Աշխարհահռչակ գիտնականներ Օրբելի եղբայրների հուշ-երեկոն Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում PDF Տպել Էլ.փոստ
orbeli
Հիրավի, աշխարհում երևի թե սակավաթիվ են այն ընտանիքները, որտեղ ծնված ու դաստիարակված զավակները գիտության տարբեր բնագառներում դարձել են իրավամբ հռչակավոր: Դրանցից մեկն է Օրբելիների ընտանիքը՝ Ռուբեն, Լևոն և Հովսեփ որդիներով: Նախկին Թբիլիսիի Սոլոլակ թաղամասի բնակիչներ Աբգար Օրբելի և Վարվառա Արղության-Երկայնաբազուկների ընտանիքում ծնված և դաստիարակված, այնուհետև Սանկտ-Պետերբուրգում մասնագիտական կրթություն ստացած և հաստատված աշխարհահռչակ գիտնականների կյանքի և գործունեության լուսաբանմանն էր նվիրված ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի 4-ին Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում կայացած Օրբելի եղբայրների եզակի՝ Ծաղկաձորի տուն թանգարանի տնօրեն Մարինե Բունիաթյանի և ավագ գիտաշխատող Գերասիմ Մկրտչյանի հետ թբիլիսահայ հասարակայնության ներկայացուցիչների հանդիպումը:
Օրբելի երեք եղբայրներն էլ սկզբնական կրթությունը ստացել են Թբիլիսիում, ավարտելով տեղի թիվ երեք գիմնազիան և իրենց անվանել են իսկական թբիլիսեցիներ: Տասնամյակներ շարունակ աշխատելով տուն-թանգարանի ստեղծման և հարստացման ուղղությամբ, հիմնադիրները իրենց պարտքն են համարել ուսումնասիրել Օրբելի եղբայրների կյանքի թբիլիսյան տարիները և թբիլիսահայությանը անձամբ ներկայացնել 20-րդ դարի մեծագույն ֆիզիոլոգներից մեկի՝ Լևոնի, ստորջրյա հնագիտության հիմնադիր Ռուբենի և մեծ արևելագետ, հնագետ, աղբյուրագետ Հովսեփի գիտական ծառությունները, պատմել եղբայրների մտքի և երևակայական աշխարհի մասին, ի ցույց հանելով նրանց գիտական գործունեությունը, ազգային նվիրվածությունը և մարդկային բարությունը:
Իրենց գործունեությունը նվիրելով գիտնական եղբայրների մեծության վերհանմանը, թանգարանային նյութերի պեղմանը, հայտնաբերմանը, պահպանման և հանրությանը ներկայացնելու նվիրական գործին, Բունիաթյան-Մկրտչյան ամուսինները 35 տարիների ընթացքում մեկ առ մեկ հավաքագրել ու 300 հազարի են հասցրել Օրբելի եղբայրների անձնական նյութերը, քայլ առ քայլ ուսումնասիրել ու ամրագրել գիտական աշխատանքների պատճեները, նամակները, հուշերը, այսօր արդեն տուն-թանգարանը դարձնելով մեմորիալ և գիտա-հետազոտաական բաժիններով հաստատություն:
Հետաքրքիր և բովանդակալից ելույթները ուղեկցվեցին «Օրբելի եղբայրների թանգարան» և «Օրբելիների կոդ» ֆիլմերի ցուցադրությամբ՝ նորովի ներկայացնելով Ռուբեն, Լևոն և Հովսեփ Օրբելի եղբայրների մեծությունը և անջնջելի հետքը համաշխարհային գիտության մեջ:

Вечер памяти всемирно известных ученых - братьев Орбели в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
orbeli
Поистине, в мире не так уж много семей, в которых рожденные и воспитанные все дети стали действительно известными в разных сферах науки. Семья Рубена, Левона и Иосифа Орбели – одна из них. 4-го октября текущего года, в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялась встреча представителей тбилисской армянской общественности с Марине Буниатян, директором единственного дома-музея братьев Орбели в г.Цахкадзор, и старшим научным сотрудником данного музея Герасимом Мкртчяном. Встреча была посвящена освещению жизни и деятельности знаменитых ученых, которые родились и были воспитаны в семье Абгара Орбели и Варвары Аргутинской-Долгоруковой, ранее проживающих в тбилисском районе Сололаки, а после получили профессиональное образование и поселились в Санкт-Петербурге.
Братья Орбели начальное образование получили в Тбилиси, окончив местную 3-юю гимназию, и называли себя истинными тбилиссцами. Десятилетиями работая над созданием и обогащением дома-музея, основатели посчитали своим долгом изучить годы проживания братьев Орбели в Тбилиси и лично представить тбилисским армянам научные заслуги одного из величайших физиологов 20-го века – Левона, основоположника подводной археологии - Рубена, и крупного востоковеда, археолога и специалиста по историческим источникам – Иосифа, рассказать о мыслях и мировоззрении братьев, отображая их научную деятельность, преданное служение нации и беспредельность человеческой доброты.
Посвятив свою деятельность выявлению величия братьев-ученых, поискам, обнаружению, сохранению и представлению общественности материалов музея, супруги Буниатян-Мкртчян в течение 35-ти лет по крупицам собирали более 300 тысяч вещей братьев Орбели, шаг за шагом изучали и фиксировали рукописи научных работ, письма, воспоминания, превратив на сегодня дом-музей в мемориал и учреждение с научно-исследовательскими отделами.
После интересных и содержательных выступлений последовал показ фильмов «Музей братьев Орбели» и «Код Орбели», которые по-новому представили величие братьев - Рубена, Левона и Иосифа Орбели, оставивших неизгладимый след в мировой науке.