| Կայացավ Վրաստանի միջեկեղեցական կրոնական խորհրդի հերթական նիստը |
Խորհրդի ընթացիկ տարվա նախագահող կողմի ղեկավարը՝ Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը ողջունեց հյուրերին և ներկայացրեց նիստի օրակարգը. ա) 2019 թվականի էկումենիկ հավաքի կազմակերպում, բ) Կոմիտաս վարդապետի 150-ամյա հոբելյանին նվիրված երգչախմբերի էկումենիկ համերգի կազմակերպում: Խորհրդի անդամների կողմից որոշվեց 2019 թվականի էկումենիկ աղոթքը անցկացնել հունվարի 25-ին, Հռոմեական կաթոլիկ եկեղեցու Թբիլիսիի Սուրբ Պողոս-Պետրոս մայր տաճարում: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ 2019 թվականին լրանում է հռոմեական կաթոլիկ Եկեղեցու վարչության հիմնադրման 25-ամյակը, որոշվեց անցկացնել նաև միասնական աղոթք և վերջում կազմակերպել տոնական ընդունելություն: Միջեկեղեցական խորհրդի որոշմամբ Էկումենիկ աղոթքի կազմակերպման նպատակով և միասնական աղոթքը պատշաճ ու բարձր մակարդակի անցկացնելու համար առաջիկա օրերին կստեղծվի կազմակերպչական հանձնախումբ: Օրակարգի երկրորդ հարցի կապակցությամբ եկեղեցիների առաջնորդների կողմից որոշվեց Կոմիտաս վարդապետի 150-ամյա հոբելյանը կազմակերպել 2019 թվականի մայիսի 21-ին, Թբիլիսիի լավագույն համերգային դահլիճներից մեկում: Խորհրդի անդամների կողմից առաջարկություն արվեց, որ քույր եկեղեցիների երգչախմբերը հանդես գան Կոմիտասի ստեղծագործությունների, ինչպես նաև Կոմիտաս վարդապետին նվիրված իրենց եկեղեցական երգեցողությամբ: Այդ օրերի հյուրերի շրջանում կլինեն նաև գերմանական լութերական Եկեղեցու Արևելյան Եվրոպայի եպիսկոպոսները, ովքեր որոշակի ծրագրերով գտնվելու են Վրաստանում: Առաջնորդների միջեկեղեցական կրոնական խորհրդի նիստում քննարկվեցին նաև ներեկեղեցական հարցեր: Հանդիպմանը ներկա էր թեմի առաջնորդի իրավական ու համագործակցության հարցերով օգնական Միքայել Ավագյանը: |
2018 թվականի նոյեմբերի 26-ին, Վիրահայոց թեմի առաջնորդարանում տեղի ունեցավ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց թեմի, Անդրկովկասի լատինական կաթոլիկների առաքելական վարչության, Վրաստանում Ավետարանական-լութերական, Ավետարանական-մկրտական Եկեղեցիների առաջնորդներից կազմված միջեկեղեցական կրոնական խորհրդի հերթական նիստը:

Состоялось очередное заседание межцерковного религиозного совета Грузии PDF Печать E-mail
meeting of the Board of religions26 ноября 2018 года, в предводительстве Епархии ААЦ в Грузии состоялось очередное заседание межцерковного религиозного совета, в состав которого входят лидеры Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии, Администрации латинских католиков Закавказья, Евангелическо-Лютеранской Церкви в Грузии, Евангелическо-Баптистской Церкви в Грузии.
Руководитель Совета председательствующей стороны текущего года, Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, поприветствовал гостей и представил повестку дня заседания:
а) организация экуменического собрания 2019 года
б) организация экуменического концерта разных хоров, посвященного юбилейной дате – 150-летию архимандрита Комитаса.
Члены совета решили провести экуменическую молитву 25 января 2019 года в Римско-Католической церкви в г. Тбилиси, в кафедральном соборе имени Петра и Павла. Учитывая, что в 2019 году исполняется 25 лет со дня основания Администрации Римско-Католической Церкви, было решено провести также всеобщую молитву, а в конце организовать торжественный прием.
По решению межцерковного совета, с целью организации экуменической молитвы и для проведения всеобщей молитвы на высоком уровне, на днях будет создана организационная комиссия.
Что касается второго вопроса повестки дня, по решению лидеров церквей празднование 150-летнего юбилея архимандрита Комитаса будет проведено 21 мая 2019 года в наилучшем концертном зале г. Тбилиси. По предложению членов совета, на юбилейном концерте церковные хоры будут исполнять песни по произведениям Комитаса, а также будет представлено духовное песнопение, посвященное Комитасу.
В юбилейные дни среди гостей будут также Епископы Восточной Европы немецкой лютеранской церкви, которые будут находиться в Грузии с конкретными программами.
На очередном заседании межцерковного религиозного совета также были обсуждены внутрицерковные вопросы.
На встрече также присутствовал Микаел Авакян, помощник Главы Епархии ААЦ в Грузии по юридическим вопросам и сотрудничеству.