Թանդոյանց Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու հարցով տեղի ունեցավ հերթական դատական նիստը PDF Տպել Էլ.փոստ
A12018 թվականի դեկտեմբերի 5-ին, Թբիլիսիի քաղաքային դատարանում, դատավոր Նանա Ճիճիլեիշվիլիի նախագահությամբ, տեղի ունեցավ Թանդոյանց Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու հարցով հերթական դատական նիստը՝ Վիրահայոց թեմն ընդդեմ Վրաստանի Հանրային Ռեեստրի ազգային գործակալության:
Դատական նիստին ներկա էին ինչպես հայցվոր կողմը, այնպես էլ Հանրային Ռեեստրի ազգային գործակալության և Էկոնոմիկայի նախարարության լիազորված ներկայացուցիչները։ Որպես երրորդ կողմ ներկայացել էր Վրաց Ուղղափառ Եկեղեցին:
Նիստը պետք է ընթանար նախորդ դատական նիստին Վրաց Պատրիարքարանի  դատապաշտպանների կողմից բարձրացված հարցերին Վիրահայոց թեմի  դատապաշտպաններ Դավիթ Բերձուլիի և Գվանցա Լոմիայի հիմնավորված պատասխաններով: Վիրահայոց Թեմի երկու դատապաշտպանները հարցերի հակադարձմանը պատրաստվել էին հավուր պատշաճի, հենվելով պատմական աղբյուրների և գործող օրենքների վրա:
Թեմի դատապաշտպան Դավիթ Բերձուլին, հենվելով ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքների միջազգային օրենսդրությունների և  հռչակագրերի վրա, իր ելույթը կառուցեց Վիրահայոց թեմի՝ Թանդոյանց Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու հետ ունեցած անմիջական կապի վրա: Հանգամանորեն անդրադառնալով Վրաց Պատրիարքարանի դատապաշտպանների առաջադրած հարցերին, դատապաշտանն իր ելույթում արձանագրեց.
Ա. Թանդոյանց Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին հայկական է, գործել է որպես Վիրահայոց թեմի եկեղեցի, ինչը հաստատված է արխիվային և ճարտարապետական փաստերով:   Խորհրդային ժամանակաշրջանում  բռնագրավվել է Հայոց Եկեղեցու  շինությունը: Պատրիարքարանի դատապաշտպանի փաստարկը, թե իբր մի քանի դար առաջ նույն Եկեղեցու տեղում եղել է վրացական Եկեղեցի, միջազգային օրենսդրությամբ հիմք չի տալիս սեփականատիրոջ իրավունքով այն գրանցել Վրաց Պատրիարքարանի հաշվեկշռին:
Բ. Անդրադառնալով Վիրահայոց թեմի շահագրգռվածությանը  եկեղեցին համայնքին վերադարձնելու հարցին, թեմի դատապաշտպանը նշեց, որ բռնագրավված պաշտամունքային շինությունները սեփականության իրավունքով, բացի Վրաց Ուղղափառ Եկեղեցուց, վերադարձվել են նաև մուսուլմանական  և հրեական կրոնական համայնքներին: Ուստի  Հայոց եկեղեցու նկատմամբ սա խտրականության դրսևորում է:
Գ. Թեմի դատապաշտպանը բարձրացրեց նաև Թանդոյանց Սբ. Աստվածածին եկեղեցու վրա, Պատրիարքարանի կողմից իրականացրած շինարարության հարցը, որը վնասում է  հուշարձանի կարգավիճակ ունեցող եկեղեցու տեսքը և խախտում նրա  պահպանության իրավունքը:
Փաստարկներով  հագեցած իր  ելույթն էր պատրաստել նաև Վիրահայոց թեմի երկրորդ դատապաշտպանը՝ Գվանցա Լոմիան, ով մտադիր էր ապացուցել, որ նման  գործողություններով խախտվում է  կրոնական փոքրամասնությունների, տվյալ դեպքում Վիրահայոց թեմի իրավունքը, սահմանափակվում է խղճի ազատությունը, դառնալով  խտրականության և անհավասարության դրսևորում:
Ելույթի իրավունքը տրամադրելով  Պատրիարքարանի դատապաշտպան Նաթիա Տկեպլաձեին, դատավոր Ճիճիլեիշվիլին դրսևորեց իր կողմնակալ վերաբերմունքը Վիրահայոց թեմի նկատմամբ, չսահմանափակելով Վրաց Պարիարքարանի  դատապաշտպանի երկարաշունչ խոսքը, որը հագեցած էր նաև դատապաշտպաններ Դավիթ Բերձուլիի և Գվանցա Լոմիայի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքով:
Պատրիարքարանի դատապաշտպանն իր ելույթում մի քանի անգամ շեշտեց, որ Վրաստանում հայկական եկեղեցիները կառուցել են Վրաստանի քաղաքացիները և դրանք հանդիսանում են վրաց մշակույթի մաս: Ոստի վրացական պետությունը իրավունք ունի իր հայեցողությութամբ իր սեփականությունը, տվյալ դեպքում Թանդոյանց Սբ. Աստվածածին Եկեղեցին, անգամ առանց նրա պատմությունն ուսումնասիրելու,  փոխանցել Վրաց Եկեղեցու Պատրիարքարանին: Բացի դրանից  Թանդոյանց եկեղեցին Վիրահայոց թեմին վերադարձնելը, ըստ Պատրիարքարանի դատապաշտպանի կհանդիսանա վատ նախադեպ բազմազգ Վրաստանի համար, քանզի այդպիսով երկրում կխախտվի եկեղեցական իրավական հավասարակշռությունը:
Արձագանքելով Թանդոյանց Եկեղեցու վրա կատարվող շինարարությանը, որի հետևանքով խախտվում է հուշարձանային ժառանգության տեսքը, Պատրիարքարանի դատապաշտպան Տկեպլաձեն հերքեց շինարարության գործընթացը: Անհիմն մեղադրելով, թե իբր  Ցարական շրջանի Ռուսական կայսրության միջոցներով են հայոց եկեղեցիները կառուցվել, Վրաց Պատրիարքարանի դատապաշտպանը ընդգծեց, որ Վրաց Պատրիարքարանը նույնպես կարող է պահանջել երկրի սահմաններից դուրս կառուցված վրացական եկեղեցիները:
Դատարանի որոշմամբ և կողմերի համաձայնությամբ դատական հաջորդ նիստը տեղի կունենա 2019 թվականի հունվարի 24-ին, ժամը 17:00-ին:

Состоялось очередное судебное заседание по вопросу церкви Тандоянц Сурб Аствацацин PDF Печать E-mail
A15 декабря 2018 года, в Тбилисском городском суде, под председательством судьи Наны Чичилеишвили, состоялось очередное судебное заседание по вопросу церкви Тандоянц Сурб Аствацацин, поднятому Епархией Армянской Апостольской Церкви в Грузии против Национального Агентства Публичного Реестра Грузии.
