Ընդհանուր մկրտություն Սուրբ Ծննդյան և Ջրօրհնեքի տոնին PDF Տպել Էլ.փոստ
26855910Մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսի Սուրբ Ծննդյան և Ջրօրհնեքի հրաշափառ տոնը հանդիսավորությամբ նշվեց Քվեմո Քարթլիի տարածաշրջանի Շահումյան և Կարմիր գյուղերում:
2018 թվականի հունվարի 6-ին, Վիրահայոց թեմի Շահումյանի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում Սուրբ և Անմահ 26803612Պատարագ մատուցեց և Ջրօրհնեքի արարողություն կատարեց Վիրահայոց թեմի Քվեմո Քարթլիի տարածաշրջանի Մառնեուլի, Բոլնիսի և Թեթրիծղարոյի շրջանների հայության հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Հուսիկ քահանա Հարությունյանը:
Հընթացս Սուրբ Պատարագի, Պատարագիչը ներկաներին փոխանցեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի 26804023հայրակական օրհնությունը և շնորհավորանքները:
Այնուհետև Տեր Հուսիկ քահանան Սրբասուրբ մյուռոնով օրհնեց ջուրը, որը բաժանվեց ժողովրդին:
Երեկոյան ժամերգություն տեղի ունեցավ և ջրօրհնեքի արարողություն կատարվեց նաև Կարմիր գյուղի Սրբոց Ավետարանչաց մատուռում: Օրը հիրավի տոնական 26856836դարձավ գյուղի 1-3 դասարանցիների համար, ովքեր «անանուն բարերարի» կողմից ստացան ամանորյա նվերներ:
Սուրբ Ծննդյան և Ջրօրհնեքի օրը Վիրահայոց թեմի առաջնորդի նախաձեռնությամբ Շահումյան ավանում և Կարմիր գյուղում կազմակերպվեց ընդհանուր մկրտություն: Արժանապատիվ Տեր Հուսիկ քահանան Սուրբ մյուռոնով26857323 մկրտեց Քվեմո Քարթլիի երկու գյուղերի 40-ից ավելի տարբեր հասակի մարդու, ովքեր զգացին քրիստոնեական արարողակարգի պարգևած հոգևոր բերկրանքը և երջանկությունը:
Հավատացյալները իրենց երախտագիտությունն են հայտնում Վիրահայոց թեմի առաջնորդին՝ համայնքներն իր ուշադրության ներքո պահելու և հոգևոր հովվին՝ հոգևոր ծառայությունը մեծ նվիրումով իրականացնելու համար:

Общее крещение в праздник Богоявления и Рождества Иисуса Христа PDF Печать E-mail
26855910В сёлах Шаумян и Красное региона Квемо Картли торжественно отметили праздник Богоявления и Рождества Иисуса Христа.
6 января 2018 года, о. Усик Арутюнян, духовный 26803612пастырь армян в Марнеули, Болниси и Тетрицкаро региона Квемо Картли (Епархия ААЦ в Грузии), совершил Божественную литургию и провел церемонию освещения воды в церкви Сурб Аствацацин села Шаумян Епархии ААЦ в Грузии.
26804023В ходе Божественной Литургии, проводивший богослужение священник передал присутствующим отеческое благословение и поздравления предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна.
Затем о. Усик освятил воду Святым миром, которую позже раздали людям.26856836
В часовне Св. Евангелистов села Красное также прошла вечерняя служба и состоялась церемония освящения воды. День стал настоящим праздником для учеников 1-3 классов местной школы, которые получили новогодние подарки от «неизвестного мецената» .
По инициативе предводителя Епархии ААЦ в Грузии в праздник Богоявления и 26857323Рождества Иисуса Христа в поселке Шаумян и в селе Красное было организовано общее крещение. О. Усик Арутюнян совершил таинство Миропомазания более сорока человек разного возраста, которые испытали духовную радость и счастье от христианского обряда.
Верующие выражают свою благодарность предводителю Епархии ААЦ в Грузии за его внимание к общинам, а также духовному пастырю за его преданное служение.