Վիրահայոց թեմի պատվիրակությունը Ախթալայի «Խորովածի փառատոնում» PDF Տպել Էլ.փոստ
Հայկական խոհանոցի ազգային կերակրատեսակներից աշխարհին իր յուրահատկությամբ ներկայանալու հերթը համով-հոտով խորովածինն էր:Արդեն 7-րդ անգամ անընդմեջ աշնանային գեղեցիկ օրը մշուշապատվում է խորովածի ախորժալի բուրմունքից և շուրջբոլորը տարածվող գրգռիչ ծխի քուլաներից: 2015 թվականի սեպտեմբերի 12-ին ավանդական խորովածի փառատոնը Ալավերդիի շրջանի Ախթալայի բաց տարածքում հավաքել էր ոչ միայն այս ուտեստը համտեսելու երկրպագուներին, այլև իսկական հայկական խորոված պատրաստելու սիրահարներին, նաև իրենց վարպետությունը, դիզայներական երևակայությունը ներկայացնող ռեստորանային համալիրների խոհարարներին,ովքեր ավանդականի հետ միասին դրսևորում էին այն նորամուծությունները, որ կրել է այս ճաշատեսակն իր զարգացման ճանապարհին:
Ու թևածում էր խորովածի գրգռիչ անուշաբույրը ամենուրեք ու համտեսում էին ախորժալի խորովածը փառատոնի մասնակիցներն ու հյուրերը: Իսկ այդ հյուրերի շրջանում էր նաև Վիրահայոց Թեմի պատվիրակությունը «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանի գլխավորությամբ: Մինչև փառատոնին մասնակցող ռեստորաններն իրենց վարպետ խոհարարաների գլխավորությամբ պատրաստվում էին մրցույթին, Լոռու լեռներում արձագանքվում էր տարածվող երգի ու երաժշտության ձայնը, ներկաներին մատուցելով ելույթներով, գովազդով և անակնկալներով շաղախված գողտրիկ համերգ:
«Խորովածի-փառատոն-2015»-ը Վիրահայոց թեմի անունից ողջունեց և հայոց հարուստ ու բազմադարյա մշակույթը նաև ազգային խոհանոցի միջոցով աշխարհին ներկայացնելու համար փառատոնի կազմակերպիչներին երախտիքի խոսքեր ուղղեց ՝ Վիրահայոց թեմի մամլո և լրատվության բաժնի տնօրեն Սուսաննա Խաչատրյանը: Իսկ Թեմի մշակույթի բաժնի տնօրեն Լևոն Չիդիլյանը, դաժան ճակատագրով իր գոյությունը պահպանած աշխարհասփյուռ հայությանը նվիրեց Գևորգ Էմինի «Զարմանալի հայ» բանաստեղծությունը, որն ընդունվեց բուռն ծափահարություններով: «Հայարտուն» կենտրոնի անհատ-մենակատարուհի Աննա Բադալյանը ներկաների ուրախ տոնը, ինչպես նաև Վիրահայոց թեմի վարչա-տենտեսական բաժնի տնօրեն Կարեն Երիցյանի տարեդարձը շնորհավորեց քաղաքամայր Երևանին նվիրված երգի կատարումով:
Լոռու բարձրագագաթ լեռների գրկում, հանքանյութով հարուստ Ալավերդու տեղանքում, ճարտարապետական կոթող Ախթալայի եկեղեցական համալիրի մերձակա տարածքում իսկական ժողովրդական զբոսաշրջությունը շարունակվեց մինչև ուշ երեկո: Իրենց հանգստյան օրը բացօթյա անցկացնելու, իսկական հայկական խորոված վայելելու և երգ-երաժշտություն ըմբոշխնելու եկած ընտանիքները, հյուրերը, զբոսաշրջիկները համեղ խորովածով լիցքավորված, հայկական երգուպարով խանդավառված վերադարձան իրենց տները: Իսկ Վիրահայոց թեմի պատվիրակությունը ետդարձի ճանապարհին, Խաչվերաց տոնի նախօրեին մոմեր վառեց ու աղոթք բարձրացրեց Հաղպատի եկեղեցական համալիրում:

Делегация Епархии ААЦ в Грузии на Фестивале шашлыка в Ахтале PDF Печать E-mail
На сей раз особенности армянской кухни были представлены на колоритном фестивале шашлыка. Уже в 7-ой раз подряд, в прекрасный осенний день, окрестность наполнилась манящим ароматом шашлыка и пикантным запахом дыма. 12 сентября 2015 года, на традиционном Фестивале шашлыка в селе Ахтала Лорийской области на открытой местности собрались не только поклонники этого блюда, но и любители готовить настоящий армянский шашлык, а также представляющие свое мастерство и дизайнерское воображение шеф-повара лучших ресторанов, которые показывали традиционные способы и нововведения в приготовлении блюда.
Пикантный запах царил повсюду, привлекая гостей и участников фестиваля отведать аппетитный шашлык. Среди гостей находилась делегация центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии во главе с Левоном Чидиляном. Пока шеф-повара известных ресторанов готовились к конкурсу, на звук песен и музыки откликались горы Лорийской области, предлагая вниманию присутствующих веселый концерт, наполненный интересными номерами, рекламой и разными сюрпризами.
Сусанна Хачатурян, директор отдела прессы и СМИ Епархии ААЦ в Грузии, от имени Епархии ААЦ в Грузии поприветствовала Фестиваль шашлыка-2015 и поблагодарила его организаторов за идею представить миру богатую многовековую армянскую культуру и национальную кухню. А директор отдела культуры Епархии Левон Чидилян посвятил сохранившему свое право на жизнь, горькой судьбой рассеянному по всему миру армянству стихотворение Геворга Эмина «Удивительный армянин», которое приняли бурными аплодисментами. Сольная исполнительница центра «Айартун» Анна Бадалян украсила фестиваль, а также поздравила с днем рождения директора административно-хозяйственного отдела Епархии ААЦ в Грузии Карена Ерицяна песней, посвященной Еревану.
В окружении высоких гор Лорийской области, в обильной медной рудой местности Алаверди, на территории, прилегающей к архитектурному храмовому комплесу Ахтала, народное гуляние продолжилось допоздна. Приехавшие провести выходной на лоне природы, насладиться музыкой, песнями и вкусить настоящий армянский шашлык семьи, гости и туристы вернулись в свои дома, зарядившись вкусной едой и восхитительными армянскими песнями и танцами. А на обратном пути, в храмовом комплексе Ахпат, делегация Епархии ААЦ в Грузии в преддверии праздника Воздвижения Честного и Животворящего Креста Господня (Хачверац) зажгла свечи и вознесла молитвы.