«Սբ.Մովսես Խորենացի» նախակրթարանի 2014 թվականի շրջանավարտների ավարտական հանդեսը PDF Տպել Էլ.փոստ
Սույն թվականի հունիսի 21-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում, տեղի ունեցավ «Սբ.Մովսես Խորենացի» նախակրթարանի 2013-2014 ուսումնական տարվա շրջանավարտների ավարտական հանդեսը: Տոնականորեն զարդարված դահլիճը ավելի էր գեղեցկացել նախակրթարանի սաների հագուստից և ծաղիկների առատությունից:
Վիրահայոց թեմի կրթական բաժնի տնօրեն Եվգենյա Մարկոսյանը, ողջունելով պատվարժան հյուրերին և ծնողներին, դահլիճ հրավիրեց այն 16 տղաներին ու աղջիկներին, ովքեր գեղեցիկ ելույթներով պետք է հրաժեշտ տային նախակրթարանին:
Ու տարածվեց փոքրիկների գեղեցիկ և ճիշտ հայերենով ասված խոսքը, սահուն արտասանությունը, երգն ու պարը, արժանանլով ներկաների հիացմունքին: Երեխաները ցուցադրեցին հայոց եկեղեցու, ազգի ու հայրենիքի նկատմամբ մեծ սիրով տոգորված այն ամենը, ինչը նախակրթարան հաճախելու տարիներին նրանց սովորեցրել էին ուսուցիչներ Լալա Գևորգյանը, Նարինե Ղուշչյանը, Գևորգ սարկավագ Անտոնյանը և ուրիշներ:
Նախակրթարանի դաստիարակներին և Վիրահայոց թեմի ղեկավարությանը ծնողների անունից շնորհակալության խոսքեր ուղղեց Անժելա Խաչատրյանը:
Շնորհավորանքի խոսքով հանդես եկան «Հայարտուն» կենտրոնի բարերար, Նովոսիբիրսկից ժամանած Բորիս Սաակովը, Վիրահայոց թեմի մշակույթի բաժնի տնօրեն Լևոն Չիդիլյանը: Վերջինս «Սուրբ Մովսես Խորենցի» նախակրթարանի պատասխանատու Եվգենյա Մարկոսյանին և «Սուրբ Գրիգոր Նարեկացի» շաբաթօրյա դպրոցի ուսուցչուհի Թամարա Գաբոյանին հանձնեց ՀՀ Սփյուռքի նախարարության պատվոգրերը՝ Սփյուռքում հայոց լեզվի պահպանության և երիտասարդության հայեցի դաստիարակության գործում ունեցած ներդրման համար:
Հավարտ միջոցառման օրհնության և գնահատանքի խոսք ասաց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Թեմակալ առաջնորդը ներկաներին շնորհավորեց Հայոց Եկեղեցու մեծ տոներից մեկի՝ Սբ. Գրիգոր Լուսավորչի Խոր Վիրապից ելքի կապակցությամբ և նախակրթարանի 16 շրջանավարտներին բաժանեց վկայականներ:
Այնուհետև Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում, Վիրահայոց թեմի առաջնորդի նախագահությամբ կատարվեց նախակրթարանի չմկրտված երեխաների մկրտության կարգ:

Заключительный утренник выпускников 2014 года детского сада имени Св. Мовсеса Хоренаци PDF Печать E-mail
21 июня 2014 года, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, состоялся заключительный утренник выпускников 2013-2014 учебного года детского сада имени Св. Мовсеса Хоренаци . Празднично украшенный зал стал еще прекраснее от изобилия цветов и одеяния воспитанников детского сада.
Евгения Маркосян, директор образовательного отдела Епархии ААЦ в Грузии, поприветствовала почетных гостей и родителей, а затем пригласила в зал 16 мальчиков и девочек, которые своим прекрасным выступлением должны были попрощаться с детским садом.
Красивая и правильная армянская речь, беглая декламация, песни и танцы малышей удостоились восхищения присутствующих. Дети продемонстрировали все то, что они впитали с большой любовью в адрес армянской церкви, родины и нации, и чему за эти годы научились в детском саду у педагогов Лалы Геворкян, Нарине Кущян, дьякона Геворга Антоняна и других.
Анжела Хачатурян от имени родителей поблагодарила воспитателей детского сада и руководство Епархии ААЦ в Грузии.
С поздравительным словом выступили Борис Сааков, приехавший из Новосибирска меценат центра «Айартун», и Левон Чидилян, глава отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии. Глава отдела культуры ответственной за детский сад имени Св. Мовсеса Хоренаци Евгении Маркосян и педагогу субботней школы имени Св. Григора Нарекаци Тамаре Габоян вручил благодарственные грамоты от Министерства Диаспоры Армении - за вклад в сохранение родного языка и армянское воспитание молодого поколения в Диаспоре.
По завершении мероприятия, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, глава Епархии ААЦ в Грузии, благословил собравшихся и высказал свою оценку. Предводитель Епархии поздравил присутствующих с одним из великих праздников Армянской церкви - днем памяти выхода Св. Григория Просветителя из ямы смертников, называемой Хор Вирап, и вручил сертификаты 16-ти выпускникам детского сада.
После этого в церкви Сурб Эчмиадзин, под предводительством главы Епархии ААЦ в Грузии прошла церемония крещения некрещенных учеников детского сада.