Հանդիպում բեյրութահայ ազգային, գրական, հասարակական գործիչների հետ PDF Տպել Էլ.փոստ
«Կամուրջ» գրական-մշակութային հասարակական կազմակերպության (նախագահ՝ Անահիտ Բոստանջյան) նախաձեռնությամբ, «Հանդիպում սփյուռքահայ գործիչների հետ» շարքից, ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 14-ին ,Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում, կայացավ հանդիպում բեյրութահայ հայտնի ազգային և գրական – հասարակական գործիչներ Ժիրայր Դանիելյանի, Սարգիս Կիրակոսյանի և Համբիկ Մարտիրոսյանի հետ:
Բարի գալուստի խոսքերով ողջունելով պատվարժան հյուրերին, Վիրահայոց թեմի մշակույթի բաժնի տնօրեն, «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանը որպես գեղեցիկ հուշ նվիրեց «Հայարտուն» կենտրոնի աջակցությամբ հրատարակված գրքեր:
Բանաստեղծ, թարգմանիչ Անահիտ Բոստանջյանը հանդիպման մասնակիցներին ներկայացրեց «Կամար» թերթի խմբագիր Ժիրայր Դանիելյանի, «Ազդակ» օրաթերթի գրական բաժնի խմբագիր և «Բագին» ամսագրի խմբագիր Սարգիս Կիրակոսյանի և «Խոսնակ» թերթի խմբագիր Համբիկ Մարտիրոսյանի գրական, հրապարակախոսական ազգանվեր և արգասաբեր գործունեությունը, ընդգծելով որ երեքն էլ ՀՀ գրողների միության անդամներ են, Ժիրայր Դանիելյանը և Համբիկ Մարտիրոսյանը՝ Մովսես Խորենացի շքանշանի ասպետներ: Բանախոսը պատմեց Վրաստանի գրողների միությունում կայացած հանդիպման մասին, արձանագրելով նախագահ Մաղվալա Գոնաշվիլու, Մանանա Դումբաձեի և վրացի մյուս գրչակիցների հետաքրքրությունը Սփյուռքում հայ գրական մտքի զարգացման նկատմամբ, ընդգծեց համագործակցության, համատեղ ծրագրերի մշակման առաջարկությունների մասին:
Բեյրութահայ ազգային գործիչները նշեցին, որ առաջին անգամ են լինում Վրաստանում և մանուկ հասակից երազել են այցելել այն շենշող և ճոխ քաղաքը, որտեղ ծաղկել է հայ միտքը, ապրել և ստեղծագործել են ազգի պանծալի զավակները: Հյուրերը երախտագիտության խոսքեր ուղղեցին Անահիտ Բոստանջյանին, Լևոն Չիդիլյանին, Մանանա Կարապետյանին՝ ազգի մեծերի շիրիմների առջև խոնարհվելու իրենց ուխտը ի կատար ածելու և ցուցաբերած ջերմ ընդունելության համար:
Հյուրերը պատմեցին լիբանանահայ գաղութի մասին, արձանագրելով գործող 27 ազգային դպրոցները, հայագիտական հիմնարկությունները, Հայկազյան համալսարանը, բազում պարբերականները, արժևորեցին բարեգործական միությունների, կանանց, երիտասարդական կազմակերպությունների գործունեությունը, հայ համայնքի համագործակցությունը ազգային կուսակցությունների հետ, նշեցին երկրի խորհրդարանում հայազգի հինգ պատգամավոր և անպայման մեկ նախարար ունենալու քվոտի մասին:
Հանդիպումը շարունակվեց հարց ու պատասխանի ձևաչափով, հընթացս որի թբիլիսահայությունը ստացավ հայաբնակ Անջարի, Հալեպի, Քեսաբի իրավիճակի, սիրիահայերի հարկադրական արտահոսքի, իրաքյան պատերազմի և նոր իսլամիստների մասին նրանց հետաքրքրող հարցերի պատասխանը:
Երկուստեք իրենց գոհունակությունը հայտնեցին ջերմ և հետաքրքիր հանդիպման կապակցությամբ:
Բեյրութահայ հայրենակիցները նույն օրը այցելեցին Դավթյանների տուն և ըմբոշխնեցին երջանկահիշատակ վարպետ Գարի Դավթյանի ձեռքով պատրաստած տիկնիկների խաղի հմայքը և տանտիրուհի Ժաննա Դավթյանի ջերմ հյուրընկալությունը:

Встреча с армянскими общественными и литературными деятелями из Бейрута PDF Печать E-mail
По инициативе общественной литературно-культурной организации «Камурдж» (председатель – Анаит Бостанджян), в рамках «Встреч с деятелями армянской диаспоры», 14 сентября текущего года, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра культуры «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, состоялась встреча с известными армянами из Бейрута, народными, литературными и общественными деятелями – Жирайром Даниеляном, Саркисом Киракосяном и Амбиком Мартиросяном.
Глава отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии, руководитель центра «Айартун» Левон Чидилян поприветствовал почетных гостей и подарил им на память книги, опубликованные при поддержке центра «Айартун».
Поэтесса и переводчица Анаит Бостанджян представила участникам встречи плодотворную литературную, публицистическую и проникнутую принципом патриотизма деятельность редактора газеты «Камар» Жирайра Диниеляна, редактора литературного отдела газеты «Аздак» и журнала «Багин» Саркиса Киракосяна, редактора газеты «Хоснак» Амбика Мартиросяна, подчеркнув, что все трое являются членами Союза писателей РА, а Жирайр Даниелян и Амбик Мартиросян – кавалеры ордена Мовсеса Хоренаци. Докладчица рассказала о встрече, которая состоялась с Союзом писателей Грузии, и отметила интерес председателя Маквалы Гонашвили, Мананы Думбадзе и других грузинских собратьев по перу к развитию армянской литературной мысли в Диаспоре, подчеркнула предложения сотрудничества и разработки совместных проектов
Армянские народные деятели из Бейрута отметили, что в Грузии они впервые и с самого детства мечтали посетить тот лучезарный и роскошный город, в котором процветала армянская мысль, жили и творили видные представители армянского народа. Гости поблагодарили Анаит Бостанджян, Левона Чидиляна и Манану Карапетян за теплый прием и помощь, оказанную в осуществлении поклона могилам великих сынов армянского народа.
Гости рассказали об армянских поселениях в Ливане, где действуют 27 национальных школ, арменоведческие учреждения, университет Айказян, множество периодических изданий, дали оценку деятельности благотворительных союзов, женских и молодежных организаций, отметили сотрудничество армянской общины с национальными партиями, а также по квоте обязательное присутствие в парламенте страны одного министра и пяти депутатов армянской национальности.
Встреча продолжилась в режиме «вопросов и ответов», во время которой тбилисские армяне получили ответы на интересующие их вопросы касательно ситуации в армянонаселенных Анджаре, Алеппо и Кесабе, вынужденной миграции сирийских армян, иракской войне и исламистах.
Обе стороны выразили свое удовлетворение теплой и интересной встречей.
Наши соотечественники из Бейрута в тот же день посетили дом Давтянов, насладились волшебной игрой кукол, изготовленных руками покойного мастера Гари Давтяна, и гостеприимством хозяйки дома Жанны Давтян.