Աննա Կալանդաձեի անվան մրցանակ թարգմանչուհի Մաղվալա Գեորկովա-Սահակյանին PDF Տպել Էլ.փոստ
A12017 թվականի դեկտեմբերի 16-ին, Վիրահայոց թեմի «Հովհաննես Թումանյանի տուն» գիտա- մշակութային կենտրոնում ասես թումանյանական «Վերնատան» հերթական հանդիպումն էր. քանզի այս հարկի տակ հավաքվել էին հայ և վրացի գրողներ, թարգմանիչներ, համայնքային գործիչներ: Հանդիպումը նվիրված էր հայերենից վրացերենի և վրացերենից-հայերենի վաստակաշատ թարգմանիչ և ստեղծագործող Մաղվալա Գեորկովա-Սահակյանի ծննդյան 75-ամյակին և «Աննա Կալանդաձե» մրցանակի շնորհման արարողությանը:
Հանդիպումը նախաձեռնել էր Վրաստանի գրողների միությունը, «Հովհաննես Թումանյանի տուն» կենտրոնի հետ միասին: Միջոցառմանը ներկա էր Երևանից այս առիթով ժամանած հոբելյարը:DSC02859
Վրաստանում ծնված և մեծացած, Թբիլիսիի պետական համալսարանում բանասերի մասնագիտություն ստացած, Մաղվալա Գեորկովա-Սահակյանը 1968 թվականից հաստատվում է Երևանում և նվիրվում թարգմանչական աշխատանքին: Նրա գրչին են պատկանում հայ և վրաց դասական և ժամանակակից գրողների ստեղծագործությունների, Լևոն Անանյանի «Վայրի կակաչ», Ճաբուա Ամիրեջիբիի «Դաթա Թութաշխիա» վեպերի թարգմանությունները:
Վիրահայոց թեմի «Հովհաննես Թումանյանի տուն» գիտա-մշակութային կենտրոնի ղեկավար Գիսանե Հովսեփյանը ողջունելով հյուրերին, ներկայացրեց կենտրոնի ձեռք բերման պատմությունը և արձանագրեց նորաստեղծ Թումանյանի տան առաքելությունը:
IMG 8230Միջոցառումը վարեց Վրաստանի գրողների միության նախագահ, «Ցիսկարի» ամսագրի խմբագիր Բաղաթեր Արաբուլին: Վերջինս անդրադարձ կատարելով Մաղվալա Գեորկովա-Սահակյանի թարգմանչական և ստեղծագործական գործունեությանը, շնորհավորեց հոբելյանի կապակցությամբ, անվանեց նրան վրաց մշակույթի դեսպան և թարգմանչական արգասաբեր գործունեության համար փոխանցեց Վրաստանի գրողների միության հեղինակավոր մրցանակը:
Գրականության նվիրյալի, Հայաստանի գրողների միության և Վրաստանի գրողների միության անդամի համար սա առաջին մրցանակը չէր: Նա արժանացել է Վրաստանի գրողների միության Մաչաբելիի անվան մրցանակի, Հայաստանի գրողների միության և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի «Կանթեղ» մրցանակի, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության ոսկե մեդալի և այլ մրցանակների ու պարգևների:
Վաստակաշատ թարգմանչուհուն ծննդյան 75-ամյակի և բարձր մրցանակի առիթով շնորհավորեցին, մանրակրկիտ, արհեստավարժ և բարձրարժեք թարգմանությունների համար գնահատանքի խոսքեր ասացին բանաստեղծ-թարգմանիչ Գիվի Շահնազարը, հասարակական ակտիվ գործիչ Գուլիկո Զումբաձեն, գրող Բադրի Քութաթելաձեն, «Վրաստան» թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանը, Վրաստանի երիտասարդ ստեղծագործողների հիմնադրամի նախագահ Մաղվալա Գոնաշվիլին, գրականագետ Արտեմ Կիրակոզովը ևDSC02870 ուրիշներ:
«Ռուսթավելի» ընկերության նախագահ Բադրի Շեմոքմեդելին երկու ժողովուրդների մշակութային կապերը կամրջող թարգմանչուհուն հանձնեց ընկերության պատվավոր անդամի գրքույկ:
Վրաստանում ՀՀ դեսպանության անունից թարգմանիչ-գրողին նորանոր վերելքներ մաղթեց Վրաստանում ՀՀ դեսպանության առաջին քարտուղար Արթուր Սարգսյանը:
Երկու հայրենիքի զավակ, երկու ժողովուրդների դուստր Մաղվալա Գեորկովա-Սահակյանը շնորհակալություն հայտնեց շնորհավորանքի և բարեմաղթանքների համար, նշեց, որ ինքը ն շարունակում է իր գործունեությունը, 28 գրքի թարգմանության հեղինակ է և պատրաստ ունի 11 գիրք:
Միջոցառումն ամփոփեց Վիրահայոց թեմի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Վիրապ քահանա Ղազարյանը: DSC02867Արժանապատիվ Տեր Հայրը փոխանցեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի օրհնությունը և բարեմաղթանքը: Հիշելով Մեծն Թումանյանի խոսքերը թարգմանության մասին, Տեր Վիրապը կարևորեց թարգմանության դերն ու նշանակությունը մարդկանց, ժողովուրդներին, երկրներին մերձեցնելու գործում և թարգմանչուհուն նորանոր հաջողություններ մաղթեց այդ հույժ կարևոր գործունեության մեջ:
Մաղվալա Գեորկովա-Սահակյանը «Հովհաննես Թումանյանի տուն» կենտրոնին նվիրեց իր գրադարանից բերած «Վերնատան» անդամների կազմով նկարը:

