„სურბ გრიგორ ნარეკაცი“ სულიერი, კულტურული და ახალგაზრდული ცენტრის ერთი წლის საქმიანობის ანგარიში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12018 წლის 26 მაისს, რუსთავის „სურბ გრიგორ ნარეკაცი“    სულიერ, კულტურულ და ახალგაზრდულ ცენტრში გაიმართა სომხეთის პირველი რესპუბლიკის 100 წლისთავისადმი მიძღვნილი   და ცენტრის ერთწლიანი საქმიანობის ანგარიშის ღონისძიება. DSC04880
ღონისძიებას    თავისი კურთხეული დასწრებით პატივი დასდო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა,  მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა, დიაკვან გევორგ ანტონიანის, საინფორმაციო განყოფილების დირექტორის, სუსანა ხაჩატრიანის, და ოპერატორ-ფოტოგრაფ გევორგ ანტონიანის თანხლებით.   ღონისძიებას ესწრებოდნენ ახალგაზრდები, მოსწავლეები, მშობლები და  სტუმრები.
ღონისძიება დაიწყო საუფლო ლოცვით და ეპარქიის წინამძღვრის კურთხევით. ღონისძიებაზე წარმოადგინეს ქალაქის 23-ე საჯარო ქართული სკოლის მე-11 კლასის მოსწავლის, ცენტრის აღსაზრდელის სერგო ზადოიანის ინიციატივით და აქტიური ახალგაზრდების, ვიქტორია სააკიანის, კრისტინა ტირობიანის, ანა IMG 4472ბადალიანის, არტურ საზვანძიანის,  დავით საზვანძიანის   და სხვ. მონაწილეობით ორგანიზებული პროგრამა - „ჩემი სომხეთი“, რომელიც მიეძღვნა დედა სამშობლოს.   IMG 4474
ლიტერატურული და მუსიკალური ღონისძიების მონაწილეებმა წარმოადგინეს სომხეთის ისტორიის ეპიზოდები,  გეოგრაფიული მდებარეობა, უძველესი ტაძრები და ეკლესიები, დედაქალაქები და რეგიონები. ღონისძიება ვერბალურად და ვიდეომასალით ლამაზი ტური იყო დედა სამშობლოში, მის  წარსულში,  აწმყოში,  დიდებული მომავლის ხედვით.
ცენტრის აღსაზრდელები გამოვიდნენ ეკლესიის ჯვრის ნათლიის, გარი ნალბანდიანის, ნაჩუქი წმინდა გრიგორ ნარეკაცის გამოსახულებით და წარწერიანი მაისურებით, რაც ამშვენებდა მათ გამოსვლებს.
შესრულდა  პატრიოტული ლექსები  სომხური პოეზიიდან, სომხური ნაზი ცეკვა. ღონისძიება ნამდვილად დედა სამშობლოსადმი სიყვარულის და სიამაყის IMG 4491გამოხატულება იყო.
ცენტრის  იუბილესადმი მიძღვნილი ღონისძიება  შთამბეჭდავი იყო. სულ რაღაც ერთი წლის ისტორია აქვს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ქალაქ რუსთავის „სურბ გრიგორ ნარეკაცი“    სულიერ, კულტურულ და ახალგაზრდულ ცენტრს. ამ პერიოდში კოსტავას 18 ნომერში მდებარე ცენტრის კარი ყოველთვის ღია იყო. აქ  ყოველდღიურად ტარდებოდა   სიმღერისა და ცეკვის, დოლის და დუდუკის წრეების, საკვირაო სკოლის  მეცადინეობები, ლექციები ახალგაზრდებისთვის, ღვთისმსახურება და საღმრთო ლიტურგია, აღინიშნებოდა   ეროვნული და რელიგიური დღესასწაულები, ეწყობოდა გამოფენები,  ფესტივალები, დაბადების ზეიმი IMG 4499...   ცენტრი გახდა ის  კერა, სადაც ხალხი იკრიბება, ერთმანეთს ეცნობა. მეგობრდებიან რუსთაველი სომხები, ეზიარებიან ეროვნულ   კულტურას, სწავლობენ მშობლიურ ენას, ლოცვას აღავლენენ სულის ძახილით.
და აი მოვიდა შესრულებული სამუშაოს შედეგის ჩვენების დრო. საქმიანობის ერთი წლის აღსანიშნავი  საიუბილეო დღესასწაული ერთი წლის სამუშაოს ჩვენებად იქცა, „მოსავლის აღებად“, რაც უხვი იყო, აღევლინა საღმრთო ლიტურგია, „სურბ ეღიშე“ საკვირაო სკოლაში მასწავლებელ  მარგარიტა შატარევიანის წყალობით სხვადასხვა ასაკის რუსთაველი სომხურ წიგნიერებას ეუფლება, ინფორმაციას იღებს   ერის  სულიერი, კულტურული, ისტორიული მემკვიდრეობის შესახებ. სიმღერის გუნდის ქორმაისტერის, ინა დავითაშვილის ხელმძღვანელობით   პოლიფონიური შესრულებით ჟღერს სულიერი და საერო სიმღერები. „ნემრუთ“ ცეკვის ანსამბლი, IMG 4534სვეტლანა სელეპანოვას ძალისხმევით, ცეკვავს სომხურ „ქოჩარის“,  დუდუკის და დოლის ჯგუფები, მასწავლებლების, რობერტ კაშავანიძის და ივანე მკრტჩიანის ხელმძღვანელობით, გამოვიდნენ პროგრამული ნომრებით. ცენტრი ახორციელებს თავის მისიას, რაც მიმართულია   სულიერი,  კულტურული და ისტორიული მემკვიდრეობის   შენარჩუნების,  განვითარების და ეკლესიის გარშემო კონსოლიდირებისკენ.
