| «Հրանտ Դինքը և Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման պահանջը» թեմայով բանախոսություն Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում |
2015 թվականի ապրիլի 12-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում, Վրաստանի հայ մտավորականների միության նախաձեռնությամբ, կայացավ բանախոսություն՝ «Հրանտ Դինքը և Հայոց Ցեղասպանությունը» թեմայով: Վրաստանի հայ մտավորականների միության նախագահ, պատմաբան Ենոք Թադևոսյանը ներկայացրեց Երևանից ժամանած «Ակոս» թերթի լրագրող, բանասեր Ծովինար Սիմոնյան-Լոկմագյ Ծովինար Լոկմագյոզյանը հանդես եկավ ծավալուն բանախոսությամբ, որի ընթացքում հանգամանալից պատմեց մարդու իրավունքների համար պայքարող և չարագործի ձեռքով կյանքից հեռացած ազգի արժանավոր զավակի գործունեության մասին: Հրանտ Դինքը իր կյանքի հավատո հանգանակ դարձնելով արդարության համար պայքարը, պայքարում էր Թուրքիայում բնակվող հույների, ասորիների, թուրքերի իրավունքների պաշտպանության համար, թերևս նրա նշանակետը Հայոց Ցեղասպանությունն էր և մազապուրծ փրկված հայի իրավունքը: Նրա պատգամն էր ոչ միայն հիշել Ցեղասպանության նահատակներին, այլև վերապրածների միջոցով Թուրքիայի Հանրապետության իշխանությունների Բանախոսը խոսեց նաև այն դրական տեղաշարժերի շուրջը, որոնք այսօր նկատելի են Թուրքիայի հասարակայնության շրջանում, քանզի թուրքական առաջավոր մտքի ներկայացուցիչներ Ներկաները մեծ հետաքրքությամբ ունկնդրեցին Ծովինար Սիմոնյան-Լոկմագյ |

| Лекция на тему : «Грант Динк и требование признать Геноцид армян» - в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии |
12 апреля 2015 года, в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, по инициативе Союза армянской интеллигенции Грузии, прошла лекция на тему: «Грант Динк и Геноцид армян». Председатель Союза армянской интеллигенции Грузии, историк Енок Тадевосян представил прибывшую из Еревана журналистку газеты «Акос», филолога Цовинар Симонян-Локмагезян, которой посчастливилось долгие годы работать в газете под редакцией покойного Гранта Динка. Цовинар Локмагёзян выступила с обширной лекцией и подробно рассказала о деятельности достойного сына армянского народа, который боролся за права армян и был убит злоумышленником. Грант Динк посвятил свою жизнь защите прав человека, он отстаивал права проживающих в Турции греков, ассирийцев и турков, хотя его главной целью был Геноцид армян и права чудом спасшихся от смерти армян. Он призывал не только помнить мучеников Геноцида, но и посредством выживших требовать от правительства Турецкой Республики признания Геноцида армян и торжества справедливости. Докладчица также поведала о тех положительных сдвигах, которые заметны сегодня в кругу турецкой общественности, ибо представители передовой турецкой мысли открыто говорят и осуждают геноцид, осуществленный против армянского народа, и даже посвящают этой теме статьи и книги. Присутствующие с большим интересом послушали лекцию Цовинар Симонян-Локмагёзян и поблагодарили ее за предоставленную информацию. |