Կայացավ Վրաստանի Կրոնի գործակալության ֆինանսական և գույքային հարցերի ուսումնասիրման հանձնաժողովի նիստը PDF Տպել Էլ.փոստ
4404112018 թվականի հուլիսի 25-ին, Վրաստանի կառավարության վարչական շենքում  կայացավ Վրաստանի Կրոնի հարցերով պետական գործակալությանն առընթեր գործող կրոնական միավորումների գույքային և ֆինանսական հարցերն ուսումնասիրող հանձնաժողովի ընթացիկ տարվա  երրորդ նիստը, որին մասնակցում էին. Վրաստանի Ուղղափառ Եկեղեցու, Վրաստանի Ավետարանական-բողոքական, Ավետարանական –լութերական Եկեղեցիների և Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց թեմի ներկայացուցիչները: Վիրահայոց թեմը ներկայացնում էին Իրավական և համագործակցության հարցերի բաժնի   տնօրեն Միքայել Ավագյանը և վարչա-տնտեսական բաժնի տնօրեն Կարեն Երիցյանը:
Հանձնաժողովի քննարկմանն էին  ներկայացված Վրաստանի Ուղղափառ Եկեղեցու  38 հարց, որից 30-ը բավարարվեց, իսկ ութի լուծումը հետաձգվեց  հայտնաբերված   թերությունները վերացնելու համար:  Հանձնաժողովը Վրաստանի Ավետարանական-բողոքական, Ավետարանական –լութերական Եկեղեցիների կողմից ներկայացված հարցերի կապակցությամբ ընդունեց դրական որոշում: Վիրահայոց թեմը ներկայացրել էր չորս հարց.
1.Ախալքալաքի շրջանի Կորխի եկեղեցու  գրանցումը պետական հաշվեկշռի վրա և  հետագա  շին-վերանորոգչական աշխատանքների իրականացումը, 919228
2.Ախալքալաքի շրջանի  Գոման գյուղում, նախկին դպրոցական շենքի տարածքի  ձեռքբերումը, տեղում եկեղեցի  և  մանկապարտեզ կառուցելու և  այգի հիմնելու համար,
3. Թբիլիսիի  Իսանի շրջանային վարչությունից  ֆինանսական աջակցության դիմումը՝ Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի  վերանորոգության նպատակով,
4. Կրծանիսի շրջանային վարչությունից ֆինանսական աջակցության դիմումը՝ Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցու մուտքի շինությունում համայնքային սրահ  հիմնելու նպատակով:
Վիրահայոց թեմի առաջադրած 4 հարցերից միայն առաջինը (Ախալքալաքի շրջանի Կորխ գյուղում եկեղեցու  գրանցումը պետական հաշվեկշռի վրա և  հետագա  շին-վերանորոգչական աշխատանքների իրականացումը) ստացավ դրական լուծում:
Երկրորդ հարցի (Ախալքալաքի շրջանի  Գոման գյուղում, նախկին դպրոցական շենքի տարածքի  ձեռքբերումը, տեղում եկեղեցի  և  մանկապարտեզ կառուցելու և  այգի հիմնելու համար) լուծումը  հետաձգվեց առավել հիմնավոր ուսումնասիրության համար: Իսկ վերջին երկու հարցերի (Թբիլիսիի  Իսանի շրջանային վարչությունից  ֆինանսական աջակցության  դիմումը՝ Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի  վերանորոգության նպատակով, Կրծանիսի շրջանային վարչությունից ֆինանսական աջակցության դիմումը՝ Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցու մուտքի շինությունում համայնքային սրահ  հիմնելու նպատակով),   կապակցությամբ հանձնաժողովն ընդունեց բացասական որոշում:

Состоялось заседание комиссии Агентства по вопросам религии Грузии касательно вопросов финансов и имущества PDF Печать E-mail
44041125 июля 2018 года, в административном здании правительства Грузии состоялось III заседание комиссии в текущем году, которое изучало вопросы имущества и финансов действующих религиозных объединений при государственном Агентстве по вопросам религии Грузии.
В мероприятии принимали участие представители Грузинской Православной Церкви, Евангелическо-Протестантской церкви в Грузии, Евангелическо-Лютеранской церкви в Грузии, и Епархии Армянской Апостольской Святой Церкви в Грузии. Епархию ААЦ в Грузии представляли директор отдела по правовым вопросам и сотрудничеству Микаел Авакян и директор административно-хозяйственного отдела Карен Ерицян.
На обсуждение было представлено 38 вопросов Грузинской Православной Церкви, из которых 30 были удовлетворены, а решение восьми вопросов было отложено для устранения обнаруженных недостатков.
Комиссия приняла положительные решения в связи с вопросами, представленными Евангелическо-Протестантской церковью, Евангелическо-Лютеранской церковью, и Епархией Армянской Апостольской Святой Церкви в Грузии.
Епархия Армянской Апостольской Церкви в Грузии представила 4 вопроса:
1.    Регистрация церкви «Корх» Ахалкалакского района на государственный баланс и осуществление дальнейших строительно-ремонтных работ.
2.    В селе Гоман Ахалкалакского района, приобретение площади бывшего школьного здания, и строительство на этом месте церкви, а также детского сада, и 919228обустройство парка.
3.    Обращение к Исанской районной администрации г. Тбилиси, для получения финансовой поддержки с целью ремонтно-строительных работ центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии.
4.    Обращение к Крцанисской районной администрации, для получения финансовой поддержки, чтобы при входе здания Кафедрального собора «Сурб Геворг», построить общественную галерею.
Из четырех вопросов Епархии ААЦ в Грузии только 1 вопрос получил положительное решение (регистрация церкви «Корх» Ахалкалакского района на государственный баланс и осуществление дальнейших строительно-ремонтных работ).
Решение второго вопроса (в селе Гоман Ахалкалакского района, приобретение площади бывшего школьного здания, и строительство на этом месте церкви, а также детского сада, и обустройство парка) было отложено для основательного изучения.
А касательно двух последних вопросов (обращение к Исанской районной администрации г. Тбилиси, для получения финансовой поддержки с целью ремонтно-строительных работ центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии, и, обращение к Крцанисской районной администрации, для получения финансовой поддержки, чтобы при входе здания Кафедрального собора «Сурб Геворг», построить общественную галерею), комиссия приняла отрицательные решения.