წმინდა გრიგოლ განმანათლებლის გამოსვლა ხორ ვირაპის საპყრობილიდან აღინიშნა გასვლითი საღმრთო ლიტურგიით PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
akhqiorphi
2017 წლის 17 ივნისს, სომეხთა სამოციქულო წმიდა ეკლესიამ აღნიშნა სომეხთა პირველი  პატრიარქის, გრიგორ განმანათლებლის ხორ ვირაპის საპყრობილიდან გასვლის დღესასწაული.
დღესასწაულის დღეს,  დილით ადრე, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანის   კურთხევით, თბილისის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიის სულიერი მოძღვრის,  ღირსეული მღვდლის, ვირაპ ღაზარიანის ხელმძღვანელობით, მორწმუნეთა ჯგუფი მოსალოცად გაემგზავრა მარნეულის რაიონის სოფელ ახქიორფის „სურბ ასტვაწაწინ“ ეკლესიისკენ.
ადგილზე მომლოცველებს  შეუერთდნენ  სოფლის მაცხოვრებლები და გაემართნენ  უძველესი ეკლესიისკენ, სადაც საღმრთო ლიტურგია აღავლინა მამა ვირაპ ღაზარიანმა.
წირვის დროს  მქადაგებელმა მღვდელმა იქადაგა დღის საიდუმლოზე - წმინდა გრიგოლ განმანათლებლის  ხორ ვირაპის საპყრობილიდან  გასვლის დღესასწაულზე. წმინდა გრიგოლი,   ერთგული  ქრისტიანული რწმენისა, 13 წლის პატიმრობის და საშინელი წამების შემდეგ გამოვიდა ხორ ვირაპის საპყრობილიდან და ქრისტეს  ნათელი  გაავრცელა სომხეთში.
ისტორიული მოვლენა ასევე იქცა სომეხთა მოქცევის დიდ დღესასწაულად, ხალხში ქრისტიანობის გავრცელების შემდეგ და ქრისტიანული რწმენის ძალაში დარწმუნებულმა სომხეთის მეფე ტრდატმა ქრისტიანობა სახელმწიფო რელიგიად გამოაცხადა,    და წმინდა გრიგოლ განმანათლებელი  გახდა ოფიციალურად აღიარებული სომეხთა ეკლესიის პირველი პატრიარქი. მამა ვირაპმა დამსწრეებს მოუწოდა სომეხთა პირველი პატრიარქის მსგავსად  ურყევნი იყონ რწმენაში და წმინდანთა მფარველობას მიენდონ.
შესრულდა მონანიებისა და ზიარების წესი, მომლოცველებმა სანთლები დაანთეს და ლოცვა აღავლინეს „სურბ ასტვაწაწინ“ ეკლესიაში.
სომეხთა სამოციქულო წმიდა ეკლესია სომეხთა  პირველი პატრიარქის - წმინდა გრიგოლ განმანათლებლის,  ხსენების სამ დღესასწაულს აღნიშნავს - წმინდანის წამებისა და ხორ ვირაპის საპყრობილეში შესვლის ხსენების დღე, პირველი პატრიარქის გასვლას საპყრობილიდან და   წმინდა ნაწილების აღმოჩენის დღეს.
წმინდა გრიგოლ განმანათლებლის,  როგორც საერთო ქრისტიანი წმინდანის, ხსენებას აღნიშნავენ  სხვა ქრისტიანული ეკლესიებიც.

Выездная литургия по случаю дня памяти Извлечения из Рва Святого Григория Просветителя PDF Печать E-mail
akhqiorphi
17 июня 2017 года, Армянская Апостольская Святая Церковь отметила день памяти выхода Св. Григория Просветителя из ямы смертников, называемой Хор Вирап.
В этот день рано утром, по благословению предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, группа верующих под руководством духовного пастыря церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси, о. Вирапа Казаряна, отправилась в паломничество в храм Сурб Аствацацин (Пресвятой Богородицы) в селе Ахкерпи Марнеульского района.
Там к паломникам присоединились местные жители и направились к старой церкви, где о. Вирап Казарян служил Божественную Литургию.
В ходе Божественной Литургии проводивший богослужение священник прочел проповедь по случаю праздника, об Извлечении из Рва Святого Григория Просветителя. Он поведал о приверженности Св. Григория Просветителя христианской вере, о выходе из ямы смертников, называемой Хор Вирап, после 13 лет заточения и распространении христианства в Армении.
Историческое событие имело поворотное значение в жизни армян, распространив христианство среди армянского народа и уверовав в силу христианской веры, армянский царь Трдат, провозгласил христианство государственной религией Армении, а Святой Григорий Просветитель стал первым армянским Архипастырем, признанным на государственном уровне. О. Вирап призвал присутствующих следовать примеру Первого Патриарха Армян, быть твердыми в своей вере и полагаться на поддержку Святых.
Местные верующие и паломники исповедовались и причастились. Паломники вознесли молитвы, идущие из глубины сердца, и зажгли свечи в церкви Сурб Аствацацин.
Армянская Апостольская Святая Церковь отмечает три праздника в честь первого католикоса Армении Св. Григория Просветителя. Это День памяти о страшных муках и ввержении в ров Св. Григория Просветителя, дни памяти Извлечения из Рва Первого Архипастыря и Обретения мощей Святого Григория Просветителя.
Другие христианские церкви в том числе отмечают день памяти Св. Григория Просветителя, как общехристианского святого.