| Վիրահայոց թեմի առաջնորդը մասնակցեց Վրաց Ուղղափառ Եկեղեցու ավտոկեֆալության վերականգնման 100-ամյակի հանդիսությանը |
2017 թվականի մարտի 24-ին, Վրաստանի խորհրդարանում բացվեց Վրաստանի Ուղղափառ Եկեղեցու ավտոկեֆալության վերականգնման 100-ամյակին նվիրված կոնֆերանս, որին ներկա էին երկրի առաջին դեմքերը, օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների և դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչները, Սինոդի անդամները և այլ կրոնական համայնքների ղեկավարներ: Կոնֆերանսին հրավիրված էր նաև Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Կոնֆերանսում Վրաստանի անկախության և ազատության համար պայքարում Վրաց Ուղղափառ Եկեղեցու դերի մասին ելույթ ունեցան և պանծալի հոբելյանը շնորհավորեցին Վրաստանի խորհրդարան նախագահ Իրակլի Կոբախիձեն, Վրաստանի նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլին և Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլին: Բանախոսների ելույթներից հետո ներկաները դիտեցին Վրաստանի Ուղղափառ Եկեղեցու ավտոկեֆալության վերականգնման 100-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը, որը կազմակերպել էր խորհրդարանի ազգային գրադարանը: Վիրահայոց թեմի առաջնորդը, միջոցառման ավարտին, մոտեցավ Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարք Սրբազնագույն և Երանաշնորհ Իլիա Երկրորդին և հանուն Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի, շնորհավորեց Վրաց Եկեղեցու ավտոկեֆալության 100-ամյա հոբելյանի առիթով և Վրաց Պատրիարքին մաղթեց առողջություն և գահակալության արևշատ օրեր: |

| Предводитель Епархии ААЦ в Грузии принял участие в торжестве по случаю 100-летия восстановления автокефалии Грузинской Православной Церкви |
24 марта 2017 года, в парламенте Грузии открылась конференция, посвященная 100-летию восстановления автокефалии Грузинской Православной Церкви, в которой приняли участие первые лица страны, представители органов законодательной и исполнительной власти, представители дипломатического корпуса, члены Синода, лидеры религиозных общин. На конференцию был приглашен предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. В своих выступлениях на конференции, председатель парламента Грузии Ираклий Кобахидзе, президент Грузии Георгий Маргвелашвили и премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили отметили роль Грузинской Православной Церкви в борьбе за независимость Грузии и поздравили со славным юбилеем. После выступлений докладчиков присутствующие посмотрели выставку, посвященную 100-летию восстановления автокефалии Грузинской Православной Церкви, которая была организована в Национальной библиотеке парламента Грузии. Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, по завершении мероприятия, подошел к Его Святейшеству, Католикос-Патриарху всея Грузии Илии II, и от имени Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина Второго, поздравил Грузинскую Церковь со 100-летием восстановления автокефалии и пожелал Патриарху всея Грузии здоровья и долгих лет пребывания на патриаршем престоле. |