| საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის საახალწლო და საშობაო მილოცვა საქართველოს სომხებს |
ძვირფასო თანამემამულენო, გულწრფელად გილოცავთ ახალ წელსა და შობის ბრწყინვალე დღესასწაულს. ლოცვას აღვავლენ, რომ ყოვლისშემძლე ღმერთმა, ჩვენმა ზეციურმა მამამ დღეგრძელობა, სულიერი ბედნიერება და წარმატებები გიბოძოთ ყველას. გასული, 2016 წელი, საქართველოს მორწმუნე სომეხთათვის იყო ნაყოფიერი წელი. ჩვენმა საზოგადოებრივმა და კულტურულმა დაწესებულებებმა მონაწილეობა მიიღეს სრულიად სომეხთა სხვადასხვა ფესტივალებსა და პროგრამებში. მომლოცველობებით საქართველოს სომხობამ გაიცნო სომხეთისა და არცახის ღისშესანიშნაობები, ქმედითი მონაწილეობა მიიღო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სხვადასხვა პროგრამებსა და ღონისძიებებში. ეპარქიის "ჰაიარტუნ", "რაფაელ ჯავახ", "ალექსანდრე მანთაშევ“ განათლების, კულტურისა და ახალგაზრდული ცენტრების საქმიანობის და საქართველოში მოქმედი სახელმწიფო, საზოგადოებრივი და სოციალური, კულტურული და საგანმანათლებლო დაწესებულებების გულმოდგინე მუშაობის შედეგად, შევინარჩუნეთ კულტურული გარემო, და საქართველოს სომხობა დატკბა ჩვენს შემოქმედთა თეატრის, კლასიკური მუსიკის, ხალხური სიმღერისა და ცეკვის, ლიტერატურისა და ხელოვნების სფეროს ქმნილებებით. გაგრძელდა ეკლესიათმშენებლობა, განსაკუთრებით ჯავახეთში. ეპარქიის ეკლესიებში რეგულარულად სრულდებოდა ღვთისმსახურებები და საღმრთო ლიტურგიები, ჩვენმა სულიერმა მსახურებმა თავიანთი ერთგული საქმიანობით სახარებით ანუგეშეს და რწმენის ერთგულება შთააგონეს ჩვენს მორწმუნე ხალხს. ძვირფასო დებო და ძმებო, დაე 2017 წელი ჩვენი მორწმუნე ერისათვის იყოს ახალი მიღწევებისა და წარმატებების წელი. ეს წელიც იქნება ჩვენი ტაძრების აღდგენის, სულიერი და კულტურული ცხოვრების გააქტიურების წელი. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი იქნება თუმანიანის „ვერნატუნის“ გახსნა დიდი პოეტის თბილისის სახლში, გაფართოვდება ბათუმის „ალექსანდრე მანთაშევის“ ცენტრის საშენობო პირობები და წინსვლის ახალი შესაძლებლობები შეიქმნება. წალკის რაიონში სამუშაოები ჩატარდება განათლების, კულტურისა და ახალგაზრდობის ცენტრის დაარსების მიმართულებით. საქართველოს სომეხთა ეპარქია, ეფექტური სამუშაოებისა და თანამშრომლობისათვის, დღესასწაულთან დაკავშირებით ულოცავს და თავის სიყვარულს გადასცემს მთავარ საკათედრო წმინდა ეჯმიაწინს, საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის საპატრიარქოს, საქართველოსა და სომხეთის ხელისუფლებებს, „სურბ გევორგ“ ეკლესიის რეკონსტრუქციის ფონდის სამეურვეო საბჭოს, ფონდს "სომხეთის განვითარების ინიციატივები“ (IDEA), „ჯინიშიან“ ხსოვნის ფონდს, საქართველოსა და სომხეთში მოღვაწე რელიგიურ, სამთავრობო და არასამთავრობო დაწესებულებებს. გვჯერა ჩვენი ხალხის შრომისმოყვარეობით შექმნილი ნათელი აწმყოსი და მომავლის. ჩვენ მისია გვაქვს მსოფლიოში და ჯერ კიდევ განუხორციელებელი ოცნებები. საუკუნეების მანძილზე წმინდა შობის ბრწყინვალე დღესასწაული იმედისა და რწმენის წყაროა ჩვენი ხალხისთვის, რაც ახალი შემოქმედებისა და ხედვების წყაროა და სტიმული - ახალო მიღწევებისთვის. დაე ბეთლემის წმინდა ბაგაში ხორცშესხმულმა ღმერთმა დალოცოს ჩვენი ქრისტეს მოყვარული და პატრიოტი ხალხი, მშვიდობიანად ამყოფოს სომხეთისა და საქართველოს ცა, გააძლიეროს სომხებისა და ქართველების ათასწლეულების მეგობრობა, მტკიცედ ამყოფოს სომეხთა სამოციქულო და ქართული მართლმადიდებელი ეკლესიების ქრისტიანული თანამშრომლობა, მორწმუნეთა სულიერი სიხარულისა და ოჯახური ბედნიერების სადიდებლად. ქრისტე იშვა და მოგვევლინა უფალ ღმერთად, ჩვენ და თქვენ დიდი სიხარული! ლოცვითა და კურთხევით, ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი. |