Переводчица Маквала Георкова-Саакян стала лауреатом премии имени Анны Каландадзе PDF Печать E-mail
A116 декабря 2017 года, в Научно-культурном центре «Дом Ованеса Туманяна» словно проходила очередная встреча туманяновского «Вернатуна»: под этой крышей собрались армянские и грузинские писатели, переводчики, деятели общины. Встреча была приурочена к 75-летию со дня рождения заслуженной переводчицы (с армянского на грузинский и с грузинского на армянский) и творческой личности Маквалы Георковой-Саакян, в ходе которой прошла церемония вручения литературной премии имени Анны Каландадзе.
Инициатором встречи выступил Союз писателей Грузии, совместно с центром «Дом Ованеса Туманяна». На мероприятии присутствовала юбиляр, которая приехала по этому случаю из Еревана.DSC02859
Маквала Георкова-Саакян родилась и выросла в Грузии, окончила филологический факультет Тбилисского государственного университета, а в 1968 году поселилась в Ереване и посвятила себя переводческой деятельности. Её перу принадлежат переводы произведений классиков и современных армянских и грузинских писателей, романов «Дикий мак» Левона Ананяна и «Дата Туташхия» Чабуа Амиреджиби.
Руководитель Научно-культурного центра «Дом Ованеса Туманяна» Гисанэ Овсепян поприветствовала гостей, представила историю приобретения центра и рассказала о миссии новосозданного дома Туманяна.
Ведущим мероприятия был председатель Союза писателей Грузии, редактор журнала IMG 8230«Цискари» Багатер Арабули. Он затронул переводческую и творческую деятельность Маквалы Георковой-Саакян, поздравил её с юбилеем, назвал её послом грузинской культуры и за плодотворную переводческую деятельность вручил ей авторитетную награду Союза писателей Грузии.
Это не первая награда преданного литературе члена Союза писателей Армении и Союза писателей Грузии. Она удостоена звания лауреата премии имени Иване Мачабели Союза писателей Грузии, стала лауреатом премии Первопрестольного Святого Эчмиадзина и Союза писателей Армении "Кантех" , была награждена высшей наградой Министерства образования и науки РА – золотой медалью, и другими премиями и наградами.
Поэт и переводчик Гиви Шахназари, активный общественный деятель Гулико Зумбадзе, писатель Бадри Кутателадзе, редактор газеты «Врастан» («Грузия») Ван Байбуртян, председатель Фонда молодых творцов Грузии Маквала Гонашвили, журналист Артём Киракозов и другие поздравили заслуженную переводчицу с юбилеем 75 лет и с вручением высокой награды, высоко оценив точные до мелочей, профессиональные и ценные переводы.DSC02870
Руководитель Общества Шота Руставели Давид Шемокмедели вручил переводчице, развивающей культурные связи между двумя народами, книжку почетного члена Общества.
От имени посольства РА в Грузии, первый секретарь посольства РА в Грузии Артур Саркисян пожелал переводчице и писательнице новых достижений.
Чадо двух стран, дочь двух народов Маквала Георкова-Саакян выразила благодарность за поздравления и добрые пожелания, отметила, что она продолжит свою деятельность, она является автором 28 книг и у нее еще подготовлено 11 книг.
Духовный пастырь церкви Сурб Эчмиадзин Епархии ААЦ в Грузии, о. Вирап Казарян подвел итоги мероприятия. О. Вирап передал благословение и добрые пожелания DSC02867предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна. Вспомнив слова Великого Туманяна о переводе, о. Вирап подчеркнул роль и значение переводов в сближении людей, народов и стран, и пожелал переводчице дальнейших успехов в этой крайне важной деятельности.
Маквала Георкова-Саакян подарила центру «Дом Ованеса Туманяна» привезенный из ее библиотеки портрет, на котором изображены члены «Вернатуна».