Կրոնական խորհրդի անդամների հանդիպում կայացավ Վիրահայոց թեմի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու նստավայրում PDF Տպել Էլ.փոստ
IMGP0022
Ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի 16-ին, Վիրահայոց թեմի առաջնորդի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու նստավայրում հանդիպում կայացավ քրիստոնեական եկեղեցիների առաջնորդների խորհրդի անդամների միջև: Հանդիպմանը մասնակցում էին Անդրկովկասի լատինական կաթոլիկների առաքելական վարչության առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Ջուզեպպե արքեպիսկոպոս Պազոտտոն, Վրաստանում Ավետարանական-Բապտիստական Եկեղեցու եպիսկոպոս, Գերաշնորհ Մերաբ եպիսկոպոս Գափրինդաշվիլին,Վրաստանում Ավետարանական-լյութերական Եկեղեցու առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Հանս-Իոիահիմ եպիսկոպոս Կիդերլենը և Հայ Առաքելական Ուղղափառ Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:
Քննարկվեցին կրոնական համայնքներին հուզող խնդիրները, անդրադարձ կատարվեց ՄԱԿ-ի և Եվրախորհրդարանի կողմից Վրաստանի համար ընդունած բանաձևերին, ինչպես նաև Վրաստանի Կրոնական հարցերով պետական գործակալության հետ աշխատանքներին:
Հանդիպմանը Վիրահայոց Թեմի կողմից քույր եկեղեցիներին առաջարկ արվեց համատեղ կազմակերպել հոգևոր երաժշտության երեկոներ՝ նվիրված Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Առաջարկը կրոնական խորհրդի անդամների կողմից ընդունվեց պատրաստակամությամբ:
Կրոնական համայնքների առաջնորդները որոշեցին շարունակել համատեղ գործունեությունը միասնական հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջը:
Հանդիպմանը ներկա էին Լևոն Իսախանյանը, Միլենա Օգանեզովան և կրոնական խորհրդի անդամներին ուղեկցող Նինա Այվազովան և Ալբինա Զոտովան:

В резиденции Епархии ААЦ в Грузии при церкви Сурб Эчмиадзин состоялась встреча членов религиозного совета PDF Печать E-mail
IMGP0022
16 октября текущего года, в резиденции главы Епархии ААЦ в Грузии при церкви Сурб Эчмиадзин состоялась встреча между членами совета лидеров христианских церквей. Во встрече приняли участие Его Преосвященство Епископ Джузеппе Пазотто, апостольский администратор Римско-Католической Церкви в Закавказье, Его Преосвященство Епископ Мераб Гаприндашвили, глава Евангелическо-Баптистской Церкви в Грузии, Его Преосвященство Епископ Ганс Йоахим Кидерлен, глава Евангелическо-Лютеранской Церкви в Грузии и Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, глава Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии.
Были обсуждены проблемы, беспокоящие религиозные общины, затронуты принятые по Грузии резолюции ООН и Европейского парламента, а также работы с Государственным агентством по вопросам религии в Грузии.
На встрече глава Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии высказала предложение церквам-сестрам организовать совместные вечера духовной музыки, посвященные 100-летию Геноцида армян. Члены религиозного совета с готовностью приняли предложение.
Предводители религиозных общин решили продолжить совместную деятельность в вопросах, представляющих общие интересы.
На встрече присутствовали Левон Исаханян, Милена Оганезова и сопровождающие членов религиозного совета Нина Айвазова и Альбина Зотова.