სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრი და დელეგაციის წევრები ეწვივნენ ცენტრს "ოვანეს თუმანიანის სახლი“ PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A1საქართველოში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში ,   2018 წლის 31 მაისს,  სომხეთის რესპუბლიკის 1პრემიერ-მინისტრი ნიკოლ ფაშინიანი, მეუღლესა და  დელეგაციის წევრებთან ერთად ეწვია   "ჰოვანეს თუმანიანის  სახლი“ სამეცნიერო და კულტურულ  ცენტრს.
"ჰოვანეს თუმანიანის  სახლი“ ცენტრის ხელმძღვანელმა გისანე 2ჰოვსეფიანმა წარმოადგინა სრულიად სომეხთა პოეტის ყოფილ ბინაში მოქმედი ცენტრის საქმიანობა, რომლის მისია თუმანიანისეული ატმოსფეროს შენარჩუნებაა,   სომხურ- ქართული მეგობრული კავშირების განვითარება და  გაღრმავება, რაც3 ხორციელდება შეხვედრების, პრეზენტაციების, დებატების,  თოჯინების თეატრის წარმოდგენების მეშვეობით.
შემდეგ სტუმრებმა უყურეს თუმანიანის სახლში მოქმედი   თოჯინების თეატრის   ხელმძღვანელის, მეთოჯინე   არმენ ჰოვანისიანის დადგმული 4სპექტაკლს „ბარეკენდანი“.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ მინისტრი და დელეგაციის წევრები მიიწვია ჩაის სუფრაზე, ჩაის სმა იყო თუმანიანის სახლის ლამაზი ტრადიცია.5 ამ განახლებულმა ტრადიციამ ჩაირა თბილ ატმოსფეროში.
სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ მინისტრი და დელეგაციის წევრები  ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში გაემგზავრნენ ჯავახეთში, სადაც შეხვედრები გაიმართა წალკის     რაიონის სოფელ აიაზმაში, ნარდევანში, ნინოწმინდის რაიონის სოფლებში ფოკა,  განძა, სათხა, ნინოწმინდის კულტურის სახლში, ახალქალაქის „სურბ ხაჩ“ ეკლესიაში და ახალქალაქის კულტურის სახლში.

Премьер-министр Республики Армения и члены делегации посетили центр «Дом Ованеса Туманяна» PDF Печать E-mail
A1В рамках официального визита в Грузию, 31 мая 2018 года, премьер-министр 1Республики Армения Никол Пашинян, вместе с супругой и членами делегации, посетил научно-культурный центр «Дом Ованеса Туманяна».
Руководитель центра «Дом Ованеса Туманяна» Гисане Овсепян представила деятельность действующего центра, осуществляемую в квартире великого поэта всех армян, миссия которого сохранять туманяновскую атмосферу, развивать и 2углублять дружественные армяно-грузинские отношения, что реализуется путем организации встреч, презентаций, дебатов, представлениями кукольного театра.
Затем гости посмотрели спектакль «Барекендан», поставленный кукольником Арменом Ованнисяном, 3руководителем кукольного театра центра.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, пригласил премьер-министра Республики Армения и членов делегации на чаепитие, которое всегда было доброй 2традицией в доме Туманяна. Это возобновленная традиция прошла в мирной атмосфере.
Премьер-министр Республики Армения и члены делегации в рамках 5официального визита направились в Джавахети, где встречи прошли в с. Аязма и с. Нардеван Цалкского района, в с. Фока, с. Гандза и в культурном центре с. Сатха Ниноцминдского района, а также в церкви «Сурб Хач» и культурном центре г. Ахалкалаки.