Սուրբ վարդապետ-թարգմանիչների և նրանց աշակերտների հիշատակի օրը Վիրահայոց թեմում նշվեց տարբեր միջոցառումներով PDF Տպել Էլ.փոստ
tt
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու 2014 թվականի տոնացույցով, հոկտեմբերի 11-ը Սուրբ վարդապետ-թարգմանիչների և նրանց աշակերտների հիշատակին օրն է: Ազգային-եկեղեցական այս տոնը Վիրահայոց թեմում նշվեց տարբեր միջոցառումներով: Դեռևս առավոտյան Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում մատուցվեց Սուրբ և Անմահ Պատարագ՝ նվիրված Թարգմանչաց տոնին: Հավատացյալները ունկնդիրը դարձան Պատարագիչ քահանայի՝ Ախալցխայի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հոգևոր հովիվ ավագ քահանա Տեր Եղիշե Հարությունյանի՝ օրվա խորհրդի մասին ասված քարոզին, որի ժամանակ արժևորվեց Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի, Սահակ Պարթևի և նրանց աշակերտների դերը հայոց գրերի ստեղծման, ազգի պահպանության և հավատքի խորացման գործում:
Հավարտ Սուրբ Պատարագի բոլոր հավատացյալները և Սրբազնագույն Պատարագին ներկա Ախալցխայի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու երգչախմբի անդամները, հոգևոր դասի առաջնորդությամբ, այցելեցին հայ գրողների և հասարակական գործիչների Խոջիվանքի պանթեոն, որտեղ հանգչող արժանավոր հայորդիների հոգու խաղաղության համար կատարվեց հոգեհանգստյան կարգ: Հոգևոր սպասավոր Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանը խոսք ասաց հայ ժողովրդի կյանքում Սուրբ Թարգմանիչների ունեցած դերակատարության մասին:
Այնուհետև տոնակատարությունը շարունակվեց Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում: Կենտրոնի սկզբնավորման օրից գործող «Ներսես Շնորհալի» պատանեկան երգչախումբը հանդես եկավ մենահամերգով, որը նվիրված էր Թարգմանչաց տոնին և երգչախմբի կազմավորման երրորդ տարեդարձին:
Մենահամերգին ներկա էին երգչախմբի ստեղծման նախաձեռնողները, կազմակերպիչները, նախկին և ներկայի անդամները, նրանց ծնողները, հյուրեր:
Վիրահայոց թեմի մշակույթի բաժնի տնօրեն և «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանը երախտագիտության խոսքեր ուղղեց երգչախմբի խմբավար Մարիա Աբուլյանին, կենտրոնի նախկին գեղարվեստական ղեկավար՝Պավել Օգանեզովին, դաշնակահար Կարեն Միրզոյանին, ում ջանքերով կայացավ այսօր արդեն բավականին շնորհալի երգչախումբն իր 50 տղաներով ու աղջիկներով:
Երգչախմբի կատարմամբ հնչեցին դասական, ժողովրդական և էստրադային երաժշտության նմուշներ, հայ և վրացի երաժիշտների ստեղծագործություններ: Երգչախումբը իր գեղեցիկ կատարումներով բազմիցս մասնակցել է ինչպես Թբիլիսիում, այնպես էլ Հայաստանում կազմակերպված «Իմ Հայաստան» և «Վարդապետ Կոմիտաս» փառատոներին և արժանացել պատվոգրերի ու մեդալների: Համերգից հետո ելույթ ունեցող բանախոսները ներկաներին շնորհավորեցին Թարգմանչաց տոնի, իսկ պատանիներին՝ 3-րդ տարեդարձի առթիվ:
Թարգմանչաց տոնը հանդիսավորությամբ և տարբեր միջոցառումներով նշվեց Վիրահայոց թեմի բոլոր եկեղեցիներում: Սուրբ Պատարագ մատուցվեց Ախալքալաքի, Նինոծմինդայի, Ախալցխայի, Ծալկայի, Թեթրիծղարոյի, Մառնեուլիի և Բաթումիի հայոց եկեղեցիներում: Ազգային-եկեղեցական այս տոնը տարբեր վայրերում նշանավորվեց նաև այլ միջոցառումներով:

В День памяти Свв. Переводчиков-Учителей и их учеников в Епархии ААЦ в Грузии провели различные мероприятия PDF Печать E-mail
tt
По календарю Армянской Апостольской Святой Церкви на 2014 год 11 октября отмечают День памяти Свв. Переводчиков-Учителей и их учеников. В этот национально-церковный праздник в Епархии ААЦ в Грузии провели различные мероприятия. Еще с раннего утра в церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси отслужили Святую и Бессмертную Литургию в честь Дня Свв. Переводчиков. Прихожане выслушали проповедь проводившего богослужение старшего священника Егише Арутюняна, духовного пастыря храма Григория Просветителя города Ахалцихе, о таинстве дня. Он подчеркнул роль Свв. Месропа Маштоца, Саака Партева и их учеников в создании армянской письменности, сохранении нации и углублении веры.
По завершении Святой Литургии все прихожане и члены хора храма Григория Просветителя г. Ахалцихе, присутствовавшие на Божественной Литургии, под предводительством духовных лиц, посетили Тбилисский пантеон армянских писателей и общественных деятелей «Ходживанк», где был отслужен заупокойный молебен по покоящимся здесь достойным сынам армянского народа. Духовный служитель священник Манук Зейналян выступил с речью о той роли, которую сыграли Свв. Переводчики в жизни армянского народа.
После этого торжество продолжилось в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии. Юношеский хор имени Св. Нерсеса Шнорали, существующий с первых дней создания центра, выступил с сольным концертом, который был посвящен Дню Свв. Переводчиков и третьей годовщине образования хора.
На сольном концерте присутствовали инициаторы создания хора, организаторы, бывшие и нынешние его члены, их родители и гости.
Левон Чидилян, глава отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии и руководитель центра «Айартун», поблагодарил хормейстера Марию Абулян, бывшего художественного руководителя хора – Павла Оганезова, пианиста Карена Мирзояна, благодаря усилиям которых на сегодня сформировался талантливый хор из 50 юношей и девушек.
В исполнении хора прозвучали образцы классической, народной и эстрадной музыки, произведения армянских и грузинских композиторов. Хор радовал своим прекрасным исполнением и неоднократно выступал как в Тбилиси, так и принимал участие в организованных в Армении фестивалях «Моя Армения» и «Вардапет Комитас», был удостоен почетных грамот и медалей. После концерта выступающие докладчики поздравили присутствующих с Днем Свв. Переводчиков, а ребят с 3-ей годовщиной.
День Свв. Переводчиков торжественно отметили и провели разные мероприятия во всех церквях Епархии ААЦ в Грузии. В армянских церквях Ахалкалаки, Ниноцминда, Ахалцихе, Цалка, Тетрицкаро, Марнеули и Батуми отслужили Божественную Литургию. Данный национально-церковный праздник в разных местах был отмечен и другими мероприятиями.