Поздравительное обращение предводителя Епархии АЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна к армянам Грузии |
Дорогие сыны и дочери армянского народа, Искренне поздравляем Вас с Новым годом и Рождеством! Молим Всевышнего Бога, да дарует Вам Отец Небесный долгих лет жизни, духовного счастья и удачи. Уходящий 2016 год был плодотворным для верующих армян Грузии. Наши общинные, культурные учреждения приняли участие в разных всеармянских фестивалях и проектах. Посредством паломничества армяне Грузии посетили достопримечательности Армении и Арцаха, приняли деятельное участие в различных программах и мероприятиях Епархии ААЦ в Грузии. Благодаря деятельности Культурно-просветительских и молодежных центров «Айартун», «Рафаэль Джавах» и центра имени Александра Манташева, усердной работе действующих в Грузии государственных и общественных, культурных и образовательных учреждений, сохранилась культурная среда, армяне Грузии насладились творениями великих представителей народа в сфере театра, классической музыки, народных песен и танцев, литературы и искусства. Продолжилось строительство церквей, в частности в Джавахети. В церквях Епархии регулярно проводились службы и литургии, наши духовные лица своим беззаветным служением даровали утешение с помощью Евангелия и вдохнули тепло веры в наш верующий народ. Дорогие братья и сестры, пусть наступающий 2017 год станет годом новых достижений и успехов для нашего верующего народа.Он будет не менее насыщен, будут строиться храмы, духовная и культурная жизнь будет оживленной. Особенное значение будет иметь открытие Туманяновского Вернатуна в доме великого писателя в Тбилиси. Расширятся жилищные условия Центра имени Александра Манташева г. Батуми и появятся новые возможности для прогресса. Будут вестись работы по основанию Культурно-просветительского и молодежного центра в Цалкском районе. Епархия ААЦ в Грузии, благодарит за результативную работу и сотрудничество, и по этому праздничному поводу передает поздравления и выражает свою любовь Первопрестольному Святому Эчмиадзину, Грузинской Патриархии, властям Армении и Грузии, попечителям фонда реставрации Кафедрального собора Сурб Геворг, фонду «Инициативы развития Армении» (IDeA), Фонду памяти Вардана Джинишяна, действующим в Армении и Грузии религиозным, государственным и общественным организациям. Мы верим, что благодаря трудолюбию нашего народа, мы построим светлое настоящее и будущее. На нас возложена миссия в этом мире и у нас есть невоплотившиеся мечты. Освященный столетиями праздник Святого Рождества является источником надежды и веры для нашего народа. А они становятся источником новых деяний и видений, стимулом к новым достижениям и свершениям. Пусть вочеловечившийся в Святых Яслях Вифлеема Бог благословит наш патриотичный и боголюбивый народ, небо будет мирным в Армении и Грузии, многовековая дружба армян и грузин станет еще крепче, упрочится христианское сотрудничество Армянской Апостольской и Грузинской Православной Церквей во славу душевной радости и семейного счастья верующих. Христос родился и нам явился! Вам и нам - благая весть! С молитвами и благословением, ЕГО ПРЕОСВЯЩЕНСТВО ЕПИСКОП ВАЗГЕН МИРЗАХАНЯН ПРЕДВОДИТЕЛЬ ЕПАРХИИ ААЦ В ГРУЗИИ |