თბილისის არამ ხაჩატურიანის სახელობის მე-10 მუსიკალურ სკოლაში კეთილ ტრადიციადაა ქცეული მსოფლიო ცნობილი კომპოზიტორის დაბადების დღის აღნიშვნა ღია კონცერტით, რაც ასევე კომპოზიტორის სახელის ღირსეულად ტარების ანგარიშის ჩაბარებაა. ტრადიცია წელსაც შენარჩუნდა.
2017 წლის 3 ივნისს, თბილისის უძველეს ავლაბრის უბანში მდებარე მე-10 მუსიკალურ სკოლაში საზეიმო განწყობა იყო. მოსწავლეებს, რომლებიც სკოლაში ეუფლებიან სხვადასხვა მუსიკალურ საკრავზე დაკვრას, თავიანთი მიღწევები უნდა ეჩვენებინათ არა მხოლოდ მშობლებისა და მასწავლებლების წინაშე, არამედ მრავალი ცნობილი კომპოზიტორის და საპატიო სტუმრების თანდასწრებით. კონცერტს ესწრებოდნენ საქართველოს ცნობილი მუსიკოსი, საქართველოს სახალხო არტისტი ვაჟა აზარაშვილი, საქართველოს ხელოვნების დამსახურებული მოღვაწეები მერაბ მერაბიშვილი, ელიზბარ ლომდარიძე, მუსიკის სხვადასხვა ეროვნების ერთგულნი. ღონისძიებას თავისი დასწრებით პატივი დასდო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. მუსიკის ახალგაზრდა მოყვარულების მიერ შესრულდა კონცერტზე დამსწრე კომპოზიტორების, ასვე კომიტასის, არამ ხაჩატურიანის, არნო ბაბაჯანიანის, დიმიტრი არაყიშვილის, კახა ცაბაძის, რევაზ ლაღიძის, ალექსანდრე მაჭავარიანის, ასევე სხვა კლასიკოსების 32 ნაწარმოები. სკოლის დირექტორმა, სომხეთის რესპუბლიკის კულტურის სამინისტროს ოქროს მედლის კავალერმა, ტარიელ ბერაძემ, მაღალი შეფასება მისცა სომხურ-ქართულ კულტურულ კავშირებს, ამ სკოლაში დამკვიდრებულ ტრადიციებს. თბილისში დაბადებული ნიჭიერი კომპოზიტორის სახელის ტარება ამ სკოლისთვის დიდი პატივია, ასევე დამავალდებულებელი. ამიტომაც ყოველწლიურად კომპოზიტორის დაბადების დღის კონცერტით აღნიშვნა თაობების საუკუნოვანი მეგობრობის სულისკვეთებით აღზრდის მოწმობაა, - აღნიშნა თავის სიტყვაში სკოლის დირექტორმა. არამ ხაჩატურიანის სახელის უკვდავყოფა ახალგაზრდა თაობის მუსიკალური აღზრდის მიმართულებით ამ ჭეშმარიტად კულტურული კერის მიერ კეთილის დაფასების, მოყვასის სიყვარულის, რწმენით ცხოვრების ზოგადსაკაცობრიო მიდგომაა.

Традиционный концерт в память об Араме Хачатуряне PDF Печать E-mail
В Музыкальной школе № 10 им. Арама Хачатуряна в Тбилиси сложилась добрая традиция отмечать день рождения композитора открытым концертом, который также является отчетом о том, что школа достойно носит имя композитора. Традиция не была нарушена и в этом году.
3 июня 2017 года, в Музыкальной школе № 10, расположенной на Авлабаре, в старом и многонациональном районе города, царило поистине праздничное настроение. Ученики школы, которые обучаются игре на различных музыкальных инструментах, собрались продемонстрировать свои достижения не только родителям и учителям, но и должны были выступить в присутствии многих известных композиторов и почетных гостей.
На концерте присутствовали известный грузинский музыкант, Народный артист Грузии Важа Азарашвили, Заслуженные деятели искусств Грузии Мераб Мерабишвили, Элизбар Ломдаридзе, музыканты разной национальности.
В числе 32 произведений, которые исполнили юные музыканты, прозвучали произведения присутствующих на концерте музыкантов, а также Комитаса, Арама Хачатуряна, Арно Бабаджаняна, Дмитрия Аракишвили, Кахи Цабадзе, Реваза Лагидзе, Александра Мачавариани, работы других классиков.
Директор школы, обладатель золотой медали Министерства культуры Республики Армения Тариэл Берадзе, в своем выступлении подчеркнул значимость армяно-грузинских культурных связей, и утвердившиеся в школе традиции. Он подчеркнул гордость и ответственность школы называться в честь  уроженца Тбилиси, талантливого композитора Арама Хачатуряна. А ежегодный отчетный концерт в день рождения композитора подтверждает, что школа с гордостью носит его имя и воспитывает новое поколение в духе многовековой дружбы, подчеркнул в своем слове директор школы.
Чествование памяти Арама Хачатуряна – это универсальный подход  истинного очага культуры в обучении нового поколения музыкантов ценить добро, любить ближнего, жить верой.