| "ოქროს მედალი" - საქართველოს სომეხთა ეპარქიის "ტარონ" ქორეოგრაფიულ ანსამბლს |
ერთმანეთის მიყოლებით, წარმოდგენილ იქნა ქართული, აფხაზური, ოსური, ბოშური, ესპანური, ლათინო- ამერიკული და სხვა ეროვნული ცეკვები. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის "ტარონ" ქორეოგრაფიული ანსამბლი, ქორეოგრაფ სურენ აბრამიანის ხელმძღვანელობით, ფესტივალზე წარსდგა ორი ეროვნული ცეკვით - „ალაშკერტის ქოჩარი“ და „სღერდის ქოჩარი“. მიუხედავად იმისა, რომ ეს ფესტივალი რეორგანიზებული ანსამბლის პირველი სერიოზული კონკურსი იყო, სომხური ცეცხლოვანი და ამაყი ცეკვების ოსტატმა შესრულებებმა მიიპყრო მაყურებლის ყურადღება, სიმპატია და დაიმსახურა მხურვალე ოვაციები. ადეკვატური იყო ჟიურის შეფასება, რომელმაც მაღალი შეფასება მისცა ანსამბლ „ტარონის“ მიერ ეროვნული ცეკვების შესრულებებს, ჟიურის ერთხმად მიღებული გადაწყვეტილებით ნომინაციაში „ეროვნული სულისკვეთება“ ანსამბლს მიენიჭა პირველი პრემია და საპატიო "ოქროს მედალი". |
2016 წლის 7 მაისს, თბილისში, საქართველოს ძიუდოს ფედერაციის სპორტის სასახლეში გაიმართა ქართული საერთაშორისო ცეკვის ფესტივალი რომან არჯაიას სახელობის თასისთვის. ფესტივალში მონაწილეობას იღებდა საქართველოს სხვადასხვა ცეკვის ანსამბლი, რომლებიც წარმოადგენდნენ მრავაეროვნული თბილისის კოლორიტს. ფესტივალის ორგანოზატორები იყვნენ ეროვნული და სპორტული ცეკვების ქართული ეროვნული საბჭო და თბილისის კულტურულ ღონისძიებათა ცენტრი.

| Танцевальный ансамбль «Тарон» при Епархии ААЦ в Грузии удостоен золотой медали |
Друг за другом были представлены грузинские, абхазские, осетинские, цыганские, испанские, латино-американские и другие народные танцы. Танцевальный ансамбль «Тарон» центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, под руководством хореографа Сурена Абрамяна, представил на фестивале два национальных танца - «Алашкерти кочари» и «Схерди кочари». Хотя этот фестиваль был первым серьезным конкурсом возрожденного ансамбля, однако мастерское исполнение пламенных и гордых танцев мгновенно захватило внимание и завоевало симпатию аудитории, удостоившись бурных аплодисментов. Жюри высоко оценило выступление ансамбля «Тарон» и исполнение народных танцев, по единогласному решению жюри ансамбль был удостоен первого места в номинации «Национальный дух» и почетной золотой медали. |
7 мая 2016 года, в Тбилиси, в спортивном зале Федерации дзюдо Грузии, состоялся Открытый международный фестиваль танца в Грузии за кубок Романа Арчаия. В фестивале принимали участие разные танцевальные ансамбли Грузии, представляющие колорит многонационального Тбилиси. Организаторы фестиваля – Национальный совет по народным и спортивным танцам в Грузии и Центр культурных мероприятий мэрии Тбилиси.