| სომხეთის რესპუბლიკის დიასპორის სამინისტროს ვიდეო ჩართვა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ბათუმის ალექსანდრე მანთაშევის სახელობის ცენტრთან |
2017 წლის 24 მარტს, შედგა ვიდეოკავშირი სომხეთის რესპუბლიკის დიასპორის სამინისტროსა და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ბათუმის ალექსანდრე მანთაშევის სახელობის ცენტრს შორის. მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნებში მცხოვრები სომხების გამაერთიანებელი დედა სამშობლოს სტრუქტურის მიზანი უშუალო კავშირის მეშვეობით აჭარის სომხური სათვისტომოს, კერძოდ ბათუმის სათვისტომოს საქმიანობის, მისთვის საჭირბოროტო საკითხების და მომავლის ხედვის გაცნობა იყო. სომხეთის რესპუბლიკის დიასპორის მინისტრი ქალბატონი ჰრანუშ ჰაკობიანი მიესალმა ვიდეოკავშირის მონაწილე სათემო მოღვაწეებს, სამრევლო საბჭოს წევრებს, ალექსანდრე მანთაშევის სახელობის ცენტრის პედაგოგიურ პერსონალს, ისაუბრა დიასპორის სამინისტროს გეგმებზე, ბათუმელ სომხებს მოუწოდა ამ პროგრამების განხორციელების საქმეში ჩართვისკენ. ვიდეოკავშირში მონაწილეობდა სომხეთის რესპუბლიკის გენერალური კონსული აჭარაში, გურიასა და იმერეთში ბატონი ეღიშე სარგსიანი. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის აჭარის, გურიისა და იმერეთის სომხების და ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიის სულიერმა მოძღვარმა, მღვდელმა არარატ გუმბალიანმა ყველას გადასცა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის კურთხევა, ვიდეოკავშირში მონაწილე დიასპორის სამინისტროს პერსონალს წარუდგინა აჭარის დაახლოებით 10 ათასიანი სათვისტომო, სომეხთა ეკლესიის სულიერი და საგანმანათლებლო საქმიანობა, რომელიც მიმართულია „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიის გარშემო სომხების კონსოლიდირებისა და საქმიანობის გამრავალფეროვნებისკენ. ალექსანდრე მანთაშევის ცენტრის დირექტორმა სონა ჰოვანისიანმა დეტალურად ისაუბრა ცენტრის საქმიანობის შესახებ, რომელიც მიზნად ისახავს მშობლიური ენის შენარჩუნებას, ერის სიყვარულს და პატრიოტული სულისკვეთებით თაობების აღზრდას, კმაყოფილების სიტყვით მიმართა ცენტრში დასაქმებულ პედაგოგებს, რომელთა თავდადებული საქმიანობა მიზნად ისახავს სამშობლოს საზღვრებს გარეთ სომეხი ადამიანის თვითმყოფადობის შენარჩუნებას. ვიდეოკავშირის დროს ბათუმის სომხური სათვისტომოს წარმომადგენლებმა ხაზი გაუსვეს სომხეთის რესპუბლიკის დიასპორის სამინისტროს მხარდაჭერას ცენტრის საქმიანობისადმი, მასწავლებელთა ყოველწლიური გადამზადების კურსებს, „არი ტუნ“ ახალგაზრდულ პროგრამას და პან-სომხურ ფესტივალს „ჩემი სომხეთი“, განიხილეს კულტურულ- საგანმანათლებლო, პატრიოტული აღზრდისა და ეროვნული თვითმყოფადობის შენარჩუნების სფეროში არსებული საკითხები. სომხეთის რესპუბლიკის დიასპორის სამინისტრომ, მინისტრ ჰრანუშ ჰაკობიანის სახით, მხარდაჭერა აღუთქვა ეროვნული თვითმყოფადობის შენარჩუნებისკენ მიმართული საკითხების მოგვარების, ბათუმის სომხური სათვისტომოს ახალგაზრდობის პროგრამებში მეტად ჩართვის საკითხებში. და ბოლოს, გადაწყდა, რომ ვიდეო კავშირები პერიოდულად გაიმართება, რაც ხელს შეუწყობს სომხეთ-დიასპორის თანამშრომლობის გამყარებას. |

| Телемост между Министерством Диаспоры РА и Батумским центром «Александр Манташянц» при Епархии ААЦ в Грузии |
24 марта 2017 года, был организован телемост с участием Министерства Диаспоры РА и Батумского центра «Александр Манташянц» при Епархии ААЦ в Грузии. Целью структуры, объединяющей рассеянный по всему миру армянский народ, было через прямое общение ознакомиться с деятельностью армянской общины Аджарии, в частности Батумских армян, с беспокоящими их вопросами и видением будущего. Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приветствовала участников видеоконференции, деятелей общины, членов приходского совета, педагогический состав центра «Ал. Манташян» и представила программы Министерства Диаспоры, призвала батумских армян активно вовлекаться в их осуществление. В видеоконференции принял участие генеральный консул РА в Батуми Егише Саркисян. Духовный пастырь церкви Сурб Пркич г. Батуми и армян Аджарии, Гурии и Имеретии, о. Арарат Гумбалян, передав благословение предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, представил участвующим в видеоконференции сотрудникам Министерства Диаспоры десятитысячную общину Аджарии, духовную, проповедническую и воспитательную работу Армянской Церкви, которая направлена на объединение армян и сосредоточение деятельности вокруг церкви Сурб Пркич. Директор центра «Александр Манташянц» Сона Ованисян подробно рассказала о деятельности центра, цель которой сохранение родного языка, воспитание подрастающего поколения в духе патриотизма, и высказала слова похвалы в адрес работающих в центре педагогов, которые не жалеют сил для сохранения армянской идентичности за рубежом. В ходе видеоконференции представители батумской армянской общины высоко оценили поддержку министерства Диаспоры РА деятельности центра, поблагодарили за ежегодные курсы переподготовки учителей, молодежную программу «Ари тун», Всеармянский фестиваль «Моя Армения», обсудили актуальные проблемы в сфере образования и культуры, воспитания в духе армянских традиций и сохранения национальной самобытности. Министерство Диаспоры РА, в лице министра Грануш Акопян, изъявило готовность оказать содействие в вопросах, связанных с сохранением национальной идентичности, а также помочь армянской общине в Батуми активнее вовлечься в молодёжные программы Министерства. Подводя итоги видеоконференции, было решено регулярно проводить подобные онлайн встречи, что будет содействовать укреплению сотрудничества Родина-Диаспора. |