«Գիտակների ակումբի» «Բրեյն-ռինգ-2014» մրցաշարի եզրափակիչ հանդիպումը PDF Տպել Էլ.փոստ
Բրեյնռինգյան ոճով կրկին ձևավորված Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում կայացավ մրցաշարի եզրափակիչ հանդիպումը: Շուրջ երեք ամիս շարունակվող և գրեթե ամեն շաբաթ օր ընթացող հանդիպումը նորանոր թիմեր էր ներգրավում իր շուրջը: Տրամաբանական մտածելակերպի և հետևողական դատողության վրա հիմնված վեց ընդհանուր և նույնքան էլ հայոց լեզվի, պատմության և մշակույթի վերաբերյալ հարցերը, որ այնքան ուշադիր որոնում և մրցակիցներին ներկայացնում էր միջոցառման նախաձեռնող և կազմակերպիչ Արտակ Այվազյանը, կոչված էր բացահայտել մասնակիցների գիտելիքների խորությունը և լրացնել ներկաների իմացածը:
Մրցույթին մասնակցեցին ինչպես Թբիլիսիի տարբեր կազմակերպություններ ներկայացնող թիմերը, այնպես էլ Բաթումիից հատուկ ժամանած «Մեր ապագան» երիտասարդական կազմակերպության գիտակների խումբը: Եվ ահա 2015 թվականի հունվարի 22-ին մրցաշարի եզրափակիչում հանդիպեցին «Նորաշեն» երիտասարդների և «Մատյան գունդ» ավագների թիմերը:
Մրցույթը սկզբնական փուլում, որտեղ ընդգրկված էին տարբեր թեմաներով ընդհանուր հարցեր, ընթանում էր Հայկ Սահակյանցի գլխավորած «Նորաշեն» թիմի առավելությամբ: Սակայն, երբ հերթը հասավ հայագիտությանը վերաբերող հարցերին, աստիճանաբար իր դիրքերը ամրապնդեց Կարեն Հովհաննիսյանի գլխավորած «Մատյան գունդը», աչքի ընկնելով հայոց պատմության նկատմամբ ունեցած մեծ հետաքրքրությամբ և հարցերի նկատմամբ ցուցաբերած տրամաբանական ճիշտ մոտեցմամբ:
Շիկացած և համառ պայքարից հետո խաղն ավարտվեց ոչ-ոքի: Մրցատյանի որոշմամբ մտցվեցին լրացուցիչ ժամանակ և հարցեր, արդյունքում հանդիպումն ավարտվեց 5:4 հաշվով՝ հօգուտ «Մատյան գնդի»:
Մրցատյանի նախագահ, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանը շնորհավորեց հաղթող թիմին, շնորհակալության խոսքեր ուղղեց Արտակ Այվազյանին՝ մրցաշարը կազմակերպելու , հետաքրքիր և բովանդակալից հարցեր ընտրելու համար և «Հայարտան» կողմից թիմերի անդամներին բաժանեց նվերներ:
Այնուհետև «Գիտակների ակումբի» անդամ Կարեն Հովհաննիսյանը մրցույթի գավաթը փոխանցեց «Մատյան գունդ» թիմին: Միաձայն որոշվեց «Գիտակների ակումբի» մրցույթները դարձնել շարունակական:

Финал серии игр Клуба знатоков «Брейн-ринг-2014» PDF Печать E-mail
Атмосфера брейн-ринга вновь воцарилась в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, где состоялся финал серии игр. В течение трех месяцев почти каждую субботу проходили встречи с участием разных команд. Шесть вопросов на общую тематику и столько же по армянскому языку, культуре и истории, основанные на логическом мышлении и последовательном суждении, которые так внимательно подбирал и представлял конкурсантам инициатор мероприятия и организатор Артак Айвазян, помогали выявить глубину знаний участников и дополнить познания присутствующих.
финал серии игр. В течение трех месяцев почти каждую субботу проходили встречи с участием разных команд. Шесть вопросов на общую тематику и столько же по армянскому языку, культуре и истории, основанные на логическом мышлении и последовательном суждении, которые так внимательно подбирал и представлял конкурсантам инициатор мероприятия и организатор Артак Айвазян, помогали выявить глубину знаний участников и дополнить познания присутствующих.
В соревновании приняли участие как команды, представляющие разные тбилисские организации, так и специально приехавшая из г. Батуми команда знатоков молодежной организации «Наше будущее». И вот 22 января 2015 года в финале серии игр встретились молодежная команда «Норашен» и команда старшего поколения «Матьян гунд».
На начальном этапе соревнования, где были заданы вопросы на разную тематику, лидировала команда «Норашен» под руководством Айка Саакянца. Однако, когда очередь дошла до вопросов по арменоведению, постепенно закрепила свои позиции «Матьян гунд» под руководством Карена Ованесяна, выделяясь большим интересом к армянской истории и верным логическим подходом.
После напряженной и упорной борьбы игра закончилась вничью. По решению комиссии было введено дополнительное время, в итоге встреча завершилась со счетом 5:4 в пользу «Матьян гунд».
Председатель комиссии, руководитель центра «Айртун» при Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян поздравил победившую команду и высоко оценил вклад Артака Айвазяна в организацию серии игр, а также поблагодарил за подбор интересных и содержательных вопросов. Затем от имени «Айартун» участникам двух команд раздал подарки.
После этого член Клуба знатоков Сурен Арутюнян вручил кубок команде «Матьян гунд». Было принято единодушное решение соревнования Клуба знатоков сделать регулярными.