ვლადიმერ სარიშვილის პოეზიის საღამო ოვანეს თუმანიანის სახლში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12018 წლის 10 აპრილს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის   "ოვანეს თუმანიანის სახლი" სამეცნიერო, კულტურულ     ცენტრში   გაიმართა პოეტისა და მთარგმნელის, საქართველოს დამსახურებული ჟურნალისტის,  ლიტერატურის სფეროში ეროვნული და  საერთაშორისო ჯილდოების ლაურეატის, ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორის ვლადიმერ სარიშვილის შემოქმედებითი საღამო.1
ღონისძიებას დასწრებით პატივი დასდეს მუსიკოსმა ვაჟა აზარაშვილმა, პიანისტმა კარლო ჩუხრუხიძემ, ფოტოგრაფმა იური მეჩითოვმა,  იგორ ნაგორნიმ, ნინელ მიქელაძემ, პაოლო ურუშაძემ, ინა ბეზირგანოვამ და სხვ.
საღამო მიეძღვნა ვლადიმერ სარიშვილის ლიტერატურული საქმიანობის 35 წლის იუბილეს. ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით გახსნა თუმანიანის სახლის სულიერმა ინსპექტორმა მღვდელმა კირაკოს სიმონიანმა, ვინც გაზი გაუსვა მსგავსი შემოქმედებითი საღამოების მნიშვნელობას   და ვლადიმერ სარიშვილს უსურვა    პოეტურ  და საზოგადოებრივ ცხოვრებაში წინსვლა და ახალი მწვერვალების დაპყრობა.
ვლადიმერ სარიშვილს იუბილე მიულოცა  საქართველოს  მწერალთა კავშირის თავმჯდომარემ ბაღათერ არაბულმა და მას გადასცა დიპლომი   "ქართული ლიტერატურის დესპანი".
უკანასკნელი ათი წლის განმავლობაში ვლადიმერ სარიშვილი   ხელმძღვანელობს საქართველოს მწერალთა კავშირის საერთაშორისო განყოფილებას, ამ პერიოდში მოეწყო უამრავი  ღონისძიება, 2რომლებიც მიეძღვნა ადგილობრივ და დიასპორის შემოქმედთა ნაწარმოებებს.  ერთ-ერთი მათგანი არის საქართველოს მწერალთა კავშირის 100 წლისთავისადმი მიძღვნილი    ორტომეული,     რომელიც მოიცავს ქართველი პოეტების რუსულად ნათარგმნ 150 ნაწარმოებს, რომელთა ნახევარზე მეტის  თარგმანი ვლადიმირ სარიშვილს ეკუთვნის.   ეს ორტომეული, რომელიც მოიცავს არა მხოლოდ ქართველი, არამედ აფხაზი, ოსი, სომეხი, ბერძენი, ებრაელი, უკრაინელი და სხვა ერის3 წარმომადგენელთა ნაწარმოებებს, წლის ბოლომდე გამოქვეყნდება მოსკოვურ გამომცემლობაში  „ლიბრიკა“.
პოეზიის საღამოზე წარმოადგინეს  ვლადიმერ სარიშვილის მიერ დაწერილი მონოგრაფია „ძაფით დაკავშირებული დრონი", რომელიც მან მიუძღვნა ტიციან ტაბიძის ოჯახს. მონოგრაფიის ერთ-ერთი     მნიშვნელოვანი პერსონაჟი ოვანეს თუმანიანი არის, ეს ნაწყვეტი საღამოზე წაიკითხა ავტორმა.
საღამოს მიმდინარეობისას წაკითხულ იქნა ნიმუშები პოეტის წლების წინ დაწერილი პოეტური ნაწარმოებებიდან, მისი თარგმანები და გამოვიდნენ ავტორები.