ღონისძიების დასასრულს, სულიერი ცენტრის მეურვემ, ღირსმა მღვდელმა ნარეკ ღუშჩიანმა კმაყოფილების სიტყვით მიმართა ცენტრის პერსონალს, აღსაზრდელებს, მათ მშობლებს, ვისთვისაც ცენტრი იქცა  მშობლიურ სახლად, გამაერთიანებელ ცენტრად, ასევე სომეხთა ეკლესიის და სომხური სულისკვეთებით აღზრდის კერად.
დასასრულს კურთხევით და დაფასების სიტყვით გამოვიდა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი. ზუსტად ერთი წლის წინ შექმნილმა ცენტრმა სწორად ორგანიზებული საქმიანობით, მიაღწია რუსთაველი ახალგაზრდების კონსოლიდირებას, მათ ამხნევებს   სულიერი, კულტურული და ისტორიული მემკვიდრეობის შესანარჩუნებლად. მეუფე ვაზგენმა გამოსვლა დაასრულა წრეების რაოდენობის გამრავლების ახალი პერსპექტივით  და რუსთავში სომხური კულტურის შენარჩუნების და ღირსეულად წარმოდგენის მოწოდებით.

Годовой отчет деятельности духовного, культурного и молодежного центра «Сурб Григор Нарекаци» PDF Печать E-mail
A126 мая 2018 года в духовном, культурном и молодежном центре «Сурб Григор Нарекаци» г. Рустави Епархии ААЦ в Грузии состоялось мероприятие, посвященное 100-летию первой Республики Армения и был представлен годовой отчет деятельности центра.DSC04880
Мероприятие своим присутствием почтил Предводитель Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, в сопровождении дьякона Геворга Антоняна, директора информационного отдела Сусанны Хачатурян, и оператора-фотографа Геворга Погосова. На мероприятии присутствовали ученики и их родители, молодежь, и другие гости.
Мероприятие началось с молитвы и с благословения Предводителя Епархии. По инициативе ученика 11-ого класса грузинской школы №23 г. Рустави и воспитанника центра Серго Задояна, и при активном участии молодежи в лице Виктории Саакян, Кристины Тиробян, Аны Бадалян, Артура Сазвандяна, и других, IMG 4472была организована программа под названием «Моя Армения», которая была посвящена Родине.IMG 4474
Участники литературного и музыкального мероприятия представили эпизоды из истории Армении, ее географическое положение, древнейшие храмы и церкви, столицу и регионы страны. Мероприятие были красивым вербальным туром по родной Армении, дополненным видеоматериалами, со взглядом на прошлое, настоящее, и великое будущее.
Воспитанники центра выступали в майках, с изображением Св. Григора Нарекаци и с надписью центра, подаренных крестным отцом  церкви Гари Налбандяном, что украшало их выступление.
Были исполнены патриотические стихи из армянской поэзии, красивый армянский танец. Мероприятие было истинным проявлением гордости и любви к матери-родине.
IMG 4491Мероприятие, посвященное юбилею центра, было впечатляющим. Духовному, культурному и молодежному центру «Сурб Григор Нарекаци» Епархии ААЦ в Грузии всего один год. За этот период, двери центра, находящегося по адресу Костава 18, были всегда открыты. Здесь каждый день проводились занятия кружков песни и танца, доли и дудуки, а также занятия воскресной школы, лекции для молодежи, богослужения и Божественные Литургии, отмечались национальные и религиозные праздники, устраивались выставки, фестивали, празднования дней рождения… Центр стал тем очагом, где собираются люди, знакомятся друг с IMG 4499другом, где зарождается дружба между местными армянами, где знакомятся с национальной культурой, изучают родной язык, и молятся с воодушевлением.
И вот настало время представить отчет по выполненной работе. Юбилейный праздник в честь годовщины деятельности центра стал настоящим показом, «сбором урожая», который был плодородным; была проведена Божественная Литургия. Благодаря усилиям Маргариты Шатаревян, педагога воскресной школы «Сурб Егише», руставские армяне разного возраста учатся чтению и письму, получают информацию о духовном, культурном и историческом наследии. Под руководством хормейстера Инны Давиташвили в полифоническом исполнении звучат духовные и национальные песни. Благодаря усилиям Светланы Селепановой танцевальный ансамбль «Немрут» танцует танец «Кочари», а ансамбль доли и дудуки под руководством педагогов Роберта Кашаванидзе IMG 4534и Иване Мкртчяна, выступил с программными номерами. Центр выполняет свою миссию, которая направлена на сохранение духовного, культурного и исторического наследия, развитие и консолидацию вокруг церкви.
В конце мероприятия духовный пастырь центра, достопочтенный отец Нарек Кущян, поблагодарил персонал центра за усердную работу, а также воспитанников и их родителей, для кого центр стал родным домом, центром единения, а также очагом армянской церкви и воспитания армянского духа.
С благословением и речью выступил Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, который положительно оценил работу центра. Ровно год назад созданный центр, благодаря правильно организованной деятельности, достиг консолидации армянской молодежи г. Рустави, побуждая сохранять духовное, культурное и историческое наследие. Глава Епархии завершил свое выступление с перспективой увеличения числа новых кружков и с призывом сохранять армянское наследие в Рустави.