თუმანიანის სახლის კარი კვლავ ღიაა PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2017 წლის 5 აგვისტოს, ოვანეს თუმანიანის თბილისურ უკანასკნელ ბინაში, ამაღლების ქუჩის 18 ნომერში, გაიმართა "ოვანეს თუმანიანის სახლი" სამეცნიერო, კულტურული ცენტრის გახსნა, რაც ახალი გვერდი გახდა სომხურ-ქართული კულტურული კავშირების ქრონოლოგიაში.
ამ ისტორიული მოვლენის საფუძველი დიდი თუმანიანის 100 წლის წინანდელი ბინის დაბრუნებაა თბილისის სომხური საზოგადოებისთვის, ბინის, რომელსაც თავის დროზე დიდი სიყვარულით სტუმრობდნენ კომიტასი და შირვანზადე, ისაჰაკიანი, ფაფაზიანი, მარი, იაშვილი, ტაბიძე, გრიშაშვილი, ბრუსოვი და სხვები, სადაც ეწყობოდა ლიტერატურული საუბრები, კონფერენციები, გამოქვეყნებული და გამოუქვეყნებელი ნაწარმოებების განხილვები, შეისწავლიდნენ სომხური, ქართული და მსოფლიო ლიტერატურის ნიმუშებს.
საქართველოს დამოუკიდებლობის შემდეგ სომხური სათვისტომოსგან გაუცხოებული ყოველთა სომეხთა დიდი პოეტის სახლის ბედი გადასაწყვეტი იყო: კერძო მესაკუთრის მფლობელობაში არსებული უმოქმედო ბიბლიოთეკის ნაწილი და მემკვიდრეებისთვის დარჩენილი ნახევრად დანგრეული ბინა.
თუმანიანის სახლი მის კანონიერ მფლობელს გადაეცა სომხეთის მწერალთა კავშირის ყოფილი თავმჯდომარის, ლევონ ანანიანის, ძალისხმევით, ვისაც მხარი დაუჭირა გიუმრის ყოფილმა მერმა, ამჟამად სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნული ასამბლეის დეპუტატმა ვარდან ღუკასიანმა და ფონდ IdeA-ს თანათავმჯდომარემ, რუბენ ვარდანიანმა. მთლიანი სახით საქართველოს სომეხთა ეპარქიისთვის გადაცემული ბინის სარემონტო სამუშაოების და კეთილმოწყობის საქმე განხორციელდა ჯინიშიან ხსოვნის ფონდის, ფონდ IdeA-ს და ეპარქიის სახსრებით.
ოვანეს თუმანიანის განახლებული სახლის საზეიმო ცერემონიას ესწრებოდნენ: მთავარი საკათედრო წმინდა ეჯმიაწინის დელეგაცია, სახელმწიფო, პოლიტიკური და საზოგადო მოღვაწეები საქართველოდან, სომხეთიდან, რუსეთის ფედერაციიდან, თბილისის სომხური საზოგადოებრივი სტრუქტურების ხელმძღვანელები, ინტელიგენციის წარმომადგენლები.
ცენტრის გახსნის ცერემონია დაიწყო თბილისის სომეხ მწერალთა და საზოგადო მოღვაწეთა ხოჯივანქის პანთეონში ოვანეს თუმანიანის საფლავის გვირგვინით შემკობით და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის და ტავუშის ეპარქიის წინამძღვრების თავმჯდომარეობით შესრულებული პანაშვიდის წესით.
"ოვანეს თუმანიანის სახლი" სამეცნიერო, კულტურული ცენტრის ლენტი გაჭრეს სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნული ასამბლეის დეპუტატმა ვარდან ღუკასიანმა, ფონდ IdeA-ს აღმასრულებელმა დირექტორმა ედგარ მანუკიანმა, ჯინიშიან ფონდის აშშ-ს სათაო ოფისის აღმასრულებელმა დირექტორმა ელზა მანასიანმა. მღვდელმსახურთა მონაწილეობით ახლად გახსნილ ცენტრში შესრულდა სახლის კურთხევის ცერემონია.
"ოვანეს თუმანიანის სახლი" სამეცნიერო, კულტურული ცენტრის საქმიანობის და მომავლის ხედვების შესახებ მოხსენებით გამოვიდა ცენტრის დირექტორი გისანე ჰოვსეფიანი.