На судебном заседании присутствовали как истец, так и уполномоченные представители  Национального Агентства Публичного Реестра и Министерства экономики Грузии. В качестве третьей стороны присутствовали представители Патриархии Грузинской Православной Церкви.
Заседание должно было проходить с обоснованными ответами адвокатов Епархии ААЦ в Грузии, Давида Бердзули и Гванцы Ломия, на вопросы, которые подняли адвокаты Патриархии Грузинской Церкви. Оба адвоката Епархии ААЦ в Грузии были готовы надлежащим образом дать контрответы, ссылаясь на исторические источники и действующие законы.
Адвокат Епархии  ААЦ в Грузии, Давид Бердзули, ссылаясь на международное законодательство и декларацию о правах национальных и религиозных меньшинств, свое выступление построил на непосредственной связи Епархии ААЦ в Грузии с церковью Тандоянц Сурб Аствацацин. Детально ответив на вопросы адвокатов Патриархии Грузинской Церкви, адвокат Епархии ААЦ в Грузии изложил в своем выступлении следующее:
а) Церковь Тандоянц Сурб Аствацацин – армянская церковь, действовала как церковь Епархии ААЦ в Грузии, что подтверждено архивными и архитектурными фактами. В годы Советской власти здание армянской церкви было конфисковано. И аргументы адвоката Патриархии, якобы несколько веков на этом месте стояла грузинская церковь, по международному законодательству не дают основания Патриархии Грузии взять эту церковь на баланс как собственность.
б) Возвращаясь к вопросу заинтересованности Епархии ААЦ в Грузии, вернуть церковь Тандоянц Сурб Аствацацин армянской общине, адвокат Епархии отметил, что конфискованные культовые сооружения по праву собственника, кроме Грузинской Православной Церкви были возвращены также мусульманским и еврейским религиозным общинам. И поэтому, к Армянской Апостольской Церкви такое отношение является дискриминационным.
в) Адвокат Епархии ААЦ в Грузии также поднял вопрос о строительных работах, проводимых Грузинской Патриархией на месте церкви Тандоянц Сурб Аствацацин, которые наносят сильнейший вред виду церкви, имеющей статус исторического памятника, а также о нарушении права ее сохранности.
Насыщенным фактами также было выступление второго адвоката Епархии ААЦ в Грузии, Гванцы Ломия, которая собиралась доказать, что такими действиями нарушаются права религиозных меньшинств, в данном случае, права Епархии ААЦ в Грузии, а также ограничивается свобода совести и это становится проявлением неравноправия и дискриминации, но к сожолению судья не дала возможность ей выступить.
Предоставив право выступления адвокату Патриархии Грузии, Натии Ткепладзе, судья Чичилеишвили проявила свою предвзятость в отношении Епархии ААЦ в Грузии, не ограничивая длительность времени выступления адвоката Грузинской Патриархии, выступления, которое было неуважительным к адвокатам Давиду Бердзули и Гванцы Ломия.
Адвокат Патриархии в своем выступлении несколько раз отметила, что армянские церкви в Грузии строили граждане Грузии, и они являются частью грузинской культуры. Поэтому, грузинское государство имеет право, по своему усмотрению, свою собственность, в данном случае церковь Тандоянц Сурб Аствацацин, даже не рассмотрев ее историю, передать Патриархии Грузинской Церкви. К тому же, возвращение церкви Тандоянц Епархии ААЦ в Грузии, по мнению адвоката Патриархии, будет плохим прецедентном для многонациональной Грузии, так как этим в стране нарушится баланс церковного права.
Высказываясь о строительстве на месте церкви Тандоянц Сурб Аствацацин, из-за которого нарушается вид культурного наследия, адвокат Патриархии, Ткепладзе, опровергла процесс строительства. Безосновательно сказав, что якобы армянские церкви строились на средства Царской России, адвокат Грузинской Патриархии подчеркнула, что Грузинская Патриархия также может требовать право на грузинские церкви, построенные за пределами Грузии.
По решению суда и с согласия сторон, следующее судебное заседание состоится 24 января 2019 года, в 17:00.