Թբիլիսահայ երիտասարդները մասնակցեցին Ջինիշյան հիմնադրամի դասընթացներին PDF Տպել Էլ.փոստ
A12018 թվականի հուլիսի 22-ից 25-ը Վիրահայոց թեմի երիտասարդական բաժնի չորս ակտիվիստներ ՀՀ Աղվերանի հանգստավայրում մասնակցեցին Ջինիշյան հիշատակի հիմնադրամի կազմակերպած քաղաքացիական դասընթացներին: Հիմնադրամի նպատակն է սույն դասընթացների  միջոցով օգնել երիտասարդներին իրենց մտահղացումները տարբեր նախագծերի և ծրագրերի տեսքով արտահայտելու գործում  և աջակցություն ցուցաբերել դրանցից լավագույնների իրականացմանը:
Դասընթացին մասնակցում էին  Երևանի,  Վանաձորի, Գորիսի, Թբիլիսիի երիտասարդական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները: Վիրահայոց թեմի երիտասարդական կազմակերպությունը ներկայացնում էին թեմի երիտասարդական բաժնի ակտիվ անդամներ Էմիլ Սարգսյանը, Ստեփան Էվաջյանը, Ռոզիտա Գամբարովան և  Աննա Միսկարյանը: Վերջիններս հանդես եկան 1 2իրենց առաջարկություններով, որոնք վերաբերում էին Թբիլիսիի Վերեի գերեզմանատան և Հայ գրողների և հասարակական գործիչների Խոջիվանքի պանթեոնի բարեկարգման աշխատանքներին, որ պարբերաբար իրականացվում է երիտասարդ կամավորական ջոկատների կողմից: Վիրահայ երիտասարդները բարձրացրեցին  նաև սահմանամերձ գյուղերում ընդհանրական մկրտություններ իրականացնելու հարցը և այն ակտիվացնելու խնդիրը, որը հիմնադրամի ղեկավարների կողմից արժանացավ հավանության և դարձավ  քննարկման ենթակա:
Դասընթացի մասնակիցները նաև լսեցին հայ մշակութային արժեքների պահպանության և զարգացման, հայապահպանության  հարցերին վերաբերող դասախոսություններ:
Դասընթացի ուղեկից  նպատակն էր խաղ-մրցույթների միջոցով ծանոթացնել և  մտերմացնել տարբեր վայրերից ժամանած երիտասարդներին միմյանց հետ, ինչը կնպաստի հետագա համագործակցության զարգացմանը և խորացմանը:

Армянская молодежь г. Тбилиси приняла участие в курсах фонда Джинишяна PDF Печать E-mail
A1С 22 по 25 июля 2018 года, 4 активиста отдела по делам молодежи Епархии ААЦ в Грузии, на курорте Агверан Республики Армения, принимали участие в гражданских курсах, организованных фондом памяти Джинишяна. Цель фонда с помощью таких курсов помочь молодым выявить свои идеи посредством разных проектов и программ, а также помочь им в осуществлении наилучших проектов.
В курсах принимали участие представители молодежных организаций из Еревана, Ванадзора, Гориса и Тбилиси. Представителями Епархии ААЦ в Грузии были активисты отдела по делам молодежи Эмиль Саргсян, Степан Эваджян, Розита Гамбарова и Анна Мискарян, которые предстали со своими предложениями по вопросам, 1 2касающимся кладбища Вере г. Тбилиси и благоустройства Пантеона армянских писателей и общественных деятелей. Работы по благоустройству периодически осуществляются отрядом молодых добровольцев. Армянская молодежь из Грузии также подняла вопрос о всеобщем крещении армян в приграничных селах и о проблеме активации этого вопроса. Предложение было одобрено руководителями фонда и стало темой обсуждения.
Участники курсов слушали лекции о сохранении и развитии армянских культурных ценностей, а также коснулись вопросов патриотизма и сохранения армянского духа.
Целью данных курсов было с помощью игр-соревнований ознакомить и сплотить армянскую молодежь, прибывшую из разных мест, что в дальнейшем будет способствовать развитию и углублению их сотрудничества.