სრულიად სომეხთა კათოლიკოსის, უწმინდესის და უნეტარესის, გარეგინ მეორის, კურთხევის და კეთილი სურვილების გზავნილი წაიკითხა მთავარ საკათედრო წმინდა ეჯმიაწინის დელეგაციის ხელმძღვანელმა, ტავუშის ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ბაგრატ გალსტანიანმა, წარმოდგენილი იქნა სომხეთის რესპუბლიკის დიასპორის მინისტრის ჰრანუშ ჰაკობიანის, საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის, იური ვარდანიანის, მოლოცვები.
სახლის სათვისტომოსთვის დაბრუნების, აღდგენითი სამუშაოების და კეთილმოწყობის სამუშაოების ისტორია წარმოდგენილ იქნა ვიდეოფილმით.
შემდეგ მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდნენ ერევნის ოვანეს თუმანიანის სახლ-მუზეუმის ხელმძღვანელი ნარინე თუხიკიანი, სომხეთის მწერალთა კავშირის თავმჯდომარე ედუარდ მილიტონიანი, ჯავახეთის მხარდაჭერის ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი სოს სააკიანი, ცხონებული ლევონ ანანიანის შვილი, არმენპრეს სააგენტოს დირექტორი არამ ანანიანი, საქართველოს მწერალთა კავშირის თავმჯდომარე მაყვალა გონაშვილი, საქართველოს სომეხ მწერალთა“ვერნატუნ“ კავშირის თავმჯდომარე ჟორა სნხჩიანი, პოეტი და მთარგმნელი გივი შაჰნაზარი, "ჰაიარტუნ" ცენტრის დირექტორი ლევონ ჩიდილიანი.
შემდეგ ყოველთა სომეხთა პოეტის სახლის ეროვნული მიზნების მსახურებაში გამოყენებასთან დაკავშირებით მისალოცი სიტყვა თქვეს ქველმოქმედებმა, შემომწირველებმა.
ინდივიდუალური შემსრულებლის, ანა ბადალიანის სიმღერის, ლიზა თოროსიანის და ლევონ ჩიდილიანის დეკლამაციის, ჟანა დავთიანის თოჯინის გამოსვლის სინთეზით გადმოიცა ის უტყუარი სიყვარული, რომელიც აქვს ხალხს დიდი პოეტისადმი.
ღონისძიება შეაჯამა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა. მეუფე ვაზგენმა მადლიერების სიტყვით მიმართა ყველა ქველმოქმედს, მხარდამჭერებს, ეროვნული საქმის განხორციელებისა და თუმანიანის ისტორიული სახლის თბილისის სომხური სათვისტომოსთვის დაბრუნებისთვის და მათ აჩუქა თბილისელი ცნობილი სომეხი მხატვრების მერუჟან შაუმიანის, თენგიზ მიკოიანცის ნამუშევრები.
ცენტრის გახსნა საჩუქრებით მიულოცეს ჯავახეთის მხარდაჭერის ფონდის თავმჯდომარემ სოს საჰაკიანმა, მოსკოვში მცხოვრებმა ლამარა ათოიანმა, თბილისში მცხოვრებმა მერუჟან შაუმიანმა, თენგიზ მიკოიანცმა, ვალიკო არაქელიანმა და სხვებმა.
დიდი თუმანიანის სახლის შესაფერისი ახლად გახსნილი ცენტრი ამიერიდან დაკავდება ლიტერატურული, სამეცნიერო, საგანმანათლებლო და კულტურული საქმიანობით, ერთ-ერთი დარბაზი ატარებს ლევონ ანანიანის სახელს, სადაც გაიმართება სომეხი და ქართველი მწერლების შეხვედრები, წიგნების განხილვები, ცენტრში შეიქმნება ეთნოგრაფიის კვლევებისა და განვითარების, ხელოვნების მოღვაწეთა კულტურული კავშირების კერა, თოჯინების თეატრი, სომხური საქველმოქმედო საერთო კავშირის ვირტუალური უნივერსიტეტის ფილიალი, საქართველოს სომეხთა სასულიერო, კულტურული მემკვიდრეობის მუზეუმი, ბიბლიოთეკა.

Дом Туманяна вновь раскрыл двери PDF Печать E-mail
5 августа 2017 года, в последней тбилисской квартире Туманяна, в доме по адресу ул. Амаглеба 18, состоялось открытие Научно-культурного центра «Дом Ованеса Туманяна», став новой страницей в летописи армяно-грузинских культурных связей.
