Արտեմ Կիրակոզովի հանգային մտքերի երեկոն PDF Տպել Էլ.փոստ
A12018 թվականի մայիսի 11-ին, Վիրահայոց թեմի «Հովհաննես Թումանյանի տուն» կենտրոնում կայացավ  անսովոր գրական երեկո, որը նախաձեռնել էր Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միության անդամ Արտեմ Գրիգորենցը (Կիրակոզով):  Նա հրավիրել էր հյուրերի, որպեսզի նրանց հետ միասին քննարկեր իր բանաստեղծությունները մինչև դրանք տպագրության ուղարկելը:
Իր ներածական խոսքում Արտեմ Գրիգորենցը հայտարարեց, որ իրեն բանաստեղծ չի համարում, սակայն երբեմն չի կարող թղթին չհանձնել բանաստեղծական այն տողերը, որ ակամայից ծնվում են հոգում: Եվ ահա այդպես ստեղծվել է  բանաստեղծությունների մի ամբողջ հատորյակ, որի հրատարակությունը ինքը մտադիր է նվիրել իր 70-ամյակին:
Ներկաների շրջանում էին հայ, ռուս և վրացական գրական մտքի փայլուն դեմքերը, ստեղծագործողներ, քննադատներ, ովքեր  միանշանակ ընդգծեցին հեղինակի որոշումը՝ լսելու և ընդունելով ընկերների խորհուրդները և ցուցումները ժողովածուն առավել լիարժեք ընթերցողին ներկայացնելու համար: 34033867
Ու միմյանց հաջորդաբար հնչեցին դահլիճում Արտեմ Գրիգորենցի բանաստեղծությունները, հանգավոր մտքերը  ռուսերեն, նաև հայերեն  և վրացերեն թաարգմանությունները, որոնք կատարել էին նրա գրչակից ընկերները: Ապագա ժողովածուի  նմուշները տարբեր լեզուներով հիանալի ասմունքով ներկայացրեցին թիվ 104 դպրոցի սաները, ովքեր  եկել էին գրադարանավարուհի Հասմիկ Անտոնյանի գլխավորությամբ:
Արտեմ Գրիգորենցը վառ անհատականություն է: Նախկինում ինժեներ-մեխանիկը, գիտական աշխատողը, արհեստավարժ երաժիշտը նաև շնորհալի արձակագիր է, ինքնուս դրամատուրգ:  Հավաքելով սիրողական թատրոնի խումբ, ինքնուրույն կերպով բեմադրեց երեք պիես, հերթում է նաև  չորրորդը: Նշենք, որ վերջերս Արտեմ Գրիգորենցը դարձավ «Վրացական էլիտա» հրատարակչական տան հայտարարած մրցույթի «Ոչսովորական աշխատանքների համար» անվանակարգի հաղթող:
Արտեմ Գրիգորենցի առաջին հրապարակումները հայտնվեցին 90-ական թվականների սկզբներին ռուսալեզու«Литературная Армения»(Գրական Հայաստան) ամսագրում, այնուհետև թարգմանությունները տպագրվեցին «Վերնատուն» տարեգրքի և «Կամուրջ» ալմանախի էջերում:
Գրական երեկոն ավարտվեց «Հովհաննես Թումանյանի տուն» կենտրոնի հոգևոր տեսուչ արժանապատիվ Տեր Կիրակոս քահանա Սիմոնյանի գնահատանքի խոսքով: Նա նշեց, որ եթե Վիլյամ Սարոյանը ապրելով Ամերիկայում, գրել է անգլերեն, սակայն նրա ստեղծագործությունների ոգին հայկական է: Այդպես է նաև Արտեմ Գրիգորենցի մոտ.  ապրելով Վրաստանում և ստեղծագործելով ռուսերեն, նա պահպանել է հայկական ոգին, որ այնպես լիաշունչ զգացվում է  նրա բոլոր ժանրի ստեղծագործություններում:
Ահա այսպիսին էր Արտեմ Գրիգորենց (Կիրակոզովի) ստեղծագործական երեկոն, արժևորված նրա ստեղծագործական, կազմակերպչական և  ռեժիսորական ունակություններով:

Вечер поэтических мыслей Артема Киракозова PDF Печать E-mail
A111 мая 2018 года в центре «Дом Ованеса Туманяна» Епархии ААЦ в Грузии состоялся необычный литературный вечер, который организовал член Союза армянских писателей Грузии «Вернатун»  Артем Григоренц (Киракозов). Он пригласил гостей, чтобы обсудить с ними свои стихи, прежде чем они будут напечатаны.
В своей вступительной речи А. Григоренц признался, что себя поэтом не считает, однако не может удержаться от перенесения на бумагу строк, которые рождаются в его душе. И вот так зародился однотомник его стихов, издание которого он хочет посвятить своему 70-летнему юбилею.
На вечере присутствовали армянские, русские и грузинские литературные деятели, критики, созидатели, которые, безусловно, поддержали решение автора – выслушать советы друзей и после принять решение об издании сборника стихов для широкого круга читателей.
В зале один за другим были слышны произведения Артема Григоренца на русском, армянском и грузинском языках в переводе его друзей по перу. Из будущего сборника, стихи на разных языках читали ученики Тбилисской армянской школы№104, которые на вечере присутствовали вместе с библиотекарем школы Асмиком Антонян.34033867
Артем Григоренц яркая личность. Бывший инженер-механик, научный сотрудник, профессиональный музыкант, прозаик и драматург-самоучка. Собрав труппу любительского театра, он поставил 3 пьесы, четвертая будет скоро представлена зрителю.
Следует отметить, что недавно Артем Григоренц стал победителем издательского дома «Грузинская элита», в номинации «за неординарную работу».
Первые издательские работы Артема Григоренца появились в 1990-ые годы в русскоязычном альманахе «Литературная Армения», затем его переводы печатались в альманахах «Вернатун» и «Камурдж».
Литературный вечер закончился благодарственной речью духовного смотрителя центра «Дом Ованеса Туманяна», достопочтенного о. Киракоса Симоняна, который отметил, что живя в далекой Америке, У. Сароян писал на английском языке, но в его произведениях присутствовал армянский дух. Так и у Артема Григоренца, живя в Грузии и творя на русском языке, А. Григоренц сохранил армянский дух, и это ощущается во всех его произведениях.
Таким был творческий вечер Артема Киракозова (Григоренца), где были оценены его творческие, организаторские и режиссерские навыки.