საქართველოს პრეზიდენტი შეხვდა 1+4 პროგრამის სტუდენტებს PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
IMG 42182018 წლის 24 მაისს,   ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში საქართველოს დამოუკიდებლობის დღესთან დაკავშირებით ჩატარებულ  კონკურსებში (ესეების,კალიგრაფიის და   ფერწერის)  გამარჯვებული სტუდენტების  დაჯილდოების ცერემონია გაიმართა
ღონისძიებას ესწრებოდნენ სახელმწიფო უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი ნუნუ ოვსიანიკოვა,   ეროვნული ბიბლიოთეკის დირექტორი  გიორგი კეკელიძე, უნივერსიტეტის პროფესორ-მასწავლებლები, სტუდენტები,   მოწვეული სტუმრები.IMG 4236
საქართველოს სომეხთა ეპარქიიდან ღონისძიებას ესწრებოდნენ   "ჰოვანეს თუმანიანის სახლი" სამეცნიერო და კულტურული ცენტრის  სულიერი ინსპექტორი მღვდელი კირაკოს სიმონიანი, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის თანაშემწე დიაკვანი გევორგ ანტონიანი, საინფორმაციო განყოფილების დირექტორი სუსანა ხაჩატრიანი და ოპერატორ-ფოტოგრაფი გევორგ პოღოსოვი.
საქართველოს პრეზიდენტმა გიორგი მარგველაშვილმა მიულოცა გამარჯვებულ  სტუდენტებს, ხაზი გაუსვა ქართული ენის ფლობის სურვილს და ქვეყნის სახელმწიფო ენაზე უმაღლესი განათლების მიღების მათ გადაწყვეტილებას. ქვეყნის პრეზიდენტმა თავის გამოსვლაში აღნიშნა, რომ უნდა მოხდეს არა მხოლოდ ქვეყნის ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების ინტეგრირება სამოქალაქო საზოგადოებაში, არამედ ისინი  უნდა ჩაერთონ ქვეყნის აყვავებასა და პროგრესში, IMG 4244რომელიც უპირობოდ მათი დაბადების ქვეყანაა, თვითონ ისინი კი ამ ქვეყნის სრულუფლებიანი მოქალაქეები.
დამსწრეებისთვის ნაჩვენები იქნა ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი სტუდენტების მიერ გადაღებული ვიდეოფილმი, რომელიც მიეძღვნა საქართველოს დამოუკიდებლობის 100-ე წლისთავს, რის შემდეგაც წარმოადგინეს ქართულ ენაზე მომზადებული ლიტერატურული მონტაჟი.
საქართველოს პრეზიდენტმა გიორგი მარგველაშვილმა, საქართველოს შერიგებისა IMG 4251და სამოქალაქო თანასწორობის სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების  მინისტრის მოადგილემ  ლია გიგაურმა სიგელებით და სპეციალური  პრიზებით დააჯილდოეს  კონკურსების მონაწილე   ეროვნული უმცირესობების 23 სტუდენტი, რომლებიც "1 + 4"    პროგრამით  სწავლობენ   თბილისის სახელმწიფო,   ილიას, პოლიტექნიკურ,  სამედიცინო    უნივერსიტეტებში, საქართველოს  შინაგან საქმეთა  სამინისტროს აკადემიაში, ახალციხის, გორის, ბათუმის, თელავის, სოხუმის  სახელმწიფო უნივერსიტეტების ქართულ ენაში  მომზადების პროგრამაზე მთელ საქართველოში.
ღონისძიების შემდეგ სომეხი სტუდენტები გაესაუბრნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წარმომადგენლებს, დაჰპირდნენ, რომ მონაწილეობას მიიღებენ საღმრთო ლიტურგიებსა და ეკლესიებში ჩატარებულ სხვადასხვა ღონისძიებებში. ბოლოს სტუდენტებმა სურათები გადაიღეს   ეპარქიის წარმომადგენლებთან.

Президент Грузии встретился со студентами программы 1+4 PDF Печать E-mail
IMG 421824 мая 2018 года, в Тбилисском Государственном Университете имени Иване Джавахишвили, прошла церемония награждения студентов, победивших в конкурсах (эссе, каллиграфия, рисование), которые были проведены в связи с днем независимости Грузии. IMG 4236
На мероприятии присутствовали руководитель администрации государственного университета Нуну Овсяникова, директор Национальной Библиотеки Гиорги Кекелидзе, профессоры-педагоги университета, студенты, приглашенные гости.
От Епархии ААЦ в Грузии на мероприятии присутствовали духовный смотритель научно-культурного центра «Дом Ованеса Туманяна» отец Киракос Симонян, ассистент Главы Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии дьякон Геворг Антонян, директор информационного отдела Сусанна Хачатурян, и оператор-фотограф Геворг Погосов.
Президент Грузии Гиорги Маргвелашвили поздравил студентов-победителей, подчеркнул их желание владеть грузинским языком и их решение получать высшее образование на государственном языке страны. Президент страны в своем выступлении отметил, что должно осуществляться не только интегрирование представителей этнических меньшинств в гражданское общество, но они также должны подключиться к прогрессу и развитию страны, которая, безусловно, является местом их рождения, а сами они – достойные IMG 4244граждане этой страны.
Присутствующим показали видеофильм, снятый студентами - представителями этнических меньшинств, который был посвящен 100-летию независимости Грузии, после чего они представили литературный монтаж, подготовленный на грузинском языке. IMG 4251
Президент Грузии Гиорги Маргвелашвили, государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелавшили, и заместитель министра образования и науки Грузии Лия Гигаури наградили  участников конкурса, 23 студентов национальных меньшинств, сертификатами и специальными призами, которые по программе «1+4» на грузинском языке обучаются в Тбилисском государственном университете, университете Ильи, политехническом, медицинском университетах, в академии министерства внутренних дел Грузии, в университетах городов Ахалцихе, Гори, Батуми, Телави, в Сухумском государственном университете.
После мероприятия студенты-армяне беседовали с представителями Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии, пообещали, что будут принимать участие в божественных литургиях и разных мероприятиях, проводимых церковью. В конце, студенты сфотографировались с представителями Епархии.