«Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի ուսուցչական երգչախումբը երգեց Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում PDF Տպել Էլ.փոստ
bleyan
Ընթացիկ տարվա մարտի 25-28-ը Թբիլիսիում հյուրընկալվեց «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի աշակերտների, ուսուցիչների, ծնողների խումբը՝ տնօրեն Աշոտ Բլեյանի գլխավորությամբ: Կրթահամալիրը համագործակցության կապեր ունի Թբիլիսիի հանրակրթական դպրոցների հետ, որն ամրապնդվում է փոխադարձ այցելություններով և սերունդների միջև հարաբերությունների և բարեկամական կապերի հաստատմամբ: Այս անգամ սեբաստացիները Թբիլիսիի էին ժամանել Վրաստանի ուսուցիչների ազատ արհմիության Թբիլիսիի Գլդանի կազմակերպության պատասխան հրավերով:
Հյուրընկալության օրերին «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի «Սեբաստացիներ» ուսուցչական երգչախումբը Թբիլիսիի գյուղատնտեսական համալսարանի դահլիճում հանդես եկավ հայ հոգևոր և ժամանակակից երգերի համերգով, որին միացավ նաև համալսարանի ազգագրական երգչախումբը:
Կրթահամալիրի ներկայացուցիչների մոտ բարի ավանդույթ է դարձել Վրաստան ժամանելիս՝ անպայման այցելել Հայոց Եկեղեցի: Ավանդույթը չխախտվեց նաև այս անգամ: Մարտի 28-ին, «Սեբաստացիներ» ուսուցչական երգչախումբը ՝ գեղարվեստական ղեկավար, ՀՀ արվեստի վաստավոր գործիչ Հարություն Թոփիկյանի գլխավորությամբ, Թբիլիսիի հինավուրց Սուրբ Էջմիածին տաճարի կամարների ներքո ի պատիվ հավատացյալների, Վիրահայոց թեմի մայրենիի ուսուցման մեկօրյա դպրոցների և նախակրթարանի սաների ու նրանց ծնողների մատուցեց հոգևոր երգերի հրաշալի համերգ:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանն իր օրհնությունը բաշխեց Մայր հայրենիքից ժամանած կրթության համակարգի նվիրյալներին և բարձր գնահատեց հայ մշակույթի զարգացման և տարածման գործում «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի մեծ աշխատանքը:
Այնուհետև Վիրահայոց թեմի առաջնորդի հետ հյուրերը եղան «Հայարտուն» կենտրոնում: «Սեբաստացի» կրթահամալիրի տնօրեն Աշոտ Բլեյանը Վիրահայոց թեմի մայրենիի ուսուցման մեկօրյա դպրոցների աշակերտներին և ուսուցիչներին հրավիրեց քաղաքամայր Երևան՝ մայր հայրենիք այցելելու և նրա պատմական ու մշակույթային արժեքներին ծանոթանալու նպատակով:
«Մխիթար Սեբաստացի» կրթական համալիրի տնօրենը շնորհակալություն հայտնեց Թեմակալ առաջնորդին և «Հայարտուն» կենտրոնի աշխատակազմին ջերմ ընդունելության համար և Վիրահայոց թեմի կրթական բաժնի ուսուցիչներին փորձի փոխանակման և վարպետության դասերի հրավիրեց Մխիթար Սեբաստացի կրթական համալիր:

Педагогический хор образовательного комплекса имени Мхитара Себастаци спел в церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси PDF Печать E-mail
bleyan
25-28 марта 2015 года, в Тбилиси гостила группа учеников, педагогов и родителей образовательного комплекса имени Мхитара Себастаци под руководством директора Ашота Блеяна. Образовательный комплекс сотрудничает с общеобразовательными школами г. Тбилиси, что подкрепляется взаимными визитами, развитием отношений и установлением дружественных связей между поколениями. На этот раз представители образовательного комплекса имени Мхитара Себастаци прибыли в Тбилиси по ответному приглашению тбилисской глданской организации Свободного профсоюза педагогов Грузии.
В дни визита педагогический хор «Себастацинер» образовательного комплекса имени Мхитара Себастаци выступил в зале Тбилисского сельскохозяйственного института с концертом, исполнив армянские духовные и современные песни, к которому также присоединился народный хор института.
У представителей образовательного комплекса сложилась добрая традиция, приезжая в Грузию, обязательно посещать армянскую церковь. И на этот раз традиция не была нарушена. 28 марта, педагогический хор «Себастацинер» во главе с художественным руководителем, заслуженным деятелем искусств РА Арутюном Топикяном, под сводами старой церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси, в честь прихожан, воспитанников детского сада и однодневных школ изучения армянского языка Епархии ААЦ в Грузии и их родителей дал великолепный концерт духовных песен.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян благословил приехавших из Армении преданных тружеников системы образования и дал высокую оценку большой работе образовательного комплекса имени Мхитара Себастаци в деле развития и распространения армянской культуры.
После этого гости в сопровождении предводителя Епархии ААЦ в Грузии посетили центр «Айартун». Директор образовательного комплекса имени Мхитара Себастаци, пригласил педагогов и учеников однодневных школ изучения армянского языка в столицу Армении с целью приобщения к историческим и культурным ценностям родины.
Ашот Блеян поблагодарил предводителя Епархии и сотрудников центра «Айартун» за теплый прием и пригласил педагогов образовательного отдела Епархии ААЦ в Грузии для обмена опытом на курсы повышения квалификации в образовательный комплекс имени Мхитара Себастаци.