ვლადიმერ სარიშვილის ნაწარმოებები  წაიკითხეს გრიბოედოვის სახელობის რუსული თეატრის მსახიობმა   ვალერი ხარიუტჩენკომ, პოეტებმა - პატრიცია დელომ, სილვა ქემერთელიძემ, დავით შემოქმედელმა, არტიომ კირაკოზოვმა, ალა ზენკო-ხერხეულიძემ. სომხურად შესრულებული თავისი თარგმანი წაიკითხა გისანე ჰოვსეფიანმა.  მუსიკალური ნომრები შეასრულეს პიანისტმა ესაი აბოვიანმა,    მევიოლინე მარიანა კირაკოზოვამ.
ცნობილმა მხატვარმა და მწერალმა რევაზ ადამიამ "ოვანეს თუმანიანის სახლს" აჩუქა პოეტის გრაფიკული პორტრეტი. საღამომ  ახალი გვერდი გადაშალა "ოვანეს თუმანიანის სახლის“ ქრონოლოგიაში.

Вечер поэзии Владимира Саришвили в «Доме Ованеса Туманяна» PDF Печать E-mail
A110 апреля 2018 года в научно-культурном центре «Дом Ованеса Туманяна» Епархии ААЦ в Грузии состоялся творческий вечер поэта-переводчика художественной литературы, заслуженного журналиста Грузии, лауреата международных и отечественных премий в области литературы, доктора филологических наук Владимира Саришвили.
Творческий вечер Владимира Саришвили своим присутствием почтили музыкант Важа Азарашвили, пианист Карло Чухрухидзе, фотограф Юрий Мечитов, Игорь Нагорный, Нодар Палиашвили, Нинель Мелкадзе, Паоло Урушадзе, Инна Безирганова и другие.1
Вечер был посвящен 35-летию литературной деятельности Владимира Саришвили. Приветственным словом мероприятие открыл духовный инспектор научно-культурного центра «Дом Ованеса Туманяна», достопочтенный отец Киракос Симонян. Он подчеркнул важность подобных творческих вечеров и пожелал Владимиру Саришвили продвижения в поэтической и общественной деятельности и достижения новых высот.
2По случаю юбилея Владимира Саришвили поздравил председатель Союза писателей Грузии Багатер Арабули и вручил ему диплом «Посланник грузинской литературы».
За последнее десятилетие, в течение которого Владимир Саришвили занимает пост руководителя международного отдела Союза писателей Грузии, он организовал многочисленные мероприятия и проекты, посвященные поэтическому творчеству местных деятелей и представителей диаспоры.  В числе последних, подготовленный Владимиром Саришвили двухтомник к 100-летию Союза писателей Грузии, в который вошли произведения около 150 грузинских поэтов в русских переводах, часть из них – за авторством Владимира Саришвили. В двухтомник  входят не только образцы лирики грузинских поэтов, но и стихотворения этнических абхазов, осетин, армян, греков, евреев, украинцев, представителей других национальностей, и в конце текущего года издание будет напечатано в Москве издательством «Либрика».
На вечере поэзии также представлена была монография Владимира Саришвили – «Времён связующая нить», которая представляет собой историю семьи Тициана Табидзе. Одной из 3важных фигур этой монографии является Ованес Туманян. Как нельзя более соответствующий обстановке и месту событий фрагмент из книги был зачитан автором в начале творческой встречи.
Вечер сопровождался чтением поэтических произведений, переведенных в прежние годы, а также образцов переводов из новых работ, и выступлениями авторов.
Работы Владимира Саришвили были прочитаны Валерием Харютченко, ведущим артистом русского театра им. Грибоедова, поэтами Патрицией Делон, Сильвой Кемертелидзе, Давидом Шемокмедели, Артемом Киракозовым, Аллой Зенько-Херхеулидзе и Ольгой Киричковой. Свой перевод на армянский язык стихотворения Владимира Саришвили «Не хочу ни богатства, ни славы» прочитала Гисане Овсепян. Музыкальные номера исполняли пианист Есаи Абовян, скрипачка Марианна Киракозова.
Известный художник и писатель Реваз Адамия подарил «Дому Ованеса Туманяна» графический портрет поэта. Вечер открыл новую страницу в летописи «Дома Ованеса Туманяна».