობით აღინიშნება უკვე ტრადიციად ქცეული ჯივანის   (სეროვბე ბენკოიანი) დღე. წლევანდელი წელიც არ  იყო გამონაკლისი. დღესასწაულზე დასასწრებად კარწახში ჯივანის უამრავი 2მოყვარული იყო ჩამოსული სომხეთიდან, საქართველოდან, რუსეთიდან.
2018 წლის 7 ივლისი სადღესასწაულო იყო სოფელში. დღე დაიწყო ადგილობრივ „სურბ ჰოვანეს მკრტიჩ“ ეკლესიაში, აღევლინა საღმრთო ლიტურგია. მწირველი იყო  სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის საერთო ეპარქიალური ვიკარიატის ახალქალაქის რაიონის დილისკის „სურბ სარგის“ ეკლესიის და მიმდებარე სოფლების სულიერი მოძღვარი, ღირსი მღვდელი ტიგრან მხითარიანი.  მწირველმა მღვდელმა ისაუბრა კარწახელების და სრულიად სომეხთა სიამაყის, აშუღ ჯივანის, ვოკალურ ხელოვნებაზე და მისი პოეზიის მნიშვნელობაზე.
ესწრებოდნენ  საქართველოს პარლამენტის დეპუტატები  ჰენზელ მკოიანი და სამველ მანუკიანი, სამცხე-ჯავახეთის გუბერნატორი  კახა სამხარაძე, საქართველოში 3სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი რუბენ სადოიანი, სომხეთის რესპუბლიკის დიასპორის მინისტრის მოადგილე დავით სარგსიანი, ახალქალაქის  მერი იურიკ უნანიანი,  ახალქალაქის რაიონის საკრებულოს თავმჯდომარე ნაირი ირიციანი,  4 "ჯავახეთის მხარდაჭერის“ ფონდის სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარე სოს საჰაკიანი და აღმასრულებელი დირექტორი აშოტ ჰაკობიანი   და სხვები.
საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ სტუმრებმა ყვავილებით შეამკეს ჯივანის ბიუსტი, შემდეგ გადაინაცვლეს დიდი აშუღის სახლ-მუზეუმში, სადაც მათ დახვდნენ კომიტასის  სახელობის ერევნის სახელმწიფო კონსერვატორიის აღსაზრდელები, ეროვნული საკრავებით შესრულებული მელოდიებით, შემდეგ დამსწრეებმა დაათვალიერეს სახლ-მუზეუმი, გაეცნენ აშუღ ჯივანის დატოვებულ მემკვიდრეობას, 5ასევე შესაძლებლობა მიეცათ დაეგემოვნებინათ ჯივანის მშობლიური სახლის თონეში გამომცხვარი სომხური ტრადიციული ლავაში. შემდეგ სოფლის მიმდებარე ბორცვზე, ღია ცის ქვეშ გაიმართა ზეიმი და გაუმასპინძლდნენ დამსწრეებს.
დღესასწაული განუმეორებელი შესრულებებით დაამშვენა „საიათნოვა“ აშუღური სიმღერის დამსახურებულმა ანსამბლმა, სომხეთის რესპუბლიკის სახალხო არტისტის, თოვმას პოღოსიანის, ხელმძღვანელობით, შესრულდა ჯივანის და სხვა აშუღების   სიმღერები, ასევე გამოვიდნენ აშუღი ლეილი, კარწახის „ჯივანის“ სახელობის ცეკვის ანსამბლი, „ჯავახქ“ ხალხური ცეკვისა და სიმღერის ანსამბლი, სოფელ დამალის ცეკვის ანსამბლი, ცეკვის ანსამბლი „ანუში“, სახალხო მომღერალი არმენ მკოიანი და სხვა შემსრულებლები.
წლევანდელი ღონისძიება გაიმართა ახალქალაქის ადგილობრივი ხელისუფლების და "ჯავახეთის მხარდაჭერის“ ფონდის მიერ დაფუძნებული სახლ-მუზეუმის პარტნიორობით.

Праздник в селе Карцах, посвященный ашугу Дживани PDF Печать E-mail
1Каждый год, в первый субботний день июля, в селе Карцах Ахалкалакского района Грузии, празднуют ставший традицией день ашуга Дживани (Серовбе Бенкоян). Этот день не был исключением и в этом году. Для присутствия на празднике, посвященному Дживани, в родное село ашуга, в Карцах, приехали любители и 2почитатели песен Дживани из Армении, Грузии и России.
7 июля 2018 года день был праздничным для жителей с. Карцах. И начался он со Святой Литургии в церкви «Сурб Ованеса Мкртича». Богослужение провел духовный пастырь Общего Викариата Самцхе-Джавахети и Цалка церкви «Сурб Саргис» с. Дилиска Ахалкалакского района и близлежащих деревень, достопочтенный о. Тигран Мхитарян. Во время богослужения проповедующий священник рассказал о таинстве и значении дня, а также о гордости всего армянского народа и жителей Карцаха, об ашуге Дживани и 3о его бессмертных, философских стихотворениях и песнях.
На Святой Литургии присутствовали депутаты парламента Грузии Энзел Мкоян и Самвел Манукян, губернатор Самцхе-Джавахети Каха Самхарадзе, чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Грузии Рубен Садоян, заместитель министра по вопросам диаспоры Республики Армения Давид Сарксян, мэр города Ахалкалаки Юрий Унанян, председатель Сакребуло (районного собрания) г. Ахалкалаки Наири Ирицян, председатель попечительского совета «Фонд Помощи Джавахку» Сос Саакян и исполнительный директор Ашот Акопян, и другие. 4
После Святой Литургии гости возложили цветы к памятнику Дживани, а затем посетили дом-музей великого ашуга. Здесь их встретили воспитанники государственной консерватории им. Комитаса г. Еревана, встреча сопровождалась музыкальными номерами, исполненными на национальных инструментах. Гости осмотрели дом-музей ашуга Дживани, познакомились с его наследием, а также им была предоставлена возможность попробовать армянский традиционный хлеб-лаваш, испеченный в «тондыре» отцовского дома ашуга Дживани. Праздничное торжество 5продолжилось на холме близ деревни, где для гостей устроили концерт и специальное угощение.
Праздник «День Дживани» приобрел особый шарм, когда на концерте с  бесподобным мастерством выступил заслуженный ансамбль ашугской песни «Саят-Нова», во главе с художественным руководителем ансамбля, народным артистом Республики Армения Товмасом Погосяном. Ансамбль исполнил знаменитые песни Дживани и других мастеров ашугского жанра.
На концерте также выступили: ашуг Лейли, ансамбль танца «Дживани» села Карцах, народный ансамбль песни и танцев «Джавахк», танцевальные ансамбли с. Дамала и «Ануш», народный певец Армен Мкоян, и другие исполнители.
В этом году мероприятие «День Дживани» было организовано местными властями Ахалкалаки и домом-музеем ашуга Дживани, основанном «Фондом помощи Джавахку».