Основой для этого поистине исторического события послужило возвращение армянской общине Тбилиси столетнего дома Великого Туманяна, где в свое время гостили Агаян и Комитас, Ширванзаде и Исаакян, Папазян, Мар, Иашвили, Табидзе, Гришашвили, Брюсов и другие, где организовывались литературные беседы, чтения, обсуждения изданных и неизданных произведений, изучались образцы армянской, грузинской и мировой литературы.
Судьба дома поэта всех армян после провозглашения Грузией независимости была воистину трагичной: принадлежащий частному собственнику библиотечный нефункционирующий сектор и оставшаяся наследником полуразвалившаяся жилая часть.
Дом Туманяна был возвращен его законному владельцу усилиями бывшего председателя Союза писателей Армении блаженной памяти Левона Ананяна, которому содействовали экс-мэр Гюмри, ныне депутат Национального Собрания РА Вардан Гукасян и сопредседатель фонда IdeA Рубен Варданян. Ремонт, благоустройство и оснащение дома, подаренного Епархии ААЦ в Грузии, осуществлены на средства Фонда памяти Вардана Джинишяна, Фонда IdeA, а также епархии.
В церемонии открытия дома Ованеса Туманяна, приобретшего неузнаваемый вид, участвовали делегация Первопрестола, государственные, политические деятели Грузии и Армении, дипломаты, гости из Российской Федерации и разных городов и областей Армении, руководители общинных структур, представители армянской интеллигенции Тбилиси.
Церемония открытия Центра началась возложением венков на могилу Ованеса Туманяна в Пантеоне армянских писателей и общественных деятелей Ходживанка и заупокойной церемонии.
Ленточку научного, культурного центра «Дом Ованеса Туманяна» перерезали депутат Национального Собрания РА Вардан Гукасян, исполнительный директор фонда IdeA Эдгар Манукян, исполнительный директор центрального офиса Фонда памяти Вардана Джинишяна в США Эльза Манасян. При участии духовных лиц состоялся чин освящения нового центра.
С речью о деятельности и будущем Научно-культурного центра «Дом Ованеса Туманяна» выступила директор центра Гисане Овсепян.
Послание благословения и доброго пожелания Его Святейшества Католикоса Всех армян Гарегина II зачитал глава делегации Первопрестола, предстоятель Тавушской Епархии АА, Его Преосвященство Епископ Баграт Галстанян, были представлены поздравления министра Диаспоры РА Грануш Акопян, Чрезвычайного и Полномочного посла РА в Грузии Юрия Варданяна.
Процесс возвращения дома общине и работы по ремонту и благоустройству были представлены в видеофильме.
Затем с приветственными речами выступили директор Ереванского Дома-музея Ованеса Туманяна Нарине Тухикян, председатель Союза писателей Армении Эдуард Милитонян, сын Левона Ананяна, директор «Арменпресс» Арам Ананян, председатель Союза писателей Грузии Магвала Гонашвили, председатель Союза армянских писателей Грузии «Вернатун» Жора Снхчян, поэт и переводчик Гиви Шахназари, директор центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян.
Со словами поздравления по случаю использования в национальных целях дома поэта всех армян выступили благотворители, спонсоры.
Затем выступили солистка Анна Бадалян, декламаторы Лиза Торосян и Левон Чидилян, Жанна Давтян вместе с куклами, и смогли передать ту неугасаемую любовь, которую испытывает народ к великому поэту.
Завершилось мероприятие речью предводителя Епархии ААЦ в Грузии. Епископ Вазген Мирзаханян высказал слова признательности благотворителям и всем, кто оказал содействие возвращения исторического дома Туманяна армянской общине Тбилиси и преподнес полотна армянских художников Тбилиси Меружана Шаумяна и Тенгиза Микоянца.
Примечательно, что не с пустыми руками прибыли и гости. Подарками отметили открытие центра председатель совета попечителей фонда поддержки Джавахка Сос Саакян, москвичка Ламара Атоян, тбилисские армяне Меружан Шаумян, Тенгиз Микоянц, Валико Аракелян и другие.
Новый центр отныне будет осуществлять научную, литературную, образовательно-культурную деятельность, один из залов будет носить имя Левона Ананяна, где будут проходить встречи армянских и грузинских писателей, обсуждения книг. В центре будет создан очаг исследования и развития этнографии, культурных связей деятелей культуры, кукольный театр, филиал виртуального университета ВАБС, музей духовного, культурного наследия армянства Грузии, библиотека.