Ռաֆայել Ջավախ կենտրոնում ավարտական հանդիսություն էր PDF Տպել Էլ.փոստ
A12018 թվականի հունիսի 17-ին,  Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս 1Միրզախանյանը ներկա գտնվեց Ախալքալաքի Սուրբ խաչ եկեղեցում մատուցված կիրակնօրյա Սուրբ Պատարագին: Օրվա Պատարագիչն էր արժանապատիվ Տեր Եղիշե ավագ քահանա Հարությունյանը: Սրբազան Հայրը տեղացիներին դիմեց քարոզի խոսքով:
Օրվա երկրորդ կեսին Թեմակալ առաջնորդը, Ախալքալաքի Սբ. Խաչ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Տաթև քահանա Մարուքյանի ընկերակցությամբ, իր օրհնաբեր ներկայությունը բերեց թեմի հովանու ներքո գործող Նինոծմինդայի Ռաֆայել Ջավախ կենտրոնի ավարտական խմբի տոնահանդեսին:
2Ուրախ տրամադրությունը համակել էր բոլորին. և' սաներին և ուսուցիչներին: Կենտրոնի  27 սովորող հրաժեշտ էր տալիս սիրելի 3կրթօջախին, և նրանց հրաժեշտի արարողությանը ներկա էին ծնողներ, խմբավարներ, մտավորականության ներկայացուցիչներ:
Կենտրոնի երգչախումբը, ասմունքի ստուդիան, պարի համույթը պատրաստել էին համերգային մի 4գողտրիկ ծրագիր, որով հանդես եկան ոգևորությամբ և խանդավառությամբ:
Կենտրոնի ավարտական խմբի բոլոր սաները՝ երեքամյա կրթության և դաստիարակության արդյունքում ստացան հավաստագրեր:
Նրանց ողջերթի և շնորհավորանքի ջերմ խոսքեր հղեցին Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, արժանապատիվ Տեր 5Տաթև քհն Մարուքյանը, արժանապատիվ Տեր Արմաշ քհն Պողոսյանը, Կենտրոնի ղեկավար Ժորա 6Սնխչյանը: Շրջանավարտ սաները, ծնողները և Նինոծմինդայի մտավորականության ներկայացուցիչները երախտագիտության խոսքեր ուղղեցին Թեմակալ առաջնորդին և կենտրոնի տնօրինությանն ու մանկավարժական կոլեկտիվին՝ երեխաների գեղագիտական դաստիարակության ուղղությամբ ծավալած արգասաբեր գործունեության համար:
Ռաֆայել Ջավախ  կենտրոնում մեկնարկեցին ամառային արձակուրդի օրերը, սակայն այդ հանգիստը պայմանական է. մի քանի օրից աշխատանքը կսկսի Բակային ճամբարը, որը կընդգրկի 50-60 սաների և կտևի 21 օր:

В центре «Рафаэль Джавах» провели выпускной праздник PDF Печать E-mail
A117 июня 2018 года, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, Предводитель 1Епархии ААЦ в Грузии, присутствовал на воскресной Святой Литургии в церкви «Сурб Хач» г. Ахалкалаки. Литургию провел достопочтенный старший священник отец Егише Арутюнян. Святой отец выступил с проповедью перед местными верующими.
Во второй половине дня, Глава Епархии, в сопровождении духовного пастыря церкви «Сурб Хач» г. Ахалкалаки, достопочтенного отца Татева Марукяна, почтил своим присутствием выпускной вечер воспитанников центра «Рафаэль Джавах» 2города Ниноцминда, который находится под покровительством Епархии.3
Праздничное настроение витало не только среди учителей и учеников, но и среди всех присутствующих. 27 воспитанников прощались с любимой школой, и на их выпускном празднике присутствовали родители, хормейстеры, учителя, и представители интеллигенции. Хор 4центра, студия чтецов и танцевальный ансамбль подготовили замечательную концертную программу, выступая перед гостями с большим энтузиазмом и восторженностью.5
Все воспитанники центра выпускной группы в результате трехлетней учебы получили сертификаты. Со словами благословения, поздравления и пожеланиями в добрый путь выступил Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Также выпускников 6поздравили о. Татев Марукян, о. Армаш Погосян, руководитель центра Жора Снхчян. Выпускники центра, их родители и представители интеллигенции г. Ниноцминда, поблагодарили Главу Епархии и директорат центра, а также учительский коллектив за их продуктивную деятельность в деле эстетического воспитания учеников центра.
А в центре «Рафаэль Джвавах» стартовали летние каникулы, хотя это условный отдых, так как через несколько дней в Ниноцминда свои двери  откроет летний лагерь для 50-60 детей, отдых в котором продлится 21 день.